Januarimammor 2006 del 21
Här kommer fortsättningen på vår långkörare... Hoppas ni hänger med hit!!
Välkomna alla gamla bekanta och även nya om det skulle dyka upp nån sån!
Här kommer fortsättningen på vår långkörare... Hoppas ni hänger med hit!!
Välkomna alla gamla bekanta och även nya om det skulle dyka upp nån sån!
Grattis Honey! Kul att se dig igen!
Härligt Fluffis - å, så skönt att höra!!
Hej Honey - grattis till magen & välkommen tillbaka!!
Va mysigt med bebis.*suckar ljudligt av avund* =0)
Jag har sån bebislängtan å jacob frågar ofta efter bebis.Tror de beror på att de e väldigt många barn på dagis som ska få syskon å även några fröknar e på *tjocken*
Här kämpar jag med min vikt,de e så hemskt.
Fick veta att jag ska bli moster i sept.Kul med ännu ett barn som jag inte får träffa.
Vi försöker att hitta glasögon till jacob,men jag tycker de e svårt.Han passar inte i något par..eller e de så att jag inte kan tänka mig honom med glasögon.
När han skulle välja själv,valde han ett lila par med glitter på.
De var för stora för honom,men frågan e om han hade fått dem annars.
Lila å glitter e väl för *flickigt*?
Iaf på måndag efter att vi har varit på första besöket hos logopeden,så ska vi välja glasögon,om jag så ska göra dem själv =0)
Han sa i igår att han hade ont i huvudet så nu måste de ske.
Fluffis: Åh vad skönt att höra att du är på bättringsvägen och att du faktoskt kan röra dig nu. Håller tummarna att naprapaten är en mirakelgörare
Honey: Heeeeeeeeeej, välkommen tillbaka Det är så roligt när folk kommer tillbaka efter en lång tystnad. Grattis till syskonet i magen. Vad kul!
Åh Liljan, det där är så svårt. Egentligen så borde han få glasögonen om han själv tycker att de är fina. Det är ju det som är viktigast. Dessutom tycker jag att killar ska få ha lila om de vill, han är ju bara ett barn. Men åh andra sidan så ska han väl ha glasögonen ganska länge innan de byts ut. Om 2 år börjar han i förkoleklassen på skolan och då kanske han kan bli retad eller själv ha ändrat sig och därför måste vi som förälder skydda honom mot det. Samtidigt så är det så viktigt att låta pojkar få ha rosa, lila och glitter när de vill.
Åh det finns inget enkelt svar.
Tur att de var förstora
Jacob har lite *tjejf*färger på sig ibland,på kläder å sånt som han har valt själv.
Men nu börjar han ju å bli äldre.
Vi ska fortsätta å kika på glas,men lite glitter på kan han ju ha..om de e diskret *L*
De e svårt å hitta glas till barn här tycker jag.
Barnen ska tydligen se ut som små vuxna å de gillar inte jag.
En optiker plockade fram typiska gubbglas*ryser*
Hej hej tjejer!!
Vi kom hem i söndags och har nu äntligen börjat att landa.
Det blev en Anton som vägde 4152 och var 53 lång. Han var mindre än Moa
Denna gången var det ju planerat snitt då den förra förlossningen slutade i akut snitt där jag kraschade. Mickes nerver skulle nog inte fixat det en gång till.
Jag ville ju gärna vara vaken denna gången.
Vid 2 gick jag ner till op rummet. Vad mycket folk där var. Uppe på britsen satte de på mig blodtrycksmätaren då mitt blodtryck var högt och de ville ha full koll på mig då de inte visste vad som utlöste den förra kraschen.
Spinal (heter det så)skulle sättas så jag skulle vara bedövad från midjan och ner. Micke satt och höll mig i handen hela tiden men var rätt vit i ansiktet den stackaren.
Tre gånger fick de försöka att sätta bedövningen. Första nålen böjde sig. det gjorde riktigt ont när de drog ut den. Andra nålen fan hon inte rätt med. Innan hon skulle sätta den tredje frågade hon mig om det gick bra eller om de skulle söva.Sätt den sa jag för jag vill vara vaken. Tredje gången gillt brukar man säga. Allt gick fint sedan och jag fick se min lille Anton när han kommit ut och Micke fick klippa navelsträngen denna gången.
Moa är jättestolt och vi kela och ha sin lillebror hos sig hela tiden. Jag passar på att mysa så mycket det går för sen när de blir äldre vill de ju inte.
Skuggan - Grattis till lille Anton!! Vilken jättefin bild på syskonen .
Grattis skuggan.Vilken härlig bild.
Anton hette jacob i magen*L*
Å de där med spinalen,usch va de gör ont.Kommer inte ihåg hur många gånger de försökte sätta den,innan de blev rätt.
Minns open som den vore igår *L*