BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!
Har tidigare kollat på Britax hemsida men hittade då ingen lista. Men jag gör ett nytt försök igen.
Får ta en tur till babyland istället de kanske kan hjälpa mig.
Nu är jag jättenöjd med stolen i sig men är lite sur på försäljarna, att de inte sätter fast stolen ordentligt och kan sånt. När vi testade hi-way så var stödbenet för kort, i den affären så försökte de i alla fall sätta fast stolen med remmarna.
Sen i 2 andra affärer där jag provade mobin och multi-tech så satte de bara in stolen i bilen och såg att den fick plats men inget om att man borde installera den också. De sa att passar den i bilen så går det. De satte in stolen åt mig och drog banden under framsätet över spaken som ändrar läget på sätet. Tur att jag är så skeptisk till allt sånt och tog ut den för att installera själv.
Hade vi nu inte fått fast den fram, visserligen inte mot instrumentpanelen men med stödbenet så skulle jag blivit rasande. För vi sa till i affären att stolen måste passa bak och fram. Är inte bara när vi ska åka långt själva jag och sonen, jag måste också kunna fälla sätet för att få in vagn, rullstolar och packning.
Tragiskt att de inte har bättre koll.
Idag var vi på babyproffsen o frågade om vår britax fix-way stol eftersom jag tyckte den va alldeles för hög i bilen o tänkte köpa ny o byta stol.
Säljaren följde med ut i bilen o kolla på vår stol. Det visade sig att vi satt den alldeles för löst! Han hängde o klängde på stolen o spännde den rätt. nu e den ju kanonbra tycker jag! :) Den e mycket längre ner i sätet o man får i o ut bebisen mycket lättare!
Skönt att vi slapp köpa en ny stol. blev helnöjd!
Tipsar om att be säljaren hjälpa till att sätta i bilstolen man köper, då får man den som man ska, d kan va svårt o få rätt på den genom bruksanvisningen.