Gravid efter IVF i september 2012
Helhjärtat: då är det inte det i alla fall... Men den sjunker nog snart! :)
Helhjärtat: då är det inte det i alla fall... Men den sjunker nog snart! :)
Då var TUL nr två avklarat! Och jodå, lillgumman sköter sig!!! -17,1% för två veckor sedan och idag -6%!!!! Dessutom fick vi bekräftat att hon nu har vänt på sig!!!
Så min dag blev bättre än vad jag trodde.
Men hur har ni andra det?
Mitt BF ändrades vid RUL. Inte så att måtten avgjorde utan uppgifter om ÄP osv... Så från 2 juni blev det 31 maj... Vilket ärevördigt konstigt eftersom då skulle ÄP gjorts på lördagen 8 september men då var vi i Uppsala och ÄP skedde måndagen 10 september... Konstigt värre i mina ögon men men.. Går jag över tiden är det två dagar mindre hi hi
Caroline 32: huuur kan folk med?!?! Ärligt talat!!! Då kanske jag inte ska ta illa upp när jag köper bebiskläder och kassapersonalen frågar om jag vill ha de som present... Säger varje gång att nej nej, de stannar i min ägo.
Det enda jag får höra, av folk jag då känner, är att jag är liten för att beräknas få om en månad...
Lillflickan: grattis!!! Och skönt att ni båda verkar må bra!
Här dras man så klart med foglossningen fortfarande. Ska till sjukgymnast på tisdag men jag vågar inte hoppas för mkt. Att ta mig utanför dörren är en utmaning och dessutom, att jag mår psykiskt dåligt av att inte kunna jobba och få umgås socialt gör att jag bland annat i fredags bröt ihop totalt. Att även hämta ut vagnen igår som jag fortfarande inte är helt 100% nöjd med gjorde inte saken bättre. Börjar dock acceptera läget och tror den så klart kommer bli bra så snart som lillstumpan är hos oss och premiärligger i den.
Det är varmt på nätterna, trots helt öppet fönster och endast påslakan på mig (kan inte sova utan något ovanpå mig). Kissar 2ggr/natt och vaknar vid 6 varje morgon och kan inte somna om. Att skjuta på sömnen på kvällen har inte lyckats tyvärr.
Det som gör att jag orkar är att lillan fortsätter röra sig och göra sig påmind i magen, det är ju detta jag/vi längtat efter så enormt och jag vill verkligen inte missa glädjen för att jag annars mår apa, så här jobbas det på den saken.
Imorgon är det nytt besök hos BM, dock en vikarie, men nästa måndag har jag besök hos min ord. så nu vill jag bara få bekräftat att lillan fixerat sig och att SF- måttet ligger på sin tidigare kurva.
Ta hand om er, snart har vi våra mirakel hos oss och förhoppningsvis försvinner krämporna då, vi måste tro på det i alla fall!!!
Caroline 32: ja du... Vissa dagar blir för mycket!
Ang vagnen: i alla år jag längtat efter barn har jag sagt, när det blir dags ska jag ha vagn med svängbara hjul... När vi väl beställde tyckte maken, då, att fyra fasta är ju bättre med tanke på att vi har stuga där det endast är gräsvägar, jag kommer gå mkt i ett motionsspår med flis- liknande underlag och att snöröjningen i stan inte är den bästa på gångvägarna då cyklisterna är mer värda.
Så det blev en city cross. Lätt, går in i bilen osv... Men nästan direkt hemma började tankarna att snurra... En emmaljunga med duo s- chassi hade funkat utmärkt då de hjulen fram är lika stora som cc'n men vagnen i sig är större och skulle nog inte rymmas i bilen, men så släppte brio sin Smile och de hjulen är också bra osv...
Trodde mina tvivel skulle bli mindre eller försvinna bara jag fick hem vagnen men så blev inte fallet. Att vi dessutom i affären såg att vi kunde sparat 8000kr på en Smile istället gjorde inte saken bättre ha ha!
Men, bara lilla Saga ligger i vagnen tror jag att det blir bra men det snurrar tankar heeeela tiden i skallen. Och jag vill ju bara känna total lycka inför att få köra vagnen och njuta av att vara mamma...
Sen kan det så klart hänga ihop med att jag inte mår bra av att gå hemma osv, men en sak till som ska tära på mig känns sådär. Och så klart ingen bytesrätt på vagnen så det är också uteslutet. :(
Näpp, dags att fixa till mig för besöket hos bm.
Kram
Caroline 32: ja, vi får se hur det blir hi hi! Maken är inte såååå motståndskraftig ha ha! Så nästa sommar kanske vi har en ny :)
Håller tummarna för att ni vinner budgivningen, då har ni ännu mer att se fram emot!!