EnLitenTrea skrev 2017-12-06 20:31:26 följande:
Måste fråga er, gick ni upp något under graviditeterna innan MA / MF ? Jag gick ju hela 17 v och drog på mig 3 kg. Känns så jäkla surt nu när jag inte ens fick någon bebis, känner att jag vill gå ner innan vi ev börjar igen.
Jag tränar ganska mycket i vanliga fall & tycker det känns så jobbigt med dessa extra kilon. Jag sliter som ett djur för att hålla vikten så jag vet hur tufft det kommer att vara att få bort dessa... förlåt för gnäll ;)
Längtar efter första plusset här i tråden, nu är det ju snart dags för äl för vissa, spännande...
själv har jag inte blött idag, så skönt.
Ha en skön kväll
Detta är ett perfekt forum att få gnälla av sig och ventilera. Jag tänker att 3 kilo på 17 veckor låter lite men jag förstår hur du menar då det ändå inte genererade i en liten frisk bebis. Jag tänker att de kanske försvinner med att hormonbalansen återställs, brösten och vlodvolymen blir mindre igen och så?
Jag väger för lite i vanliga fall. Antagligen på grund av mina magproblem( välutredd och man finner ingen annan diagnos än ibs). Men under dessa 12 veckor gick jag upp fem kilo. Nu väger jag okej och hoppas jag får behålla den vilten då även fertiliteten påverkas negativt av undervikt. Samt att jag ser mycket bättre ut med några fler kilon.
Vad skönt att slippa blödningen.