• Bebis

    När är pojkar för stora för att ha strumpbyxor?

    Jag är nyfiken då folk tydligt skrev att det var ok för SMÅ pojkar att ha strumpbyxor.

    Vart går din gräns?


    Don't Panic
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden När är pojkar för stora för att ha strumpbyxor?
  • Bebis
    Miss Lau skrev 2008-09-11 12:26:43 följande:
    Visste inte att det fanns en åldergräns Gillar man strumpbyxor på barn spelar det väl ingen roll om det är på ens son eller dotter. Personligen tycker jag det är rätt opraktiskt då man måste byta hela om strumpdelen blir blöt (jämfört med att ha ex. tajts).
    Nej inte jag heller var mest nyfiken eftersom det är många som skriver att de kan ha det på små pojkar
    Don't Panic
  • Sarapa

    Min son har haft strumpbyxor på sig en enda gång, och det var när han döptes, o då hade han ju klänning också . Tyckte det var praktiskt att ha dem då det kanske var kyligt i kyrkan.


    (¯`°?.¸ ღ Mamma till Elias -04, Leah -07 & bf 5/1 -09ღ ¸.?°´¯)
  • Morbid Mistress

    Så länge de själva känner för det


    Finns gud slår hon sig för pannan över människans dumhet
  • Thamriel

    Jag tycker det är helt okej att pojkar har det också. Min systers son har en reumatisk sjukdom och vill ha strumbyxor. Antagligen för att det är tajtare än hans egna byxor och på så sätt ger mer stöd. Jag tycker det är helt okej.

  • Thamriel

    Han är 2 år för övrigt..

  • lövet2

    Omkring 1 år. Då börjar det vara ordning på fötterna så att vanliga sockar sitter uppe, och då börjar vi med långkalsonger. Det gör vi f ö även med flickorna, men de har strumpbyxor till fint när de ska ha kjol/klänning.

  • gbgumman

    Min son hade det när han vr under 1 år. istället för långkalingar under byxor, när det var kyligt.

Svar på tråden När är pojkar för stora för att ha strumpbyxor?