• LilleSkutt

    Koagulationsproblem

    Har påbörjat utredning efter tre missfall och jag känner mig lite förvirrad över mina provresultat. Alla blodproverna var bra, förutom det som hade med blodets koagulering att göra. Min läkare menade att det trots allt var osannolikt att det hade med missfallen att göra, men nu har jag lämnat prover igen som man normalt inte tar som har med blodets koagulering att göra. Är det inte vanligt att missfall kan bero på det, tex om man blodet koagulerar för snabbt? Varför skulle de utreda det i en missfallsutredning om det inte hade någon betydelse? Vore så skönt att hitta något fel som man kan åtgärda.

  • Svar på tråden Koagulationsproblem
  • Fru hopplös

    Hej,

    Lilleskutt, förstår dig till 100% i synnerhet om biten att INGENTING händer!! Men vad bra att du kan tänka framåt och positivt. Har du BIM inom kort eller? *håller tummarna*

    Finessan, då har du ju en "orsak" - förstår att det inte alls är kul men det är ju otroligt mkt man kan göra nu förtiden *pepp pepp* Hur går ni vidare?

    Jag är numera "färdigutredd" och kommer nog att fortsätta med Trombyl (har inte fått några andra besked så jag äter dem fortfarande). Ska till min klinik för första IVF-besöket om ca 2 veckor *spännande* Kommer dock att få vänta med själva IVF-en till augusti. Men nu känns det iallafall att det rör på sig o det är mkt välkommet! Har ju inte hänt nåt på ett helt år, sökte hjälp för ganska exakt ett år sedan. Före det har vi ju försökt några år. Så att vänta till augusti känns helt överkomligt i sammanhanget

    Kramar/H

  • LilleSkutt

    Hej alla!
    Har haft en fruktansvärd dag på jobbet, har varit så otroligt trött och allt har blivit fel... Men nu har jag fått svaret - jag är gravid!! Har i o f s känt det på mig de senaste dagarna, men man har ju blivit besviken förr! Märklig känsla det är egentligen när man har fått missfall, i alla fall för mig. Känner bara "jaha, nu var det dags igen, undrar hur länge det håller i sig den här gången." Det är så himla tråkigt att man inte ens vågar tänka tanken att få en bebis om nio månader. Hoppas nu bara att mina prover kommit snart, får väl ringa min gynekolog ändå och se om det är något jag kan tänka på för säkerhets skull.

    Jag och min sambo har precis bestämt oss för att köpa hund, för det är så frustrerande att inte veta om man kommer att få barn. Tror nog att vi gör det nu trots allt, är jobbigt ändå om man får missfall, kan vara skönt att ha något annat att tänka på.

    Fru Hopplös: Vad skönt att det för på sig för din del! D

  • LilleSkutt

    Hoppsan...
    skulle skriva att det ju som sagt är jobbigt att vänta...

    Kramar!

  • Finessan

    Fru H, skönt att du är klar! Var proverna ok nu? Spännande med IVF, då har du något att se fram emot.

    Enligt min gynekolog så är det inte så mycket mer att gå vidare med, men hon känner ju inte mig... Jag har tid hos min husläkare om en vecka och ska försöka få en remiss till spec.mvc. Jag känner att jag vill ha en specialists syn på saken, inte "bara" en gynekologs. Ska även ta upp med honom om jag behöver utreda blodet vidare.

    Grattis, Lilleskutt! Hoppas att det går vägen nu. Jag tycker absolut att du ska ringa och höra efter. Många missfall har ju med blodet att göra så det vore inte orimligt med exempelvis Trombyl. Även progesteron skulle kunna komma på fråga.

    Jag är osäker, men jag hoppas att ÄL inte hann passera innan vi fick de slutgiltiga svaren. Om allt gick som det skulle har jag BIM 6 juni - spännande värre!

  • Fru hopplös

    Nämen va kul Lilleskutt!!!! håller mina tummar o tår att det går vägen denna gång!! Oj vad roligt Hur långt är det gånget? Testade du + idag? *GLAAAAD för din skull*

    Finessan, ja de var ok nu. De har ju tagit en massa prover o jag har blivit utredd av en specialist inom ämnet. Det var något förhöjt på tidigare prover men helt grönt på de 3 prover som specialistläkaren tagit. Känns ju bra, men man undrar ju vad felet är - för NÅT fel är det ju - eftersom vi aldrig lyckas men det är bara att kämpa vidare.

    Helt rätt att gå vidare till en specialist, som jag förstått det hela så är det väldigt avancerade prover de tar o behandlar det på visst sätt. Bland annat genom utspädning med mera. Det är bara att stå på sig, man vill ju veta!

    Nä, nu börjar det vara dags att göra kväll - åtminstone slå av datorn o så Vi hörs! Kramar/H

  • Kängu

    Grattis LilleSkutt. Håller tummarna

  • Finessan

    Fru H, det var det min läkare sa och det var därför jag också fick ta om en del prover. Tydligen kan proverna inte vara ok en dag, men ok en annan, beroende på lite olika faktorer.

    Förstår att det inte känns riktigt bra, men finns det ingen behandlingsplan ändå? Typ Trombyl eller progesteron?

  • LilleSkutt

    Ringde idag och mina prover hade förstås inte kommit än, och jag kunde inte heller göra något i förebyggande syfte enligt hon jag pratade med. Det enda hon sa var att jag skulle höra av mig om ett par veckor så jag kan göra ett tidigt VUL. Så vi får väl hoppas att det går bra ändå. Har tänkt undvika träning, kaffe, sex mm de närmsta veckorna, skadar ju inte i alla fall.

    Kram!

  • HoppetKärleken

    LilleSkutt: Vill också bara säga GRATTIS i massor håller mina tummar stenhårt för dig! Du skulle inte ens ta trombyl då?
    Kram

Svar på tråden Koagulationsproblem