• Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Är det okej att gå runt naken i sitt egna hem?
  • BlommyNess12

    Ja absolut. Det är ingen som behöver stå och glo in i mina fönster.

  • zandrita

    Om folk inte kan låta bli att glo in genom mitt fönster så kan jag inte hjälpa om dom råkar se både det ena och det andra. Vassego... Titta och njut av utsikten bara. Nakenfis måste man visst få va de. Så de så.

  • CDSJGRD GGEHCS IAGOTSE
    Pengen skrev 2010-07-26 00:51:26 följande:
    Du säger att man får göra vad man vill inom lagens "råmärken". Lagen säger att man inte får ta av sig kläderna i sitt eget hem om det innebär att man utsätter allmänheten för sin nakenhet, på samma sätt som du inte får gå naken på gatan alltså.

    Det subjektiva rekvisitet behöver dock inte vara uppfyllt vid första tillfället, men efter upprepade tillsägelser från grannar, förbipasserande och polis så kommer man åka dit på det då man anses förstå att vissa platser i ens hem är synliga för allmänheten. 
    Finns det något rättsligt fall du kan hänvisa till här?
    We make our world significant by the courage of our questions and by the depth of our answers. - Carl Sagan
  • lövet2

    Ja, om man inte stör andra. Om man alltså inte skäller ut folk som råkar hälsa på utan skriftlig inbjudan, om man undviker att flasha framför öppet fönster eller visa upp sig när barnen har kompisar hemma osv.




  • lycklig90

    Ja, om alla i hemmet inte har någonting emot det. Ifall barnen har kompisar hemma eller de finns annat besök så ska självklart kläderna på.

  • Skarpa

    Ja, men man får se till så att nakenheten inte utsätter andra för obehag.

  • sirisdotter

    I gavellägenhet på nedre botten (insyn från tre väderstreck;  p-plats och gångvägar)   brukar jag åtminstonde ha en handduk om mig (som nu när telefonen ringde när jag duschade).   Det skulle bli alldeles för mycket prat bland grannarna annars.

  • dessan59

    jag sa ja, sen är det de här med sunt förnuft och att visa hänsyn och respekt. men det får man väll hoppas att alla har(dom flesta). men inte går jag naken ens om jag är ensam hemma, har inget behov av det, men säkert andra som har.nakenhet är inget fult, så som många tycker, tyvärr! det är mycket man inte får göra om man nu läser alla trådar och inlägg här på FL. det ska vara förbjudet tamenfan på allting, inte visa bröstet när du ammar, och var du ammar, någon kan ta illa upp! inga småbarn ska gå nakenfis på badstranden....det kan finnas en Peddo i buskarna. du ska inte få röka på allmän plats, alltid är det någon som reagerar. jag röker inte själv, men är flyttbar. sen är det människor som stör sig på att folk(i 35 graders värme) har för lite kläder på sig! ja, listan kan bli hur jäkla lång som helst. med ömsesidig respekt så måste man kunna kompromissa, när det finns så många olika behov!

Svar på tråden Är det okej att gå runt naken i sitt egna hem?