• Diamant

    BF Juni 2015

    VioloLaviose skrev 2014-10-19 11:21:50 följande:

    Mina systrar är tvillingar, det är typ min högsta önskan att få tvillingar :D
    Men det ska också hoppa en generation om jag förstått rätt. Så mina döttrar har större chans/risk att få twins.

    Det stod även att om man fått många barn så är det större chans att få tvillingar MEN det skulle kanske hägna ihop med åldern, att när man fått 4 eller fler så är man en bit över 30. Jag har 4 och är 26 . Så inga bra odds där :P


    Ahaa! Hehe, hoppas du får tvillingar då och att jag inte får det ;) 
    Vore mest rättvist tycker jag Solig 

    Jag har en vän som fick tvillingar för några år sen, har aldrig sett en så sliten människa någonsin! Hon och hennes man har det inte lätt asså.. Det är väl mest det jag bävar inför, att överleva småbarnsåldern! När de blir äldre kan jag se fördelarna men tror inte att jag orkar två på en gång! 
  • Diamant
    MakeitHappen skrev 2014-10-19 18:13:57 följande:

    Ni som varit på hälsosamtal gör man VUL eller något annat sånt samtidigt eller kommer det senare ? Pratar man bara under den stunden ?


    På mitt pratade vi bara och jag fick lämna blodprov.
    VUL gör de bara här om det finns en speciell anledning till det, annars väntar de till v12-14 då de gör RUL.. 
    Jag ska på VUL imorgon! 
  • Diamant
    MakeitHappen skrev 2014-10-19 18:27:19 följande:

    Föresten var era partner med på hälsosamtalet??  är det onödigt att han är med eller vettigt om han kan följa med :)


    Vettigt att han är med tycker jag! 
    Han har ju också mycket frågor säkert och det är bra att båda får samma info så slipper du återge allt sen och kanske missa något :) 
    Jag tyckte att det ökade hans förståelse för mina symtom, alltså att de är normala och inget som är fel och så.
    Han är väldigt beskyddande och omtänksam så för honom att höra att min konstanta trötthet och att jag är så svag, andfådd och att magen värker är fullt normalt gjorde att han kunde slappna av lite :)
    Och man vill ju att han ska känna sig delaktig hela vägen tycker jag! 
  • Diamant
    Milie skrev 2014-10-19 20:24:35 följande:
    Precis. Sen kan jag tänka mig att det är en jäkla omställning från 0 till 2 barn på ett ögonblick.
    Å andra sidan om man MÅSTE få tvillingar en gång, då är det bättre att få det första gången än andra, för man kanske inte vill ha 3 barn? :P 
  • Diamant
    Flor Mariposa skrev 2014-10-19 21:21:28 följande:

    Kan någon ta bort mig från listan :'(


    Åh, stor kram! :( 
  • Diamant

    VUL idag, är i 7+0 men det gjordes då jag har en sjukdomshistorik och kommer imorgon få börja gå till specialistmödravården på sjukhuset istället.

    Känns bra att de vill ha stenkoll på en så allt ska gå bra!

    Fostret hade ett tickande hjärta iaf och det var bara EN i magen *phu*

    Dock hittade de en cysta på 9x9cm i ena äggstocken som ligger o trycker på urinblåsan :S (förklarar varför jag fått ont i magen när jag är kissnödig)

    Vanligtvis opererar de bort såna men det kan dom inte göra nu när jag är gravid.. Känns läskigt hela grejen!

    Nån annan som haft stora cystor där?

  • Diamant
    Milie skrev 2014-10-20 13:28:34 följande:
    Åh, vad härligt att ha fått se hjärtat ticka! Vad gäller cystor så har jag haft en som jag slutligen opererade bort förra hösten efter diverse tömningsförsök. I samma veva tog de bort äggstocken som cystan satt på för "det var inte så mycket äggstocksvävnad kvar". Vet fortfarande inte hur äggstocken blev så, men troligtvis har den varit missbildad sen jag föddes och har aldrig fungerat korrekt.

    Min syster var i din situation och när hennes cysta upptäcktes gjorde de kontroller för att se om/hur snabbt den växer till. Den växte en del så man löste det genom att planera kejsarsnitt och plocka ut bebis och cysta (och äggstock, var nog samma för henne som för mig). Sen ett par år senare blev hon gravid med tvåäggstvillingar och har aldrig haft nå mer problem med cystor.

    Det rörde sig alltså om "ofarliga" vätskecystor för vår del. Risker är väl fysisk platsbrist, att de kan "svinga" runt äggstocken eller att de spricker (ofarligt, men smärtsamt).

