• Anonym

    Livrädd!!!! Rånaren vet var jag bor och är iskall och beräknande....

    Att jag är anonym tror jag framgår rätt så klart av texten

    16/8 1999 blev jag rånad i affären där jag arbetade. 3 killar hade planerat rånet och en utförde det och höll en kniv mot min hals när han rånade mig på dagskassan.

    Det blev rättegång först i tingsrätten och sen i hovrätten och han som utförde det fick 1,5 år i fängelse medan de andra två undslapp med drygt 3 månader på ungdomsvårdsanstalt då de inte fyllt 18 vid råntillfället.

    Den 12/8 nu 2004 fick jag hem papper från Kronofogdemyndigheten där det stod att en av rånarna fått arbete och ska börja betala skadestånd till mig.
    Jag blev glad eftersom jag väntat i fem år på detta och kände att jag äntligen skulle få någon form av upprättelse för vad jag gått igenom. (Antidepressiva medel och terapi i ca 2 år, mörkerrädsla etc...)

    Den 18/8 ringde det på min dörr och utanför stod en kille med ett paket i handen. Han sade att han var från Fed Ex och hade paket till "mitt namn".

    Då jag är höggravid och dessutom nyopererad så tänkte jag att det kunde vara någon snäll människa som skickat present till mig eller bebisen.
    Jag fick paketet och fick skriva under på en kvittens med namnteckning, datum och ort.
    När jag skrivit på så ropade jag efter killen att jag skrivit fel datum, jag hade skrivit den 17/8 när det i själva verket var den 18/8.
    Han svarade att det inte spelade någon roll och gick.

    Jag gick in och tog paketet, tittade på det och hittade ingen adresslapp, bara en streckkod på packtejpen och antog att de hade någon form av nytt modernt system där de programmerade in adressen i streckkoden.

    När jag öppnade paketet fann jag endast frigolit och tre burkar Coca-Cola. Ingen avsändare, inget kort, ingen lapp, ingenting.
    Jag tänkte att någon av mina vänner spelade mig ett spratt då jag sedan jag blivit gravid häller i mig mängder av Coca-Cola. Jag började ringa runt, men ingen hade skickat det till mig. Jag gick och grubblade i två dagar på detta mysterium.

    Fredagen den 20/8 fick jag ett samtal från en kvinna på kronofogden som frågade mig om det var sant att jag skulle ta tillbaka mitt krav på pengar från "rånaren".
    Jag svarade givetvis att nej detta var absolut inte sant.
    Då sade hon att han ringt dem och påstår att han har betalt mig mitt skadestånd privat och att han har papper på detta.

    Nej svarade jag det är lögn, jag har inte sett honom sen rättegången i Hovrätten 1999.
    Hon berättade att han påstod att han varit hemma hos mig och gjort upp privat och att han hade papper på detta som jag skulle ha skrivit på.
    Jag sade att jag inte ens trodde att han visste var jag bodde och att han aldrig satt sin fot innanför min dörr, och jag har aldrig varit hos honom, och återigen att jag inte sett honom sen 1999.
    Hon sade att han måste visa upp detta papper han påstår sig ha, och att ingen annan än jag kan ta tillbaka mitt krav på pengar av honom.

    Samma kväll 20/8 sitter jag och min sambo och pratar om mysteriet med Coca-Cola burkarna i paketet från Fed Ex.
    Plötsligt blir min sambo blek och frågar mig exakt vad jag skrev när jag skrev på kvittensen. Namnteckning, datum och ort svarade jag.
    Var är kvittot frågar han mig då.
    Jag fick inget kvitto svarade jag som aldrig tagit emot ett paket med bud förr.

    Han frågade mig vad det stod på kvittensen jag skrev under.
    Jag vet inte svarade jag, jag är höggravid, nyopererad, stod i bara nattlinne och försökte fånga båda våra katter som försökte smita samtidigt som jag skulle ta emot paketet, jag skrev bara på där killen pekade.

    Då trillade polletten ner och jag kopplade samman allt. Jag har blivit bedragen. Troligtvis har paketet inte ens kommit med Fed Ex utan en av "rånarens" kompisar enbart för att lura av mig min namnteckning.

    Jag ringde polisen direkt (han nästan idiotförklarade mig för att jag tagit emot ett paket jag inte beställt, och skrivit på ett papper utan att läsa på det)
    Fick rådet att invänta pappret som "rånaren" påstår sig ha på att jag avsäger mig mina pengar, sen ska jag tillsammans med kartongen och Coca-Cola burkarna lämna in det till polisen och göra en anmälan.
    Detta är ett brott enligt Brottsbalken kapitel 9 och 14, § 1, och kan ge honom fängelse i minst ett halvår.

