Kanintråd #11
Ni är välkomna till vår 11:e tråd om våra fantastiska skuttande vänner!
Här diskuteras ALLT om kaniner! Vi som håller till här är både erfarna uppfödare och oerfarna nybörjare..
ALLA ÄR VÄLKOMNA!
Ni är välkomna till vår 11:e tråd om våra fantastiska skuttande vänner!
Här diskuteras ALLT om kaniner! Vi som håller till här är både erfarna uppfödare och oerfarna nybörjare..
ALLA ÄR VÄLKOMNA!
Ms Leia skrev 2009-09-10 17:32:20 följande:
Ms Leia skrev 2009-09-10 17:32:20 följande:
Ok tack...
Funderar fortfarande på hus eller hylla... känns som en hylla är bättre, då kan de fortfarande använda hela bottenytan att springa omkring på.
Letar efter något ställe som säljer en dubbelkaninbur... som två vanliga på varandra, men hittar inte nånstans på nätet. Nån som vet?
Nu har jag inhandlat lite bursaker till kaninen: hus, matskål, vattenflaska, höhäck osv.. Nu funderar jag hur jag ska placera det, känns som det inte inte blir mkt yta kvar hur man än gör.
Har huset i vänstra hörnet, med vattenflaska samt saltsten utanför. Bredvid huset har jag matskålen. Och i högra hörnet hoppas jag den ska ha toan, annars får jag flytta om. Och då hamnar höhäcken snett mitt emot toan i nedre högra hörnet men lite mer åt mitten.
Funkar det?
Har funderingar på att bygga en innebur, men det är väl kanske svårstädat då? Kanske kan man klä med våtrumsmatta på golvet eller liknanade... Och den kommer ju vara i trä, kommer inte kaninen gnaga sönder den?
Ms Laia:
Kanske kan du bara göra en inomhusinhängnad med hjälp av något slags galler och lägga en matta på golvet.
Jag har min kanin (och kaninbebisarna) lösa i köket dygnet runt och dom kissar allihopa bara i en kattlåda i ena hörnet eller i buren (som alltså står öppet hela tiden så dom kan hoppa ur och in som dom vill).
Kanske är det bara jag som haft tur att min kanin lärt sig gå på låda (har aldrig haft kanin innan) men jag tycker absolut att det är värt att pröva.
Jag försökte första veckorna ha kaninen i bur men hon såg så himla uttråkad ut och satt bara och gnagde på gallret, trots att jag lagt in massa kul till henne, som pinnar osv.
---------
Det börjar snart bli dags för mig att sätta in en annons på blocket om kaninungarna. Dom fyller en månad imorgon, alltså en månad kvar tills dom kan flytta. Jag vet redan en vän till oss som vill ha en liten. Så då blir det en mindre att sälja/ ge bort och eventuellt funderar jag på att behålla en tjej själv... men vi får se.
Har ni några tips/råd angående hur försäljning bör gå till?
Ska jag ta betalt eller bara ge bort dom?
Jag tycker såklart att det är viktigt att dom får ett bra hem och är lite kluven till om jag bör sätta ut ett pris på dom, inbillar mig att det "skrämmer bort" dom oseriösa. Samtidigt handlar det om så lite pengar så även någon som är oseriös har råd att betala. Svårt dilemma det där. Dessutom är dom ju inte renrasiga eller så... Vad tycker ni?
Ingen här som vill ha en kanin? Jag bor i Malmö.
stjernfall:
Intressant... jo klart att den inte behöver bo i buren om det funkar ute.... då kan ju buren stå öppen men då gäller det att säkra rummet och veta att den inte förstör någonting.
Men om kaninen först hittar ett toa-hörn i buren, sen sätter jag in en toalåda och det funkar. Sen vill jag byta bur, funkar det verkligen då? Fortsätter den gå på samma låda då...
Ang toalätt som jag la ut i buren nu, det luktar ju inte gott! Möjligen suger det upp väldigt bra, och det skulle inte lukta när kaninen kissat som det kanske gör i spån. Men själva toa-lättet luktar ju i sig inte gott.
Är det nåt fel på just mitt... eller känner ni igen det?
Det finns storpack av toa-lätt på granngården :) Det heter inte toalätt, utan remiss..
Jag tycker kanin-net har många kunniga uppfödare, och många erfarna och duktiga. Jag hänger ju där, höhö.
Och det stämmer att en kanin inte kan vara vilt och otter samtidigt. som någon annan skrev, det ligger på samma locus, så det är inte genetiskt möjligt. En (ett?) locus har bara två genplatser, så om en kanin bär på både vilt och otter så blir den viltfärgad, eftersom vilt är dominant över otter.
G=vilt
go= otter
g= enfärgad
GG=viltfärgad
Ggo=viltfärgad
gogo=otter
gog=otter
gg=enfärgad
Jag vet inte om jag ska kalla mig erfaren eller oerfaren uppfödare, ringrostig kanske. Har haft paus i tre år, annars har jag hållt på sedan 04 med utställning och avel..
Inriktar mig främst på blå dvärgvädur, men kan dyka upp svart (eller, det kommer göra det) och gula färger.
Väntar en kull om ca 2 v efter en blå hona 95p och en svart hane 94p. Hanen bär på gult och blått, och honan på gult, så där kan det dyka upp både svart, blått, madagaskar och isabella.
Kanske ska tillägga att jag ska på Tysklandsresan som en förening anordnas i dec, så då ska det hämtas lite blå importer! Spännande spännande :D
Har en tysk importhane på 97p hemma redan, så det är mest honor jag behöver (ska få en hane av en uppfödarvän, så för tillfället är det 3 hanar och en hona i min ägo, behöver jämnas ut :P )