• Filbunke

    Varför ger du INTE ditt barn burkmat?

    Det ligger en tråd uppe med frågan "Varför ger du ditt barn burkmat?"
    Jag vill veta varför man INTE gör det .
    Så shoot! 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-14 14:38
    Om du skriver att hemlagad mat är nyttigare än burkmat så länka gärna till en undersökning eller dylikt som bevisar detta .

  • Svar på tråden Varför ger du INTE ditt barn burkmat?
  • Thursday
    Cloudberry skrev 2011-10-14 18:26:28 följande:
    Kanske menade hon hemlagat från start= hemlagat utan en massa helfabrikat resten av uppväxten.
    Men vad är det för påstående? Varför skulle det hänga ihop?
  • Cloudberry
    Thursday skrev 2011-10-14 18:27:55 följande:
    Näh, jag försöker läsa vad lumo skriver. Hon börjar med att hon odlar egna morötter, fortsätter med att gemena man inte kan koka grönsaker och konstaterar sedan att då är burkmat bättre? Sen är där en massa dravel i mitten om att frysta grönsaker egentligen inte alls är nyttigare, men det struntar jag i eftersom det bevisligen är fel.
    Hahahaha  
  • Cloudberry
    Thursday skrev 2011-10-14 18:28:22 följande:
    Men vad är det för påstående? Varför skulle det hänga ihop?
    Förstår du verkligen ingenting av det som skrivs?
  • Cloudberry
    Cloudberry skrev 2011-10-14 18:29:16 följande:
    Hahahaha  
    Jag skrattade för att skämtet var kul.
  • Thursday
    Cloudberry skrev 2011-10-14 18:29:53 följande:
    Förstår du verkligen ingenting av det som skrivs?
    Jag begriper att det ligger rätt mycket bullshit bakom all den här burkmatshetsen som pågår och försöker vaska fram igenom det för att se om folk verkligen är så dumma som de verkar.
  • Lumo

    Studier efterlystes. Surfar på mobil så det går inte så fort att få översikt. Men via barnmatssidor hittade jag hit. Här står om att tillsatta antioxidanter, dvs vitaminer, som tillverkad barnmat är full av, är cancerframkallande. Detta till skillnad från naturliga antioxidanter från frukt/grönt som är nyttiga.

    Vill man läsa den svårare forskningsrapporten får man vänligen googla sig vidare själv o läsa den på danska! ;)
    Här är den länken. ;)
    www.dn.se/nyheter/vetenskap/vitaminpiller-farliga-for-halsan

  • Lumo

    Nämen titta, efter lite sökande hittade jag så bevisen, dvs rapporterna som talar mot burkmat.
    ------------------------/-------------

    SKÅNE Färdiga barnmatsburkar är ett snabbt och enkelt sätt att ge sitt spädbarn mat. Men hur mycket energi och näring innehåller egentligen burkarna? Testfakta skickade på HD/NSTs räkning in tio vanliga 8-månadersrätter för analys och lät sedan barndietisten Sara Ask utvärdera resultatet. Hon konstaterar att burkarna inte är några energi- och näringsbomber.

    – Skulle en bebis enbart livnära sig på färdig barnmat skulle hon eller han behöva stoppa i sig mellan fem och sex burkar per dag för att täcka energibehovet. Och det orkar inget barn i den här åldern. Därför måste man komplettera med smörgåsar, frukt och gröt. Barngröt och välling är berikade med vitaminer och mineraler, säger Sara Ask.

    Semper Skärgårdsgryta med lax innehåller till exempel bara 58 kcal/100 gram, vilket inte ger mer än 15 procent av ett spädbarns dagliga behov av kalorier.

    – Det låter ganska lite. Samtidigt måste man titta på vad barnet får i sig över en hel dag och för de flesta barn är för lite kalorier inte ett problem. Men har man ett barn som inte går upp ordentligt bör man vara mer noggrann med vad man stoppar i dem.

