Mita1973 skrev 2012-12-28 11:10:37 följande:
Man födds inte muslim i detta landet i sverige födds man kristen... Sorry to say it men börjar bli förbannade på de som tar sveriges gästvänlighet för givet och inte tar seden och läran dit man kommer..
...
Håll i hatten för snart lät sverige demokraterna ta makten om det fortsätts daltas med alla invandrare....
Tro mig för svenskarna börjar tröttna på att bli sär behandlade i sitt eget land.... Sen muslimer från alla de hörn skriker racism, men de är ju faktiskt majoriteten muslimer som står för extreme rasism som inte ens tar till sig seder och bruk dit man kommer...
TS Man får väl bara svälja att barnet födds kristet i ett kristet land och att barnet ska först ta sitt lands kunskaper efter det är inruttat kan man berätta vad islam är, det är mer rätt och riktigt än tvärtt om..
Gillar an inte sederna i ett land flyttar man helt enkelt inte ditt punkt slut önskar sverige kunnde vandra mer i frankrikes spår och förbjuda vissa saker som ine hör hemma i europeiska samhället
Eh?
Nej, man föds inte kristen. Ingen föds kristen. Den kristna gemenskapen är något man blir en del av genom dopet och tron bekräftar man sedan vid konfirmationen.
Och vad gäller att "ta seden dit man kommer". Vilka seder och bruk menar du är typiskt svenska och är och alltid har varit statiska? Seder, bruk och traditioner är sådant som förändras genom kontakter med andra människor etc. Vi lever idag i en globaliserad värld där kulturutbytet är enormt.
Sverige är ett av världens mest sekulariserade länder i världen så det mest rimliga med tanke på hur svensken förhållande till trosfrågor är vore att inte döpa barnet in i den kristna gemenskapen överhuvudtaget . Många döper sina barn idag utan att vara troende. Det är ju egentligen mycket märkligt.
Om Sverigedemokraterna får mycket röster så är det snarast pinsamt med tanke på hur de agerar och har agerat (inte minst nu det senaste). Finns det någon med någon form av vett innanför pannbenet som skulle rösta på SD?
Vad gäller TS dilemma så upplever jag att det i mångt och mycket handlar om TS själv och att hon måste rannsaka sig själv vad hon faktiskt står för och tycker. Att kompromissa bort den man i grund och botten är är inget som i förlängningen kommer att fungera. Hon måste ju ta ställning för vad hon tycker är viktigt för just hennes barn. Hennes barn kommer att födas in i en mångkulturell familjesituation och det är ju på många sätt något oerhört positivt och berikande. Men både hon och barnets/barnens pappa måste ju vara medvetna om att barnet/barnen just växer upp med flera kulturer och att det är ett faktum. Respektive partner måste ju respektera den andre och det ursprung han/hon faktiskt har och att barnen ÄR en del av båda. Det är ju närapå brottsligt att förneka sitt/sina barn dess/deras historia....anser jag.