Är min pappa korkad eller egoist eller saknar han respekt för andra?
I helgen hade tonåringen en tävling på hemmaplan. En viktig tävling för det är kval till SM till nästa år.
Eftersom min pappa aldrig har varit på någon tävling under tonåringens 10 år som aktiv inom sporten blev vi positivt överraskade när han sa att han skulle komma och titta.
Eftersom jag känner min tonåring väl och visste hur viktig tävlingen var bad jag pappa att hålla sig på läktaren och låta tonåringen vara ifred.
Det första min pappa gör är att klampa rätt ner i hallen och bort till tonåringen som stod med lagkamraterna och pratade strategi inför nästa match. Han sket helt i att de hade taktik snack utan klampade rakt fram för att ha sina måste kramar. Tonåringen blev förbannad. Vilket jag förstår.
Sen satte han sig hos mig i kiosken. Jag hade häcken full med folk som skulle handla osv men jag skulle visst ha tid att hjälpa honom med internetbanken???!!
När tonåringen kom förbi för att hämta frukt och sina extra kläder då attackerade han tonåringen med en miljon frågor om skola, läxor. Tonåringen bara tittade på mig och gick. Återigen, jag förstod till fullo.
Mitt i nästa match reste pappa sig bara upp och skulle åka hem. Helt ur det blå medan hans barnbarn spelade.
Alltså, vad är det för fel på honom?? Det är hela tiden något. Kommer man överens om att han ska komma kl 10 så dyker han upp 1-2 eller gärna 3-4 timmar senare. Det hör till vanligt hyfs att ringa och meddela att man blir sen men sånt gäller inte min pappa. Det är alltid synd om honom för han har haft en skitdag så han har inte hunnit bli klar i tid. Tydligen innebär det att telefonen är borta med vinden.
Jag är less på hans beteende. Jag har försökt prata med honom om det flera gånger men han himlar bara med ögonen och drar på sig en offerkofta och säger att livet är sååå jobbigt och jag kan ju inte förstå hur jobbigt han har det. Jag orkar inte med mer offerkofta. Hade vem som helst behandlat mig på det viset som min egen pappa gör så hade jag brutit en sådan vänskap. Men jag kan inte ens välja att bryta med pappa för han fattar inte!! Säger jag att han får bakca undan och låta mig vara ifred - dvs inte ringa eller dyka upp och förklarar VARFÖR. Ja då förstår han aldrig.
Tycker ni att det är ok att dyka upp till en tävling 1,5 timme för sent, störa spelaren, kräva diverse hjälp (t.ex. med internetbanken) där och då och sedan bara gå ?