Utredning efter upprepade missfall osv... Del 11
MB: Ja, jag förstår att det tär att behöva vänta. Hoppas det snart dyker upp ett plus igen. *kram*
MB: Ja, jag förstår att det tär att behöva vänta. Hoppas det snart dyker upp ett plus igen. *kram*
Hej, alla. Har varit på minisemester i en stuga på landet, men nu är jag tillbaks.
Hej, Irma.
Är så där. Undrar när jag skall må bättre efter det sista missfallet. Hade det riktigt trevligt på landet dock; fick äntligen lite sol och bad (annars bara regn hela semestern).
Hur är det själv?
Irma: Ja, sol hjälper onekligen en del.
Ja, jag funderar lite på att be om SSRI (vet att många på SISforumet uppmanar att man testar det om man är väldigt deppig; baserat på Beers bok då).
Haha.. Ja, herregud. Det är inte lätt att kommunicera med dem inte. Fast jag fick ny tid automagiskt. Fast då fick jag iofs stå ut med dr MM igen. *suckar*
Har skrivit och begärt ut alla mina provsvar nu iaf. Hoppas det inte dröjer FÖR länge tills man får dem bara.
Mrs Sara: vad skönt.
L0ved: Måste de inte erbjuda en första tid inom 3 månader iaf? Och sen har de ytterligare tre månader på sig.. Eller hur 17 det nu är. Jag jobbar statligt numer och kommer inte ihåg exakt hur det funkar.
Ni andra som har läst mycket: Har ni hört talas om en snubbe i England som heter Taranassi? Skall tydlig vara positivt inställd till både IVIg och LIT om jag fattade rätt. När jag kollade hemsidan hittade jag dock bara info om IVF och inget om MF och MFutredningar/-behandlingar.
Heeeeej, Bling. Roligt att se dig.
Vad spännande. Vad är det för en snubbe? Kan du berätta mer?
Börjar själv fundera allvarligt på att söka mig utanför Sveriges gränser för att få svar. Är du medlem på SISforumet?
MB: Ciao, bella. Ja, väldans vad lugnt det är här.
Jo, hoppas det vänder någon fördömd gång. Vette katten hur jag skulle klara mycket mer av samma.
Hur är det med dig?
L0ved: Ja, enligt vårdgarantin får de låta dig vänta max 3 månader.
Välkommen, Eva Lotta. Beklagar verkligen alla dina missfall. Vad fruktansvärt. Jag går också på SU, men jag tycker inte att de ens tar standardproverna. Är grymt besviken på det de kallar "utredning". Har du fått testa någon form av behandling?
Hej, Krus!
Irma: Tror att det är som det står i Beers bok att man slarvat med urvalet och behandlar fel patienter på fel sätt; då är det ju inte konstigt om de olika metoderna inte visar sig vara så effektiva. Himla synd. Vi borde kanske gå ihop oss och skriva till Unander och böna och be henne att ta tag i sin forskning igen.