• Bamboon

    Amning förstör brösten?

    Har ammat i 2 veckor o tycker mina bröst är förstörda- kör flaska nu men ändå. De 2 veckorna ser brösten inte ut som samma. Ska operera de. Någon som upplever samma??

  • Svar på tråden Amning förstör brösten?
  • kellikopter

    Tror det är ganska mycket gnäll och överanslysering som pågår av brösten för att "få en anledning" att operera. Och tycker det är väldigt konstigt att det mest kommer från dom som inte ens ammat.....

  • roffe
    kellikopter skrev 2011-10-05 12:49:31 följande:
    Tror det är ganska mycket gnäll och överanslysering som pågår av brösten för att "få en anledning" att operera. Och tycker det är väldigt konstigt att det mest kommer från dom som inte ens ammat.....
    Det kanske beror på att vi som inte ammat fortfarande kommer ihåg hur ett par snygga bröst ser ut? :P Nej men skämt åsido, så tror jag du har fel. Känns som de flesta som klagar faktiskt är folk med hängbröst. Vi andra ser ju inte folks tuttar ändå så varför skulle någon annan klaga? :)
  • supersemlan
    zenoble skrev 2011-10-05 12:16:43 följande:
    kunde du amma efter förminskningen? Jag har tagit bort ganska mycket "lös" hud så jag är rädd att jag inte kan amma..
    Jag kunde amma men inte tillräckligt mycket för att helamma, gav tillägg från ca 1 månad med första och från dag 1 med andra.  
  • Bamboon
    zenoble skrev 2011-10-05 11:46:47 följande:

    Kunde bara amma ca 1 en vecka.. mina blev ändå "förstörda" hade d kupa innan grav. som blev JÄTTE hängig efter graviditeten. Opades i maj , är gravid nu igen så vi får ser hur det blir denna gången Flört


    Ok vilken klink gjorde du operationen på. Blev det bra resultat?
  • Bamboon
    little mommy skrev 2011-10-05 12:00:16 följande:
    Är det bara jag som tycker brösten är fina vid amning?

    Jag ammade min första 7 månader, och min minsta är nu 8 månader och jag ammar än.

    visst dom är ju lite längre ner , men det tycker jag är snyggare än toppiga och klotrunda bröst.

    Bröst ska ha former, och liiite häng (kate winslet  tuttar) det är snyggt och attraktivt! 
    Klart de är snygga vid amningen just 1 vecka efter kanske. Så ska jag fixa de nu.
  • Bamboon
    Frankofilen skrev 2011-10-05 11:19:51 följande:
    Jag tror att amningen också påverkar brösten. Jag har gått från A till D-kupa på några dagar och ammat mina barn länge. Tänker göra det den här gången också.

    Har du slutat amma för att du tycker dina bröst blir förstörda tycker jag du ska tänka om.  Operera dem kan du göra efter du har försett ditt barn med den bästa tänkbara näringen, vilket modersmjölk är om amningen fungerar som den ska.

    Min BVC-sköterska berättade att det kommer nya rön nu. Det nya är att man ska amma i två år om det är möjligt. Minst 6 månader, gärna 1 år men om det går 2 år. Detta gäller om man kan och vill så klart. DEt har visat sig att amningen skyddar barnet och ger ett otroligt mycket bättre immunförsvar, samt skydd mot diverse allergier.

    Mina bröst är hängiga och vackra. Jag älskar dem. Jag har ammat mina barn och bryr mig inte mycket om att brösten har hamnat lite längre ner...Skrattande

    Finns viktigare saker! Om man mår dåligt så är det bara att ringa en plastikkirurg och hosta upp ca 30.000 kronor. 
    Nej amingen funkade inte, eller det gjorde det men jag åt dåligt, så hon fick nog inte tillräckligt o ville amma varje timme. Så kör ersättning o det känns bättre. Hade nog aldrig ammat om jag fått välja om utan kört flaska från dag 1- de gjorde de på bb med barnet som tillägg ändå. Ska hosta upp 30 000 det kommer de nog bli värt. Tänker på detta varje dag. Inte nog med detta fick  jag efter eller under förlossningen bristningar på magen. Hade ju fan inga alls helt jävla sjukt o det är man ju ledsen över med.
  • zenoble
    Bamboon skrev 2011-10-05 14:51:44 följande:
    Ok vilken klink gjorde du operationen på. Blev det bra resultat?
    Citadellkliniken av dr. cosmo. super nöjd :) har precis lagom med häng så de inte ser så "upptryckta" ut. Jag ångrar det inte en sekund! kan man och vill göra något tycker jag absolut man ska göra det, det gör sån skillnad för självkänslan. Ännu mer om man man var nöjd med sina bröst innan graviditeten.

    Tycker absolut inte att folk försöker hitta en "anledning" till att opa dem för att man ammat, som många sagt så är det ju inte amningen utan grav. som påverkar och förändrar brösten så som de såg ut innan .

    Glad
  • zenoble
    supersemlan skrev 2011-10-05 13:31:00 följande:
    Jag kunde amma men inte tillräckligt mycket för att helamma, gav tillägg från ca 1 månad med första och från dag 1 med andra.  
    okej det hoppas jag att jag också ska kunna lite grann i alla fall, implantaten ligger ju under brösmuskeln så det ska ju inte påverka mjölkgångarna. Glad
Svar på tråden Amning förstör brösten?