• Jenkis

    Vi som äntligen är gravida efter IVF/ÄD 2014/2015

    Helisa skrev 2014-09-29 00:53:59 följande:
    Vår underbara lilla dotter föddes 5 september. Hon vägde 3410 g och var 51 cm.
    Hon har ljusbrunt hår, men det dröjer innan det går att sätta en rosett i det.
    Vi har inte valt namn än.
    Jag är så enormt lättad över att förlossningen gick bra och att hon redan från början var frisk och stark och har fortsatt vara det. Och jag är lättad över att jag också mår bra.
    Hon har världens lenaste hud, den sötaste lilla näsa man kan tänka sig och mysiga små mjuka kinder.
    Andra barn är precis lika underbara men det fantastiska är att hon är vårt barn! Inte någon annans gulliga bebis som man får hålla en liten stund. 
    Vilken goding!

    Stort grattis! Skönt att allt gick bra! Passa på att gosa ordentligt nu
  • Jenkis
    johjen skrev 2014-09-28 19:33:31 följande:

    Ingen tillstymmelse till att en eventuell förlossningen ska starta idag heller.. Börjar faktiskt tro att jag kommer gå tiden ut och kanske mer därtill :-S. När jag var inlagd gjorde läkaren ett ultraljud för att kolla vikt mm på bebisen och hon sa då att går jag tiden ut så kommer bebisen väga runt. 4 kg och börjar bli lite orolig för om det kommer göra förlossningen jobbigare? Min sambo vägde 4 kg när han föddes men hans mamma är ganska liten i kroppen så han kom inte ut utan det blev akut snitt efter många timmar. Jag är större och kurvigare än min svärmor och min bror vägde 3,2 och jag 2,9 när vi föddes så hoppas inte bebisen blir för stor. Kollar man upp sådant om man går över tiden?

    Hoppas ni alla haft en skön söndag!


    Här görs också UL i v. 41+ för att kolla läget inför ev igångsättning. Då kollas flöden, moderkaka och görs en viktuppskattning.

    En uppskattning på fyra kilo betyder  ca 3 600g-4 400g och det fixar du! Allt upp till 4 500 g klarar 99,9 % av alla tjejer enligt min kusin som är barnmorska och jobbar på förlossningen. Det har hon försökt trösta mig med i alla fall
  • Jenkis

    Igår hade vi BF baserat på vikten

    I morgon är det 37+0, så självklart var ovanstående datum bara en uträkning av sjukhusets dator. Vår lilla dunderklump är inte mogen än riktigt.

    Så det skall bli intressant att se vad hen väger i morgon på TUL. Igår beräknades hen till 3 550 g av datorn.

    Här är det också lugnt på symptomfronten. Men jag ligger ju ett par veckor efter er vsg och johjen, så det är inte så konstigt. Sambon säger dock varje kväll innan läggdags "väck mig om dunderklumpen börjar trycka på". Lite gulligt av honom Hjärta

  • Jenkis
    johjen skrev 2014-09-29 08:36:56 följande:
    Tack för det Jenkis! Känns bättre efter ha hört det!

    Vad bra. Ditt lilla pyre kanske tittar ut tidigare än BF trots att du inte känner ett skvatt innan. Du kanske hamnar i regelbundet värkarbete direkt i stället och är öppen sex cm när du kommer in
  • Jenkis
    villsågärna38 skrev 2014-09-29 08:02:11 följande:

    Mkt sammandragningar i natt och dålig i magen imorse men inga smärtor ännu. My God va segt!! Kan det inte bara komma igång nu? Födslovärkar - give it to me!! BF nästa måndag.

    Ska till min bm idag iaf, skönt med en check-up. Hon har trott att vi inte skulle ses mer i två veckor nu. Och läkaren jag träffat på BB har sagt samma sak. Hade varit skönare om de inte gjort det så hade jag inte varit då inställd på att föda tidigare än beräknat. Nåväl, vem vet. Kan ju sätta igång närsom. Håll tummarna!! Kram


    Ha, ha. Förstår att det är jättesegt för dig nu! Vilken liten luring du har där inne. Först hålla på och vända sig ett par gånger och så inte vilja komma ut när mamma vill

    Hoppas allt var bra hos BM idag!
  • Jenkis
    villsågärna38 skrev 2014-09-29 10:01:46 följande:
    Nä tyvärr funkar det bara om bebisen och livmodern är redo men mysigt iaf såklart
    Nä, jag fick inte ens sammandragningar efteråt
  • Jenkis

    Min kusin ringde för en stund sedan. Ville höra läget. Vi har haft kontakt hela tiden så hon vet om alla mina TUL.

    Hon jobbar som sagt som BM på förlossningen och är väl inte den som uppmanar till snitt i första hand. Men i vårt fall med vår bakgrund och långa historik, tyckte hon ändå att vi skulle tänka igenom vad VI VILL till i morgon då vi skall träffa läkare för TUL (innan har det varit BM som gjort TUL). Det är ju läkare som bestämmer i slutänden vad som kommer att ske, så det är viktigt att framföra sin åsikt när man har chansen.

    Så nu har jag och sambon diskuterat ihop oss och känner båda två att vi drar gränsen vid en uppskattning på fyra kilo. Vi kan alltså tänka oss att föda normalt till hen beräknas väga fyra kilo, sen vill vi ha planerat snitt. Det vore helt enkelt bedrövligt att falla på mållinjen nu när vi är så nära och normalt sett kanske man tar större risker så att säga, men vi är inte villiga till det. Jag är inte heller så jättesugen att första kämpa i ett par dygn för att sedan kanske akut sluta på operationsbordet i alla fall. Behöver min kraft och energi till min familj och läkning av kroppen.

    Så beroende på vad uppskattningen blir i morgon så kan det bli snitt från slutet av nästa vecka om de är villiga att gå på vår linje. Eller vi får nog kräva... Man får inte vara för snäll gissar jag...

  • Jenkis
    villsågärna38 skrev 2014-09-29 14:40:42 följande:
    Bra att ni tänkt igenom och gör det som känns rätt för er!! Hoppas de lyssnar på er imorgon och att allt ser bra ut. Kram
    Tack för ditt stöd utan pekpinnar/tyckanden
  • Jenkis
    Danisen skrev 2014-09-29 17:25:45 följande:

    Till er som gjort Ivf, hur länge "får" ni gå över tiden? Man hör olika lite varstans i landet som med allt annat haha.


    Det är olika i landet...
    Hos oss två veckor trots IVF/ÄD.
  • Jenkis
    Irma01 skrev 2014-09-29 17:51:51 följande:
    Jenkis, jag tycker att ni gör helt rätt! Väldigt smart av er att ha diskuterat och bestämt hur ni vill ha det. Jag kan inte föreställa mig vad ni har varit med om men jag förstår verkligen att ni inte vill ta några risker. Hoppas ni får en bra dialog med läkaren i morgon och att det blir som ni önskar.
    Såhär på kvällskvisten löper alla hormoner amok ihop med alla känslor typ... Sambon jobbar skift och är på jobbet.

    För mig kom allting så nära nu.

    Nära att det förmodligen är vi som kommer att få packa in vårt barn i bilen och åka hem.

    Nära att det är snart det handlar om.

    Nära att det är så snart det avgörs om vi går i mål eller ej. Har inte tänkt på psd i magen på flera veckor, men nu drabbade det mig igen som ett slag i magen.


Svar på tråden Vi som äntligen är gravida efter IVF/ÄD 2014/2015