Vi som försökt ett tag utan plus
Nu har jag fått svar på min fråga, haha. Jag har googlat som tusan här nu. Inser att jag har alla symptom för östrogendominans, det vill säga för låga halter progesteron. Inte konstigt då kanske att jag aldrig blir gravid trots att allt ser bra ut. Jag känner mig sjukt pepp igen och har beställt hem ÄL-tester och ProgesterAll. Det verkar ju vara rena rama guldkrämen och äntligen ser jag ett ljus i tunneln igen.
Om man blir gravid ska man tydligen fortsätta smörja för att undvika missfall och hjälpa kroppen behålla graviditeten. Detta om man har låga doser progesteron alltså. De flesta har ju redan tillräckligt själva.
Tänk flickor! Detta kanske är grejen som gör det! Om inte annat så kan det säkert hjälpa mig att bli av med alla mina besvär, vilket känns oerhört skönt. :)