• låjsan1

    Hjärtebarnen

    Hjärtebarn =)


    Hjärtebarn
    Här fortsätter vi hjärtebarnsföräldrar

    Gammla som nya -ligt välkomna

    Här inne kan vi stötta varandra genom de tuffa operationerna och oron vi alla genomgår när det gäller våra älskade hjärtebarn.
    Och är ni oroliga för ert barn så bolla gärna tankar med oss MEN det bästa är att ringa ert barns hjärtläkre eller hjärtmottagning.
    Alla barns hjärtfel är väldigt unika så bara för att just ditt barn har samma typ av hjärtfel som någon annans barn så bi inte orolig för det behöver inte betyda att ditt barn har samma problem som det andra barnet. Ingen av oss föräldrar kan något om just ditt barns hjärtfel.
    Hoppas ni förstod allt detta surriga jag skrev

    Här kommer lite tips på vad man kan göra under ert barns op:

    Gå i stan
    VILA!!!
    Läsa en bok.
    Surfa runt på nätet om ni har dator med er.
    Sen kan ni komma på era egna idéer på hur just NI vill fördriva tiden under op.
    Kommer ni på något bra så säg till så skriver jag in det i listan.

    Hoppas ni kommer trivas i tråden. Finns där något mer ni tycker det ska stå här i presentationen så säg bara till så lägger jag till det.

    Intressanta länkar:

    -------------------------------------------------- --------
    Har gjort som innan och kopierat från start tråd!
    Då fortsätter vi tre månader till då
    Kram Låjsan
    /www.barnhjartcentrum.se/www.hjart-lungfonden....
  • Svar på tråden Hjärtebarnen
  • Lanish

    À det är ju en bra idé. Han har inte fått nån prick ännu vad jag kan se. Men de ringer jag dit imorgon. Tack för hjälpen!

  • 2små2stora
    Lanish skrev 2012-10-07 07:48:24 följande:
    À det är ju en bra idé. Han har inte fått nån prick ännu vad jag kan se. Men de ringer jag dit imorgon. Tack för hjälpen!
    det tar ca 14 dagar från det att han blivit smittad tills det bryter ut. 
    ~~Michael -97, Joachim -98, Johanna -07, William 100904~~
  • Ineedanick
    Farfalla skrev 2012-10-06 21:31:53 följande:
    Idag skulle min prins Rasmus ha blivit 5år.. Vi fick ha honom 7månader på jorden..

    Önskar er alla all lycka i livet med era hjärtebarn, dom ligger mig alla nära, även om jag inte känner många av er Rasmus och Jolinas mamma..



    Beklagar! Vad hände med din lilla pojk?
  • MammasTvåSmå
    Lanish skrev 2012-10-06 11:34:39 följande:
    Aortastenos
    Jag har aortastenos, för min del var det ingen fara alls med vattkoppor.
  • MammasTvåSmå
    Lanish skrev 2012-10-11 21:50:27 följande:
    Ok vad skönt. Har du någon gång behövt opereras?
    En gång när jag var bebis. Det hette hela tiden att det skulle behöva göras om, det flyttades ett år för varje gång det såg bra ut. Nu är jag 22 och friskförklarad sen fyra år tillbaka
  • Lanish

    Ok vad skööönt för dej!! Och skönt att höra att det inte alltid behövs göras om fast de säger det. Men va gjorde de för op? Kan man bli friskförklarad med aortastenos?

  • Lemis

    Nykluven mamma till en dotter med hlhs. Nån mer här inne som har det?


    höger äggledare bortopererad efter X 30/10-10, gravid BF september
  • Ineedanick
    Lemis skrev 2012-10-12 19:46:44 följande:
    Nykluven mamma till en dotter med hlhs. Nån mer här inne som har det?



    Vår son har det. De trodde först att det var högra kammaren som var borta, men de hade bytt plats i kroppen, så det är den vänstra som saknas. Om en och en halv vecka är det dags för operation nummer två. *nervös*
Svar på tråden Hjärtebarnen