Kanintråd #11
Det finns storpack av toa-lätt på granngården :) Det heter inte toalätt, utan remiss..
Jag tycker kanin-net har många kunniga uppfödare, och många erfarna och duktiga. Jag hänger ju där, höhö.
Och det stämmer att en kanin inte kan vara vilt och otter samtidigt. som någon annan skrev, det ligger på samma locus, så det är inte genetiskt möjligt. En (ett?) locus har bara två genplatser, så om en kanin bär på både vilt och otter så blir den viltfärgad, eftersom vilt är dominant över otter.
G=vilt
go= otter
g= enfärgad
GG=viltfärgad
Ggo=viltfärgad
gogo=otter
gog=otter
gg=enfärgad
Jag vet inte om jag ska kalla mig erfaren eller oerfaren uppfödare, ringrostig kanske. Har haft paus i tre år, annars har jag hållt på sedan 04 med utställning och avel..
Inriktar mig främst på blå dvärgvädur, men kan dyka upp svart (eller, det kommer göra det) och gula färger.
Väntar en kull om ca 2 v efter en blå hona 95p och en svart hane 94p. Hanen bär på gult och blått, och honan på gult, så där kan det dyka upp både svart, blått, madagaskar och isabella.