Anonym (R) skrev 2021-11-21 08:01:25 följande:
Komma in i den vanan? Många föräldrar följer sin bebis behov. All bebisar är inte lika, min hade aldrig accepterat ligga själv. Idag sover hon gott i sin säng i sitt rum.
Ja alltså jag säger inte att det hade funkat för alla bebisar. Jag ville inte att han skulle komma in i den vanan så jag la ner honom innan han somnade. Det funkade. Om han hade vägrat trots upprepade försök utgår jag från att jag hade behövt komma på en ny plan, eller eventuellt ge upp. Min son har aldrig sovit en enda natt i min säng, han är åtta år. Min svägerska har tre barn, 5, 2 och 4 månader och deras barn har alltid sovit själva också, hon har använt samma taktik.
Jag och min son har en bra relation med mycket närhet och kramar etc. Jag tycker att man kan tillgodose ett barns närhetsbov utan att låta dem sova i sängen. Andra föräldrar tänker olika och det är förstås ok. Mitt råd till TS kvarstår om hon vill försöka få bebisen att sova i egen säng, det är upp till henne!