• Ledsenheten

    Fotad i fartkamera

    Hej! Inatt körde en kille hem min bil med mig och mina vänner i och så körde han för fort förbi en kamera som då blixtrade. Får veta sen att killen inte ens har körkort! Kan jag på något sätt åka dit för detta då det är min bil? Kommer jag få ett brev hem med böter? Tänker att dom lär ju inte hitta han i något körkortsregister då han inte har körkort. Är nojig och från och med nu får jag väll börja kontrollera folk som kör min bils körkort ????

  • Svar på tråden Fotad i fartkamera
  • Anonym (F)
    Anonym (Kör) skrev 2022-05-07 22:51:45 följande:

    Vilka konstiga svar folk ger.

    Jag kör ofta för fort, många gånger hinner jag vika solskydd samt spolarvätska på rutan, kameran har säkert blixtra 10-14 gånger, genom åren, jag har varken fått brev hem eller inte ens en fråga. man måste kunna se vem föraren är, samt man behöver inte uppge vem som kört.

    Tänk om lagen är som många okunniga här berätta.

    kort man behöver inte uppge vem som kört.

    Jag kan ta bättre exempel, jag har haft en sportbil, körde om alla bilar, näst sista bilen var en polisbil, jag fortsatte hålla platan i mattan, jag han hem, polisen hade nummerplåtens nummer, dom dök upp 3 minut senare, dom kom och knackade på dörren, jag öppnade, dom fråga om jag kört bilen, nej det är inte jag. Polisen berätta att det var ett brott, allt från vårdslöshet till smitning.

    Ingenting hände av den händelsen, även fast jag uppnådde 284 kmt. 


    Jävla idiot.
  • Anonym (Anonym)

    Vad jag vet så måste du inte uppge vem som körde bilen.

  • Anonym (T)
    Anonym (Kör) skrev 2022-05-07 22:51:45 följande:

    Vilka konstiga svar folk ger.

    Jag kör ofta för fort, många gånger hinner jag vika solskydd samt spolarvätska på rutan, kameran har säkert blixtra 10-14 gånger, genom åren, jag har varken fått brev hem eller inte ens en fråga. man måste kunna se vem föraren är, samt man behöver inte uppge vem som kört.

    Tänk om lagen är som många okunniga här berätta.

    kort man behöver inte uppge vem som kört.

    Jag kan ta bättre exempel, jag har haft en sportbil, körde om alla bilar, näst sista bilen var en polisbil, jag fortsatte hålla platan i mattan, jag han hem, polisen hade nummerplåtens nummer, dom dök upp 3 minut senare, dom kom och knackade på dörren, jag öppnade, dom fråga om jag kört bilen, nej det är inte jag. Polisen berätta att det var ett brott, allt från vårdslöshet till smitning.

    Ingenting hände av den händelsen, även fast jag uppnådde 284 kmt. 


    Var var detta, i Trollskogen?
  • Anonym (Kör)
    Anonym (T) skrev 2022-05-08 09:06:38 följande:
    Var var detta, i Trollskogen?
    Vill man ha lätta exempel så har vi bla Stockholm open, den är utnämnd till en av världens mest olagliga streetrace på allmän väg, den har på gått sedan 1982.
    Polisen vet vem förare är och vilka bil ägarna är, då dom är återkommande i många år, ta bara Norrlands asconan, den har vunnit 6 gånger med några olika ägare, polisen har bla varit på plats när allmän väg olagligt spärrats av, polisen har själva tittat på, tagit laser, i princip inget har hänt, samma personer är tillbaka året efter. detta är stora vägar, E-4,an osv. samt mycket olagliga bilar.

    Tar man då trollskogen du pratar om, så handlar det oftast om att polisen måste ha tydliga bevis på vem som är förare, det räcker inte med att ha bara bilen,  tar man då mitt fall så var det en öppen väg, jag visste exakt hur vägen hem inte har några hinder, det var en höst kväll, dom kan omöjligt bevisa dom sett föraren.

    Hade förut lite mc kompisar, vi bruka även fara ut på höstkvällar köra lite olika slingor, inte i laglig fart, fick vi en svans av en bil så tog vi olika vägar, men ingen stanna o titta vem det är som hakar på.
  • Anonym (Lll)

    Säg den unga människa som aldrig gjort något korkat på fyllan. Det som är bra i sådana här situationer är att nu har du lärt dig något.

    Kommer ett brev hem så svarar du som det var, ni var onyktra, träffade en nykter kille, han körde hem er, du märkte att det blixtrade, du känner honom inte men här är hans kontaktuppgifter (som jag antar att du har eftersom han sa att han tar på sig ev bot).
    säg inget om körkort, det kan utredaren få upptäcka. Hör du något mer säger du bara som det är, du hade ingen aning om att han inte hade ett och att du tog för givet att han har ett då han erbjöd sig att köra.

  • Anonym (Kör)

    Om man nu tar detta exempel från polisen, en man kör med en mask, han kör otaliga gånger för fort, polisen får ett mönster, dom ser att han fångas oftast på kameran samma tider, polisen åker ut, tar han på vanligt sätt.

    Polisen berättar även att dom kan inget göra åt dom tidigare fallen han blivit fotograferad för fortkörning.

    Lite detta Ts frågar om, nu har hon fått svaret, man behöver inte uppge förare, samt man kan inte bli dömd om man inte kan se eller bevisa vem som kört.

    www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/efter-larm-om-maskerad-forare-polisen-tog-man-soder-om-umea

  • Anonym (reality)

    Dom kommer jämföra fotot på föraren med fordonets ägare(körkortsfotot), stämmer inte dessa blir ärendet nedlagt till 99.9%.

  • Anonym (Strandsatt)
    Ledsenheten skrev 2022-05-07 12:08:20 följande:
    Ja de blev jävligt dåligt planerat. Vi åkte till en annan stad för att gå ut på krogen då de är dåligt krogliv i våran stad så jag och en kompis skulle sova i bilen då med baksätena nerfällda och på en madrass. Ganska mysigt. MEN då krogen stänger kommer vi på att nej vi vill åka hem. Hittar en kille som är nykter och säger sig då ha körkort. Låter han köra hem då och då vi är framme frågar min vän ?har du ens körkort? på skoj och där börjar helvetet med att han säger att han inte har det och vi tror ju först han driver åså men så visar det ju sig då att han inte har det. Får panik över att vi blev fotade men han är lugn och säger att han tar boten om det blir någon.
    Men var gjorde ni av killen sen? En helt okand kille kor er hem (till en annan stad) och blir sen sjalv strandsatt utanfor ditt hus? Fick han sova over som tack for skjutsen eller lamnade ni honom bara dar, helt sjalv mitt i natten ute i morkret i en okand stad? Hur gick han med pa detta upplagget? Hur tog han sig sjalv hem efter att ha kort er?
  • Anonym (Jag)

    Du har ingen skyldighet att uppge vem som kört bilen även om de kan bevisa att du befann dig i den. Du kan inte straffas för att någon annan har kört utan körkort. Du kan va lugn.

  • Ledsenheten


    Hej igen nu har jag fått hem detta. Måste jag svara på det? Eller kan jag bara ignorera det? Eller ska jag berätta att jag inte vet vem föraren var?
Svar på tråden Fotad i fartkamera