Anonym (ännu en) skrev 2011-01-24 08:05:47 följande:
jag läser o känner med er allesammans.
min pappa är idag nykteralkolist och han är världens bästa pappa nu.
men min mamma är aloklist och är så långt nere i skiten just nu att det är inte sant.
jag mår så dåligt över det o saknar min mamam så mycket.
min dotter fyllde 2 nu för inte så länge sedan o min mamma som alltid brukar bry sig o vara så varm hörde inte av sig. hon visade tydligt att det är flaskan som betyder mest.
själv orkar jag inte ringa henne får ont magen av att bara tänka på det.
mår bäst så länge jag inte tänker på henne överhuvudtaget då kan jag tillåta mig att må bra o glömma att det finns.
men sen kommer verkligeheten tillbaka.
hon har varit på alla typer av behandling men klarar inte av att vara nykter. just nu så har hon supit bort världens bästa man som itne orkar längre, jobbet kommer hon förlora vilken dag som helst då hon inte går dit. o hur ska det då sluta hon kommer ju säkert hamna på gatan.
hon dricker sig redlöst varje dag och äter inget.
det västa är att hon har sagt att slutar hon inte dricka så leder det rakt in i döden....
inga roliga ord att höra.
men varför akn man då inte bara sluta.
hon har allt stöd så länge hon är nykter men så länge hon dricker så är det ingen som vill prata med henne.
min dotter undrar över sin mormor men vad säger man??
saknar min mamma så innerligt o hoppas på det bästa även om utsikterna inte ser bra ut =(
Jag har oxå funderat hur blir om min mamma hamnar på gatan. Har personligen sagt till hennes sambo (dem har bott ihop i 10 år, han har reaturang med andra ord tillgång till sprit) flertalet gånger när han ringt och bett oss ta hand om henne att han ska slänga ut henne på gatan. Hennes sambo har sina goda och dåliga sidor. Han är oxå från turkiet och är van vid att hela familjen hjälper till om en familjmedlem är sjuk. Vilket innebär att han har svårt att förstå varför vi inte vill ha hem vår fulla mamma till våra barn. Men jag vill nu mer att han ska slänga ut henne på gatan hon skulle såklart vilja bo hos oss, någon utav sina döttrar men vi skulle vägra. Tyvärr har hon juh sin mamma, vår mormor som tar emot henne och mår dåligt utav hennes drickande. Vad ska man göra?
Hur gammal är din dotter? Min systerdotter är 10 år och fick för ngt år sedan reda på att "mormor" är sjuk. Detta hade ju hon märkt sedan lång tid tillbaka. Undrar själv när man bör berätta för min son, han är bara 3½ och så länge han inte frågar efter henne är jag nog tyst.