    Vad säger de i ditt fall?
    Jag ska till specialistmödravården imorgon och de ska även ta över utredningen om cystan, så jag vet inget annat än att den är där.. Får se imorrn.

    Pga en annan sjukdom så fick jag ändå remiss dit och kommer nog få fortsätta gå hos dom. Idag sa de att det förmodligen inte kommer bli en "vanlig" födsel pga detta (inte cystan) utan planerat kejsarsnitt och om det blir som för din syster också så talar det ännu mer för att de kommer välja kejsarsnitt..

    Jag vet inte riktigt hur det känns asså, visst har man känt oro inför att föda och att sabba hela underlivet men samtidigt är ju en förlossning något naturligt som kroppen själv ska lösa! Även om det är långt fram i tiden så har jag ändå sett lite fram emot att inte veta när det ska hända och att se mannens nervösa virrvarr när vattnet går osv hehe
  • Diamant
    Flor Mariposa skrev 2014-10-20 16:36:02 följande:

    Fortfarande kvar på listan. Jättetacksam om någon kan tabort mig!


    Man kan inte radera listan, bara kopiera den och sudda ut den texten man inte vill ha med och sen posta den och ingen har nog haft tid eller möjlighet att göra det ännu.
    Jag tror de flesta är på jobbet nu och kollar Familjeliv i mobilen och att kopiera med mobilen blir så konstigt typsnitt, bättre att vänta tills någon kommer hem och kan göra det på datorn. Jag tror det görs så fort någon kan. Kram! 
  • Diamant
    avenell skrev 2014-10-20 15:03:21 följande:
    Du kanske kan hjälpa mig. För drygt ett år sedan hade jag en komplett mola och fick därför remiss till Akademiska sjukhuset där jag opererades direkt. Efter det gick jag på uppföljning på sjukhuset i ett år och fick sedan besked att kontakta dem vid en ny graviditet. De vill göra ultraljud någon gång i vecka 8-10 för att se om en ny mola utvecklas.

    Jag har funderat på om detta innebär att jag nu kommer att "höra" till sjukhuset vid denna graviditet eller om jag ska skriva in mig någon annanstans.

    Tyvärr har jag varit väldigt missnöjd med det bemötande jag har fått på Akademiska och jag skulle önska att jag inte behöver gå dit mer än nödvändigt, samtidigt vill jag såklart att de som är mest kompetenta ska ha koll på mig.

    Det blev ett långt meddelande men det jag undrar är alltså... ska man skriva in sig hos annan barnmorska, även när man går på kontroller på sjukhuset?
    Jag har faktiskt INGEN aning är jag rädd.. Jag ringde den närmsta mödravårdscentralen från mig och gick på inskrivning, de ansåg att jag behöver gå på en specialistmödravård istället så då går jag dit. Hehe.. 

    Jag vet inte om du kan välja utan det är nog hälsostatusen som bestämmer skulle jag tro! 
    Isabella89 skrev 2014-10-20 16:23:09 följande:

    Diamant: Jag fick planerat snitt med min dotter, kände mig lite snuvad på förlossningsbiten. Men hela min upplevelse kring snittet blev väldigt bra! Så blir det snitt kommer det gå jättebra det med. Snitt är också en påfrestning för kroppen, ingen quick fix direkt även om själva snittet går fort att göra :)


    Ja det är så jag är rädd att känna, att bli snuvad på att få föda mitt barn! 
    Det är annorlunda om man själv får välja liksom, av egna skäl typ förlossningsrädsla eller annat.. Men att möjligheten ska tas ifrån en känns tungt.. 
    Samtidigt förstår jag deras beslut för det handlar om mitt (och bebisens) liv.. Aja, har 8 månader på mig att vänja mig vid tanken antar jag ;) 
    Kanske visar sig längre fram att jag visst kan få föda själv! Tack för att du berättade om din upplevelse :) 
  • Diamant
    Flor Mariposa skrev 2014-10-20 17:19:07 följande:
    Jag har inte bett om att ni ska radera listan utan bara ta bort mig från den. Vill helst slippa det själv, men det kanske är förmycket begärt men det har ju gått innan när folk har frågat. Bad om detta igår!
    Ok, jag förklarade bara för jag har sett andra som kanske inte riktigt visste hur det med listan fungerade. Ingen har ju kopierat listan efter att du bad om det iheller så jag antar att ingen kunnat. Jag sitter inte själv vid en dator nu men kan göra det om en timme ungefär. 
Svar på tråden BF Juni 2015