    Skärgårdsgrytan innehåller dessutom nästan inget järn, som enligt Sara Ask är den viktigaste av mineralerna. Rätten ger bara fyra procent av det rekommenderade dagliga intaget. Det kan jämföras med Sempers Spagetti med köttfärssås som tillgodoser 19 procent av järnbehovet.

    – Järn är den av mineralerna som riskerar att bli för låg hos vissa barn. Det förekommer att spädbarn drabbas av järnbrist. I den här perioden av livet behöver man mycket järn för tillväxten och blodbildningen. Samtidigt ligger många barn bra trots att de inte äter så mycket järn, för det är mer än maten som spelar in. Äter barnet gröt och välling är man helgarderad, annars bör man komplettera med en leverpastejmacka då och då.

    En annan rätt som generellt har ett lågt energi- och näringsinnehåll jämfört med övriga är Nestlés Ris och kalkon. Däremot står sig innehållet i de vegetariska rätterna förvånansvärt bra, enligt Sara Ask.

    – Jag trodde de skulle innehålla mindre mineraler än övriga eftersom de varken innehåller kött eller baljväxter.

    Att de vegetariska rätterna inte är mindre mineralrika kan förklaras med att andelen kött och fisk i kötträtterna är mycket låg – mellan fem och tio procent. Hipp Pasta Bolognese innehåller till exempel så pass lite kött att tillverkaren inte får använda ordet kött i namnet.

    – Lagar man egen barnmat använder man oftast mer kött vilket gör att den hemlagade köttfärsen blir mer näringsrik än burkvarianten.

    Om mineralhalterna skiljer sig åt mellan de olika rätterna är mängden C-vitamin ungefär densamma i alla burkarna– mer eller mindre obefintlig. Den bästa burken ger 0,1 procent av det rekommenderade dagsintaget.

    – Det var i och för sig ganska väntat. Burkmaten hettas nämligen upp vid konserveringen och då förstörs de vattenlösliga vitaminerna. Men det räcker med några klyftor mandarin, kiwi eller några skedar fruktpuré för att barnet ska få i sig tillräckligt med C-vitamin, säger Sara Ask.

    När det gäller barnmatens fettsammansättning sticker Nestlés Potatismos och Lax samt Hipps Pasta Bolognese ut som bättre än övriga eftersom de ger ett visst tillskott av de hälsosamma fettsyrorna Omega 3 och 6. Lite förvånande var att flera burkar enligt analysen innehåller transfett, något som är förbjudet att använda i barnmat.

    – Det rör sig dock om väldigt små mängder och med största sannolikhet handlar det om naturligt transfett som inte förknippas med de negativa hälsoeffekter som industriellt framställt transfett gör.

    I övrigt kan man inte utnämna den ena eller andra burken som bättre eller sämre ur fettsynpunkt, enligt Sara Ask. Livsmedelsverket har rekommendationer för hur stor andel av energin som ska komma från protein, fett respektive kolhydrater.

    – Men rekommendationerna gäller för det totala intaget över en dag. Att ett par av burkarna har något hög andel från protein och låg andel från fett innebär alltså inget negativt, utan kan tvärtom vara det som gör att balansen mellan energikällorna sett över en hel dag blir bra.

    Och även om barnmaten alltså inte utgör den bästa av näringskällor tycker Sara Ask att föräldrar till burkmatsbarn kan vara lugna.

    – Så länge barnen äter gröt eller välling till frukost och man kompletterar med frukt och en smörgås då och då så brukar det inte vara något problem. Däremot kan det vara bra att varva olika burkar så att barnet får öva på smaken av fisk till exempel. Och var inte rädd för att låta bebisen provsmaka familjens mat också. Det underlättar övergången till vanlig mat. Testfakta

  • Lumo

    (ursäkta, konsten att döda en tråd nu ska jag mysa med sonen...)

  • Balahir
    Cloudberry skrev 2011-10-14 18:26:28 följande:
    Kanske menade hon hemlagat från start= hemlagat utan en massa helfabrikat resten av uppväxten.
    Nu väntar jag svar från den som skrev påståendet, vi andra spekulerar bara.
Svar på tråden Varför ger du INTE ditt barn burkmat?