• Skrutt 83

    Svagt plus eller spökstreck - Tråden för oss som behöver hjälp att analysera svaga graviditetstester

    Hej tjejer!

    Här är en tråd för alla oss som behöver hjälp att analysera svaga och tvivelaktiga graviditetstest samt för oss som tycker om att analysera andras! En tråd som kan hjälpa till med ett par extra ögon när man behöver det som mest, för barnlängtan och ett antal försök i bagaget kan ju göra att man ser streck som inte ens finns för att man så gärna vill att det ska vara där!

    Så släng in bilder på era test så hjälps vi åt att analysera och hoppas!


    ÄNTLIGEN är älskade lilla Melvin här!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-26 10:03
    Här är en länk till BIM-listan:
    www.familjeliv.se/Forum-1-5/m63199969.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-08 09:21
    Länk till "plustråden":

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m64471095.html
  • Svar på tråden Svagt plus eller spökstreck - Tråden för oss som behöver hjälp att analysera svaga graviditetstester
  • Envira
    Ebba08 skrev 2011-10-20 09:59:54 följande:
    Envira, ja tyvärr ser det blankt ut :(
    vad är det som händer med mig, kan inte mensen bara komma då.. 
  • Envira
    Guacamole skrev 2011-10-20 09:59:19 följande:
    Är det ditt första försök till bebis?
    För när jag började försöka så tyckte jag att min mens var sen hela 9 dagar men det var bara kroppen som ändrade från 28 till 34 dagar. atgligen för att jag blev stressad och ville.. Är inne på försök 3 nu och känner mig mer avslappnad. nu är mensen aldrig sen.
    det är andra försöket.. 
    grejen är att jag inte ens varit stressad nu på slutet för jag har varit så säker på att det INTE har tagit sig, men sen blir mensen bara senare och senare och då börjar man ju undra.. 
  • Guacamole
    Envira skrev 2011-10-20 10:03:00 följande:
    det är andra försöket.. 
    grejen är att jag inte ens varit stressad nu på slutet för jag har varit så säker på att det INTE har tagit sig, men sen blir mensen bara senare och senare och då börjar man ju undra.. 
    Det låter verkligen som att du är stressad.. Och för varje dag som mensen är sen så blir du antagigen mer stressad och det är egentligen normalt.. Kan du inte ta killen med dig ut i helgen och gå på bio och äta något gott.. bara slappna av. :D
    Älskade Kevin 091114
  • LitenEmma91
    sweasmamma skrev 2011-10-20 10:13:26 följande:
    ser så ut .. bim???
    på onsdag om man går efter min längsta cykel
  • Envira

    ingen som ser något, bara en liten antydan eller så?



    Lite mindre vanlig: Jo nog skulle jag kunna det, men jag blir bara så otroligt ledsen att mensen ska vara så seg om jag ändå inte är gravid..
  • LitenEmma91
    MissFörstånd skrev 2011-10-20 10:25:06 följande:
    Spankycake - absolut ett svagt plus . Grattis!

    Envira - tyvärr
    Yay:D
    Tack
  • Guacamole
    Envira skrev 2011-10-20 10:18:15 följande:
    ingen som ser något, bara en liten antydan eller så?

     


    Lite mindre vanlig: Jo nog skulle jag kunna det, men jag blir bara så otroligt ledsen att mensen ska vara så seg om jag ändå inte är gravid..
    Tyvärr syns inget alls.. Det enda du kan göra är att slappna av och inte tänka på det mer. Tänk som så att nu kommer mensen vilken dag som helst.. Ha en binda i trosorna och så gör massor med roliga saker. gå på bio eller ha en hemmakväll med killen. Bara njut av attt du faktiskt är ung och det är inte hela världen om det tar någon månad.
    Älskade Kevin 091114
Svar på tråden Svagt plus eller spökstreck - Tråden för oss som behöver hjälp att analysera svaga graviditetstester