• Nisses lada brinner

    Adopterar du bort barnet om det får rött hår?

    Angående folk som är lite skraj för att få en kotte med den vackra färgen RÖD!!


    Be the best or die like the rest
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Adopterar du bort barnet om det får rött hår?
  • Megalomania

    *drabbats av tillfällig sinnesförvirring*

    TIPEX ska det givetviiis vara, man vill ju undvika fräknarna såklart, ah, ber om ursäkt!

  • Nisses lada brinner
    Megalomania skrev 2007-02-27 16:08:15 följande:
    celian skrev 2007-02-27 16:05:07 följande: Maverich: Säg inte det! Min son var en bleking till han var runt halvåret, då jädrar i mig la vi han i marinad över natten så var han fixad sen, så det finns hopp! Be the best or die like the resthjälper det pigmentet med? om ungen ska va röd måste han/hon ju på något sätt befläckas med fräknar, det blir ett väldigt underhåll på dem om de ska tillverkas artificiellt med tuschpenna så att säga
    Ja vette fan alltså, beror ju på om man vill att kidden skall ha fräknar eller inte! Men jag antar att ingen vill att sitt stackars barn skall ha det, så jag bollar vidare den frågan!
    Be the best or die like the rest
  • Tant Green

    Det var väldigt nära här... dottern såg rödhårig ut när hon föddes men lyckligtvis rättade det till sig efter några månader så vi beslöt att behålla henne Jag har efter mycket vånda beslutat att även behålla min man, fast han är rödhårig, eftersom han har rakat av sig håret.

  • lurksmulan

    Min son är rödhårig utan fräknar, får jag behålla honom?


    Mamma till Laban 050131 och minigrisen bf 070802
  • Nisses lada brinner
    Megalomania skrev 2007-02-27 16:14:15 följande:
    *drabbats av tillfällig sinnesförvirring*TIPEX ska det givetviiis vara, man vill ju undvika fräknarna såklart, ah, ber om ursäkt!
    Ahh, menar det!

    Men OM man nu mot all förmodan skulle vilja att barnet har fräknar kan man göra som jag gjorde när jag var liten, gå ut i solen utan NÅN solskyddsfaktor eller täckande kläder, bränn dig riktigt jävla rejält, föreslår att du vistas iaf 7 timmar i stekande sol, så skall du få se på fan sen, fräknar asså!
    Be the best or die like the rest
  • Megalomania

    exemlet med tipex eller corpsepaint och svart färg kan ses på min bild här i vänstra hörnet av mitt inlägg, inte en jäkel tror att du är röd, jag lovar! Blir aningen problematiskt på sommaren att försöka undvika att ha sina rödhåriga barn i solen så att fräknarna kommer fram och rödheten avslöjas, förslag på att burka införs när det gäller detta.

  • Megalomania
    celian skrev 2007-02-27 16:18:24 följande:
    Megalomania skrev 2007-02-27 16:14:15 följande: *drabbats av tillfällig sinnesförvirring*TIPEX ska det givetviiis vara, man vill ju undvika fräknarna såklart, ah, ber om ursäkt! Ahh, menar det!Men OM man nu mot all förmodan skulle vilja att barnet har fräknar kan man göra som jag gjorde när jag var liten, gå ut i solen utan NÅN solskyddsfaktor eller täckande kläder, bränn dig riktigt jävla rejält, föreslår att du vistas iaf 7 timmar i stekande sol, så skall du få se på fan sen, fräknar asså! Be the best or die like the rest
    med överhängande risk för hudcancer som grädde på moset, jag är grymt imponerad av dina idéer!
  • Megalomania
    isisisis skrev 2007-02-27 16:21:46 följande:
    Eftersom jag själv är rödhårig kansle jag ska gå och dö med en gång?
    kan du inte adoptera bort dig då? det gjorde jag, och återvände inte förän alla bevis var utraderade.
  • isisisis

    Jag tror inte nån vill ha mig.
    Jag har dessutom ett hetsigt temperament!(som brukar följa med)

Svar på tråden Adopterar du bort barnet om det får rött hår?