I969 skrev 2013-02-19 07:20:51 följande:
Min poäng är bara att jag inte tror att man går in i detta för att bebisen "bara sover 10 timmar och vaknar ett par ggr på vägen" och att man specifikt vill att bebisen inte ska "störa" ens bekväma liv. Jag tror att man känner att man gör något fundamentalt fel och behöver göra om. Att sen schemat ingår i konceptet blir liksom någonting man får köpa. Sen har du och jag helt olika bilder av hur det ser ut i samhället, visst finns det information till föräldrar om bebisars naturliga sömn-mönster, men det finns lika starka krafter som säger att bebisar kan skämmas bort till att bli klänningar, snuttiga och oroliga. Det är inte länge sedan det var självklart att bebisar skulle ha 12 timmar natt. Min svärmor från Holland tjatar alltid om att ååå så skönt för barnen när de "får sina 12 timmar", och hon har aldrig hört talas om AW, där var det Dr Spock för hela slanten. Jag råkade häromdagen på en informationsbroschyr om spädbarnsvård från när jag själv var liten, och där angavs att det nya spädbarnet som ammades eller fick flaska skulle tillåtas äta max 5 mål per dygn, varav ett nattmål, och efter 4 månader togs det bort. Något annat var inte bra för barnet, då kunde de tappa i vikt, drabbas av näringsfrihet o.s.v. Detta var allmänna råd, inte AW, som framstod som fruktansvärt human när hon kom. Det jag menar är att trots att vi får nya råd så finns detta kvar i vår kultur, om inte i sin helhet så strimlor och slamsor så att säga. Att man sedan skulle ha så många alternativa råd till AW ser jag inte heller, många får icke-råd på BVC och visst kan man hitta någon mastig bok på engelska, men den tydligast framstående rådgivaren om bebisars sömn är AW vid sidan av Eckbergs 5 mm. Här har barnavården i Sverige ett enormt uppdrag att vägleda på nya sätt.
Jag tror att man (i det här fallet jag) har en förmåga att se det man (jag) vill se. Jag har glatt mig åt vad jag upplever som nya vindar vad gäller fri amning och sättet att se på spädbarn. Visserligen har jag själv stött på ett BVC som efter ett tag tyckte att det var sjukt viktigt att vår dotter somnade i egen säng av någon anledning, men oavsett vem vi har stött på i början av hennes liv så kändes det självklart att det inte var något fel på henne när hon vaknade på nätterna. Den första frågan vi fick av i princip alla människor var "får ni sova på nätterna?" och huvudet sådär medkännande på sned. Då fick vi faktiskt sova eftersom hon gjorde det, men det slog mig att så många människor tog för givet att vi var fullständiga ras som nyblivna föräldrar - men att det var naturligt.
Det finns många metoder även idag och jag som gärna ansluter mig till AP-idén har förstås dessa glasögon på mig. Men väldigt ofta stöter jag på människor (på FL till exempel) som aldrig har hört talas om AP men faktiskt i slutändan ägnar sig åt just det. Människor som matar sina spädbarn på klockan var fjärde timme eller lägger nyfödda inne i egen säng trots att de skriker i timmar, känns ju försvinnande få i sammanhanget.
Att en bebis inte kan få ro om den inte har djupsovit en timme på sin mamma, att ta det som ett exempel på hur fruktansvärt jobbigt man har haft det med sömnen i familjen, är för mig ett exempel på en ögonbrynshöjande okunskap om hur spädbarn fungerar. Vare sig sådana idéer fortfarande aktivt florerar i vår kultur eller ej, så är det för mig häpnadsväckande. Om jag utgår från min egen bekantskapskrets, vänner och ytliga bekanta, med alla möjliga sorters människor med varierande bakgrund och olika åldrar - så har jag aldrig stött på något så okunnigt vad gäller just detta. Det är där jag inte kan låta bli att fundera ett varv extra kring det hela, vad det här beror på och hur det är möjligt att vara så okunnig ens om man anstränger sig.
Men visst, det finns idiotiska idéer om vad spädbarn behöver och inte överallt. Det är väl möjligen att stöta på dem bland påtagligt intelligenta, mogna och moderna människor som är lite nytt för mig.