Dustpuppy skrev 2013-11-13 10:46:35 följande:
Myra: ja, man kan få två embryon insatta, men det innebär risker, så om det är första behandlingen så vill många kliniker inte göra det. Tvillinggraviditeter är inte att leka med, varken för mor eller barn.
Jag fick två embryon, av flera anledningar: det var min 7:e behandling (5 misslyckade IVF och en misslyckad ÄD), jag var 41 år och tiden tickade bort, jag fick bara två embryon som var användbara (att frysa ett embryo innebär stor risk att man senare sitter med 0 embryon eftersom alla inte överlever att bli tinade). Min läkare ansåg att i mitt fall var tvillinggraviditet en risk värd att ta.
Ena embryot fastnade och blev ett barn. Det andra verkar inte ens ha fastnat, inga spår fanns på ultraljud.
Det finns dock flera i trådarna som har fått tvillingar och någon som jag läste om för ett tag sedan fick till och med trillingar (ena embryot har alltså delat sig till två).
Men jag upprepar, det är inte en barnlek att vara gravid med ett barn, och två är oftast mycket, mycket svårare (jag har vänner som fått tvillingar). En i min föräldragrupp väntade tvillingar som delade fostersäck, jag vet inte hur det gick.
/Dustpuppy
Förstår risken med tvillingar. Man vet samtidigt risken att det kan misslyckas första försöket vid ÄD och det är man lite rätt för, man känner att man vill öka chansen att bli gravid om man får tillbaka 2 embryon.
Oj ni har kämpat länge. Att ni har orkat det beundrar jag er för.
Har du lyckats få ersättning för båda ÄD försöken?