By Starlight skrev 2013-11-04 19:23:23 följande:
Jag känner att jag blir helt knäckt och arg av allas gravidbesked och skäms som fanken av det.
Kan ibland ryta till åt min dotter på 4 år när hon tjatar om bebis också. "det är inte så lätt att bara skaffa!!!" Som om hon skulle fatta det liksom...Men nerverna sitter på utsidan....Usch. Borde verkligen uppsakatta henne och bara njuta av att faktiskt redan vara mamma. Men man liksom förlorar sig i den här karusellen när det inte funkar och när pcosbeskedet kom.
Vad är progesteron eg?
Åh :( Hoppas att jag iaf hade en äl. Näe jag har inte hört det..men jag kan eg inte så mkt om min "defekt".
Saxat från wikipedia:
Som kvinnligt könshormon förbereder det graviditet, håller fostret vid liv samt förhindrar ägglossning. Nivåerna för en icke-gravid, fertil kvinna når därför en topp som börjar några dagar efter ägglossning och avtar någon dag innan menstruationen börjar.
Det är väl ett sätt att kolla om man har haft ägglossning. Fick egentligen inte veta så mycket hos läkaren då jag hade lite för mycket att tänka på så jag glömde ställa frågor.
Fiiaa skrev 2013-11-04 20:21:42 följande:
Har med hört att man kan få positiva äl test av pco, inte jätte vanligt sa min gyn. Men jag testade äl stickor under 4 månader och fick inte utslag någon gång. Jag testar alltid från dag 11-18 två gånger om dagen, så man inte missar stegringen, ska helst va samma tider!
Det är många gravid i min närhet med, de jobbigaste är min lillasyster på 25 som ska ha sitt 5e barn i vecka efter jag hade beräknad bf, å jag får inte behålla min nu:(
Sen våra chanser kanske inte är jätte stora igen, eftersom sambon har få och slöa simmare!!
Men år 2014 är vårt år va ????
Jag hoppas verkligen att 2014 är vårat år! Babyboom för alla pcosare. :)