sextiotalist skrev 2019-02-05 11:06:04 följande:
Här finns det många som knappt får ekonomin att går runt. Vi hade det själva väldigt tufft under ett antal år.
Det som gör mig sur när jag läser sådant, det är att det är en stor skillnad när man inte har ett val mot att man väljer hur man vill ha det.
Personligen så är jobbet en del av mig, jag har varit arbetslös så jag vet hur det påverkar mig. Jag hade gladeligen valt bort fönstertvätt, städning etc. Jag vet hur man gör det själv och är inget som jag vill lägga tid på.
Jag väljer att lämna bort hjulskifte, för att jag tycker det är värt pengarna för att slippa.
Jag väljer att vara bekväm när det gäller vissa saker och skulle aldrig sjunka så lågt att jag skriver att folk är slöa, för att de väljer bort tråkiga saker. Jag tycker det är smart, att välja vad man vill lägga energi och pengar på.
Och än en gång, det finns många som inte har valet, som inte kan välja bort.
Det är lite det jag menar att hur många skulle klara sig på en lön samtidigt som man inte vet om den andra kan börja jobba igen.
Av ditt svar så finns det något som är obekvämt för dig, varför har du inte kommit över det och blivit vänn med tanken/tankarna dom som är bekväma med tanken/tankarna reagerar inte.
Jag pratade mest till dom som måste ha sina pengar där valet är att prioritera sig själv helt eller mer än sin sambo.
Det är stor skillnad att ha möjlighet/möjligheter.
Som arbetslös finns möjlighet att få jobb men ta bort den möjligheten att man funnit sig i att man inte får något jobb för enda svaret man får är tack för din ansökan om äns det.
Hur många kan finna sig i situationen att detta är mitt liv nu.
Att då inte må dåligt över att man är arbetslös.
Tycker du det är smart att inte ta hand om det livet handlar om, att välja bort saker med ett aktivt val och låta någon annan göra det som finns i ditt liv för att du prioriterar så, det är slöhet/feltänk.
Det du gör är att utnyttja någon annan/betala för att du ska kunna slippa.
Skillnad på om man inte kan men kan man då ska man ta hand om det själv.
Säger du åt andra på jobbet att göra dina arbetsuppgifter också?
Dina fönster är ditt liv och då ingår det i livets uppgifter.
Du tillbringar tid på jobbet för att betala fönstertvätt.
Det är den tanken jag vill åt att folk tar hand om sina uppgifter för det finns många arbetslösa som vill in på arbetsmarknaden, du gör så att du tillbringar onödig tid då du har råd att vara hemma.
Man jobbar den tiden man behöver men tyvärr så jobbar alla för mycket.
Tänk om någon med dålig ekonomi får en timma här och en timma där för att folk går hem från jobbet för dom inte behöver pengarna/ger arbetet och pengarna till någon annan istället.
Man hjälper andra människor av att vara den tiden på jobbet som man bara behöver.