CMM skrev 2012-10-24 23:35:59 följande:
"Inte definiera sig som man eller kvinna...", ja jag säger då det. Trots att den här Noah av allt att döma är en kvinna till det fysiska blir hon alltså kränkt när folk inte köper att hon hittar på sin egen könstillhörighet. Kan tycka det är rätt larvigt av henne.
Med det sagt förstår jag inte heller riktigt varför det ska finnas könsspecifika frisersalonger.
Men varifrån kommer behovet av att alltid behöva uppträda som klassens självutnämnda ordningsman.
Jag skulle tro att de flesta som sett Almodovars "Allt om min mamma" förmår att känna med och förstå de olika karaktärernas bevekelsegrunder, men när man börjar avlägsna sig från ren fiktion så blir ofta rädslan och/eller behovet av att förlöjliga mycket påtaglig.
Men varför? På vilket sätt rubbar Noah våra cirklar? Varför inte låta henom få vara den hen känner sig vara - och samtidigt en bland oss.
Själv har jag en jävligt trist bekantskapskrets sett till "normalitet", men dök det upp en Noah i den så hoppas jag verkligen att jag skulle kunna vara nyfiken på ett sätt som inte var påträngande och utan behov att kalkera min egen världsbild på henom.