• Jenkis

    Vi som äntligen är gravida efter IVF/ÄD 2014/2015

    villsågärna38 skrev 2014-10-14 17:13:06 följande:
    Ja det har du verkligen helt rätt i!! Idag unnas det friskt och så sov jag ju i tretimmarspass i natt. Lovisa ammade 00,03 och 06. En jäkla skillnad Förstår precis vad du menar med maten. Jag har både druckit champagne och ätit goda ostar. Underbart!!! Var bara igår jag fick en knäpp och liksom glömde bort att äta. Mat och sovklockan är på nu igen Kram
    Vad bra!

    Här är det strikt kolhydratreducerad kost som gäller. Eller ja, långsamma kolhydrater alla fall. Så jag drömmer om både "farliga" ostar, vin och få äta vad jag vill som glass, vilket bröd jag vill o.s.v.
  • Jenkis
    Irma01 skrev 2014-10-14 17:51:44 följande:
    Tack, kändes passande med tanke på att det betyder seger på latin!

    Skönt att det bara var en natt, man blir ju rätt slut.

    Här går allt bra, igår hade han dock en gnäll dag, och när man ha gjort allt man kan känns det oerhört frustrerande att inte lyckas trösta...tror att han har mycket gaser och även om vi använder Miniform stör magen honom ibland. Men jag tycker fortfarande att det är helt underbart, och vi börjar känna varandra lite bättre.

    Kram!
    Kul att höra en liten rapport och att du fortfarande tycker det är helt underbart
  • Jenkis
    Sillavi skrev 2014-10-15 10:57:43 följande:

    Jenkins - hur känner du dig? Har hinnsvepningen gjort ngn skillnad tycker du?


    Har under senaste veckan fått mer symptom allmänt på att bebis säkert kommer längre och längre ned i bäckenet. Haft mer smärta vid promenader och tydligen lite SD (visade det sig på CTG). SD gör inte ont, däremot kan det göra ont när bebis stöter med huvudet. Både runt urinblåsa och ändtarm. Blir som ett tryck nedåt. Allt sammans tycker jag blir mer och mer för varje dag och om det är hinsvepningens förtjänst eller inte är svårt att säga. Jag kanske skulle haft ett sådant förlopp med mer symptom för varje dag ändå?

    Trots att jag inte fått värkar känns det som att det är något som går framåt och det är ju jättekul!

    Precis som Johjen fick jag lite blodigt (brunt) slem dagen efter hinnsvepningen. (Ganska exakt 24 timmar senare) Sen inget mer på hela dagen. I morse var det där igen och när jag skulle kissa vid 10:30 kände jag hur det liksom buktade/kändes konstigt, så jag tog ner handen (man ser ju inget nu för tiden) och i handen landade hela slemproppen antar jag. Den var stor/lång som hela handflatan, gulaktig, hård/seg och så lite brunt blod runt.

    Så jag och sambon åkte iväg och veckohandlade precis som planerat och jag känner mig som vanligt. Lite ont/tryck mot ändtarm/urinblåsa ibland och lite SD. Jag hoppas dock att kroppen förbereder sig i det tysta, så vi är föräldrar inom sju dagar ca Ger den chansen så mycket som jag kan. Är hemma tar det lugnt, yogar, promenerar, stickar och strosar runt här i lugn och ro. För det känner jag stort behov av. Lugnt omkring mig, äta, röra lite på mig och vila.

    Känns mycket bättre idag eftersom det känns som det går framåt sakta men säkert och alla beslut hit eller dit kanske inte blir relevanta. Det är ju lättare att ta en dag/sak i taget när man känner någon slags progress så att säga.
    Irma01 skrev 2014-10-15 12:35:05 följande:

    Sillavi, håller med vsg, bättre att gå kolla en gång för mycket!

    När det gäller den extrema törsten så dricks det enorma mängder vatten här också. Måste ha en flaska på nattduksbordet och dricker säkert en extra liter om dagen!

    Vsg, vad skönt att allt funkar fint!

    Jenkis, hur mår du idag?

    Kram!


    villsågärna38 skrev 2014-10-15 12:59:54 följande:

    Jenkis och Johjen - hur är det med er idag? Kram


    Tackar som frågar Ni ser att det är bra idag ovan


  • Jenkis
    Bengalen skrev 2014-10-15 13:38:32 följande:

    Saknar Danisen i tråden. Kan hon möjligen ha annat för sig...? Flört


    Ja det får vi hoppas!

    Hon är ju en av de mest aktiva annars, he, he.
  • Jenkis
    Sillavi skrev 2014-10-15 11:11:54 följande:
    <3 go du är, tack för ditt bry. Molvärk, som kraftig mensvärk typ. Känns som om det säkert kan vara så. Förra v var ju tappen 4,5 cm. Bebisen rör sig ordentligt där inne Kan det ha att göra med att huvudet ligger neråt nu?
    Jag tycker också du skall gå på läkaren ordentligt i morgon! Du har ju inte mått helt bra på sistone och så värkar uppepå det...

    Nej, nu får du tagga ner lite
  • Jenkis

    Johjen!

    Ge oss en liten hint om läget snälla! Tänkte på dig flera gånger igår.

    Är det skit så skriv det. Det räcker med ett ord om du inte orkar skriva mer just nu.

  • Jenkis
    Danisen skrev 2014-10-15 15:37:01 följande:

    Hej! Tjejer  

    Tyvärr ingen bebis här än! Har dock inte mått så bra varken i natt och nu under dagen, jag vill bara sova haha. Kroppen skriker av smärta när man sitter i sängen eller i soffan (jag halvsitter och sover, kan ej ligga plant) den skriker om jag är aktiv också så vettisören vart balansen går. 
    Familjeliv har inte fungerat på mobilen sedan igår em, av någon anledning så jag loggade in via datorn och det fungerade utmärkt. Någon mer som märkt av via telefonen? 


    Tråkigt att du har så ont Danisen!

    Hoppas bebis tittar ut snart!
  • Jenkis
    Danisen skrev 2014-10-15 15:50:16 följande:

    Någon som hört av Glader? Undrar hur det är med dem också, och självklart Johjen med. 


    Precis! Har inte hört något.
  • Jenkis
    villsågärna38 skrev 2014-10-15 17:17:16 följande:

    Va skönt att du mår bättre Jenkis och bra att slemproppen gått!! Även om det kan ta upp till nån vecka efter den gått så tror jag inte det i ditt fall. Tror du har din bebbe i famnen inom en vecka Trycket nedåt låter också jättebra Stora kramar


    Ja, jag hoppas att inte behöva vänta mer än en vecka till ca. Men ni vet ju hur det är... Man får vackert ägna sig åt annat så länge och just nu känns inte det som något problem så länge jag känner att det händer något litet varje dag (typ mer tryck, SD o.s.v.)

    Jag vet ju själv att det kan dröja en vecka efter slemproppen gått och ibland flera veckor, så det är väl ingen bra indikator egentligen, men alla framsteg räknas
  • Jenkis
    Danisen skrev 2014-10-15 19:35:08 följande:

    Jag mår skumt nu och har gjort senaste timmarna, kan knappt äta trots hunger. Mår lite sådär smått illa och känner mig lite febrig/hängig... har ett konstigt tryck neråt. Ska nog gå och lägga mig nu... åtminstone och kolla på tv i sovrummet! 


    Inte kul att inte må så bra, men det låter ju som du också ar något på gång Bara att lyssna på kroppen som du redan gör.
Svar på tråden Vi som äntligen är gravida efter IVF/ÄD 2014/2015