Kverulant67 skrev 2019-12-27 00:06:29 följande:
Det flesta tolkar det som ALLA Svenska män om man bara skriver "Svenska män"....
Men då saknar man ju förmågan att tolka en enkel text, och det är knappast skribentens fel.
Om jag läser någonstans att "svenska kvinnor flyr IS-läger", så tror ju inte jag att det betyder att alla svenska kvinnor är i fart med att fly från olika IS-läger. Och om jag tror det så är det mig det är fel på, inte skribenten som skrev det.
Om det står att "svenska män sparar helst pengar till resa, boende och bil", så tror ju inte jag att alla svenska män helst sparar pengar till resa, boende och bil. Eller om det står att "svenska män trakasseras på jobbet" så tror jag ju inte att det betyder att varenda svensk man, eller ens majoriteten svenska män, blir trakasserade på jobbet.
Jag menar herregud, det här behöver jag inte ens förklara för min sjuåriga brorson. Han kan läsa och tolka texter tillräckligt bra för att förstå det på egen hand.
Förslag på ny rubrik: Svenska män saknar läsförståelse. (Men vad nu, det kan ju inte stämma, jag saknar ju inte läsförståelse och det står ju att alla män gör det. Så förvirrande!)