Virvla skrev 2014-03-25 19:53:21 följande:
Nu har jag pratat med en handläggare på FK. Hon bekräftade vad jag misstänkte att deras juridikavdelning kommit fram till att de helt ska gå på landstingets bedömning. Därför avslår de rutinmässigt alla ansökningar där landstinget säger nej, i mitt fall pga att jag gjort tre Lt.finansierade IVF. Hon sa att så kommer det vara tills det kommit vägledande domar från förvaltningsrätten. Hon uppmuntrade till överklagan och beklagade att de i dagsläget inte får bevilja ersättning. Jag skickar in mina synpunkter ändå, för att liksom ha gjort allt "by the book"... Sedan får jag börja fila på ett överklagande... Skönt ändå att få prata med en trevlig människa som ger tydliga besked, det är man inte bortskämd med i denna karusell.
Skönt att du ändå fått svar fast det ändå är tråkigt. Då kan man lättare förstå hur dom tänker och varför dom gör som dom gör. Vi får kämpa tillsammans med överklagan till förvaltningsrätten. På ditt brev där dom överväga ge dig avslag och du kan skicka in dina synpunkter så står handläggaren från landstinget som dom har rådfrågat med. Jag ringde upp den som stod på min. Jag fick leta upp henne via landstingets växel och dom kopplade. Jag hade tur som fick tag på henne direkt. Hade ett bra samtal med henne. Hon visste verkligen inte att dom övervägde ge mig avslag efter hon skrivit sitt i svaret hon skickade tillbaka till FK. Hon blev verkligen förvånad. Hon trodde Fk bedömde nationellt i sverige och inte bara vad som gäller i stockholm. Fick en känsla att landstinget inte förstod vikten i deras bedömning och att det kan ge avslag. Sen går FK efter det landstinget säger för dom vill ha ryggen fri och inte bedöma fel. Landstinget svarar bara på en fråga, har patienten rätt till vård, Nej, hon har passerat ålder, nej hon har redan fått 3 försök mm. Men det känns som ingen kolla upp fakta lite djupare. har pat stått i kö? Ja/nej? har hon blivit erbjuden vård?Ja/nej? Vem kollar upp vad som gäller om patienten inte fått den vård som det stått i kö för men ej fått för det varit långa köer?
Vem bryr sig om patienten som det handlar om? Vem ringer patienten och kollar om det finns några frågor och frågetecken för att göra en rättvis bedömning och beslut.
Det känns som det saknas otroligt mycket innan dom fattar sitt beslut. Dom kan knappast läsa och undersöka informationen man skickar med i första ansökan. Jag får en känsla att det är något som inte stämmer mellan landstinget, FK och förståelsen mot varandra i deras rollers innebörd och påverkan.
Intressent information du fick till svar från FK. Ska notera det och kanske ringa hon på Landstinget igen för att ge henne den informationen.
Vilket landsting tillhör du?