Någon mer som ska börja med Pergotime nu i Juli?
Jag äter PROVERA nu och har 3 dagar kvar på den kuren sen är det dags första pergotime försöket. Någon som är i ungefär samma situation?
Jag äter PROVERA nu och har 3 dagar kvar på den kuren sen är det dags första pergotime försöket. Någon som är i ungefär samma situation?
Jag trodde inte att man hade äl när det var så långt mellan gångerna. Då får jag ta tempen imorgon och se om den varit eller ej. Tycker inte du att det är underligt att man inte blir gravid vid äl om man har pcos men att man sedan kan bli det nästan direkt vid pergotime?
Innan mitt första barn så tog jag äl test i 3 månader utan att få nått positivt svar alls, så jag vet inte alls hur de funkar. Men om man får mens så borde man ju ha haft ägglossning innan den kommer, För den kommer ju för att "spola" rent efter ägget..
Läste att en till två gånger om året går msn inte äl men mens (ej pcoare). En hel vetenskap. Hur långt brukar du ha mellan mens?
Sen ett år tillbaka har jag haft en gång i månaden. Men anledningen till att jag fick provera va att jag hade haft blödning i 7 veckor, de är andra gången de händer de här året.. :(
Så därför ska du äta båda medicinerna nu? Behöver du pergotime om du har äl? Funderar på det vad gäller mig själv, jag verkar ju haft många äl sedan januari förra året så vad ska pergotime hjälpa?
Ja proverna för att min 7 veckors mens ska sluta och då passade vi på att ta pergotime på en gång. De kanske är bra att ni ska lämna prover båda två senare, jag antar att ingen av er har barn sedan tidigare? Har ni sex innan ägglossningen eller efter, sånt kanske spelar roll. Allt med biologi är en vetenskap..
Ni med PCO som använder ägglossnings stickor.
Jag får positivt resultat hela tiden, och fått förklarat av min läkare att det är PCOn som gör det.
Men ni får enbart plus vid ÄL?
..
I går va jag och gjorde vul som visade att inga äggblåsor hade utvecklas.. Så nu får vi vänta och prova nästa till nästa månad:(