    I dag den 23/8 ringde jag först till Fed Ex och förhörde mig om de ens haft någon form av leverans till min adress. Det hade de inte, och om det hade varit så, hade jag fått en följesedel och en tolvsiffrig kod. + att det hade då suttit en adresslapp på paketet.

    Nästa steg var att ringa till Kronofogden och berätta allt och säga att de idag ska få ett långt brev från mig där allt detta står. Jag frågade även om "rånaren" producerat fram det omtalade pappret han skulle ha på att jag redan fått min betalning. Hon svarade att han sagt i fredags att han ska komma in med det idag.

    Om och när de får detta papper så måste jag få en kopia av det så jag kan polisanmäla, sedan kommer polisen att begära originalet från Kronofogden och börja leta fingeravtryck på paketet jag fick levererat.

    Bara vetskapen om att han vet var jag bor och gjort detta kalla beräknande gör mig livrädd.
    Tänk om jag läst pappret jag skrev på, om jag genomskådat...
    vad hade hänt då?

    Samtliga av rånarna hade andra brott de hade begått, olovlig körning, droginnehav, vapeninnehav och allt möjligt... men de brotten bara försvann för att väpnat rån var värre....

    Har bara några veckor kvar till Bf .... hade gått vidare med mitt liv...
    Jag är livrädd nu!

  • Svar på tråden Livrädd!!!! Rånaren vet var jag bor och är iskall och beräknande....
  • FiaFågel

    Till Trådstartaren: Om du behöver hjälp med hemligt nummer på Mobil och på Fast telefon och hur man gör för att inte vara med i telefonkatalog osv kan du skicka ett meddelande till mig så förklarar jag (jag jobbar på Telia).

  • Mamali

    Hemligt nummer et c är egentligen ett slag i luften. Vem som helst kan ringa Skatteverket och få ut folkbokföringsuppgifter, all sådan information är offentlig om man inte har skyddad identitet. Ring till Skatteverket om du undrar över skyddad identitet. Det brukar inte vara helt lätt att få.

  • iiidaa

    du kan även få hemlig identitet, vitnessskydd och larmpaket.
    hör av dej till polisens ansvariga. de kan hjälpa dej.
    stora kramar.

  • celia04

    Usch vad läskigt det låter.
    Jag måste hålla med om att det är läskigt det där
    med att en sån människa vet vart man bor.
    I Januari i år blev min sambo grovt misshandlad /fick
    ligga på sjukhuset i 1½ vecka för innre skador) och rånad
    av tre killar i 19-årsåldern, min kille har vittnat mot dom
    två ggr och varje gång får han och dom här killarna papper
    på vem som vittnar, vem den åtalade är, advokater, åklagare
    mfl. deras adresser och telefonnummer står på pappret.... sjukt
    är det, riktigt sjukt!
    Tycker ABOSLUT du ska be om privatnummer och skyddad adress
    om du inte redan har det.

    Hoppas såååå att det går bra för er och att han åker dit!
    Lycka till!
    Kram, celia

  • mmonika77

    Hej!!
    Tänkte bara skicka tiotusentals kramar till dig och säga att ni ska vara rädda om er, dagens människor är inte riktigt kloka. Tyvärr får man inte heller stöd någonstans ifrån.

    KRAM!

  • sötnöt

    f-n va hemskt!!!

    Förstår dig,jag skulle aldrig vilja va ensamefter en sån sak.

    Samhället och myndigheter kan man ju inte heller få någon större hjälp/stöd ifrån.

    jag läste igenom allt igen och mår illa,kan bara tänka mig hur då du måste må.

    Massor av kramar till dig!!!

  • Anonym

    Trådstarten här

    När jag var vittne och mordhotad fick jag inte nåt vittnesskydd.... de tvingade mig till och med att vittna och sade att jag skulle få betala vite och rättegångskostnader om jag uteblev (polisen alltså)

    Det enda jag tillslut fick igenom var att jag satt inlåst i åklagarens rum medan rättegången pågick och att killarna som misshandlat fördes ut till ett annat rum där de kunde höra mitt vittnesmål men inte se mig när det var min tur. I hovrätten hade endast två killar överklagat, så den tredje satt i "publiken" och tittade på mig när jag vittnade.....
    så polisens skydd kan jag tyvärr inte ge mycket för.

    Som jag skrev innan så hjälper inte skyddad adress och skyddat nummer i nuläget då han redan vet var jag bor. Det enda jag kan göra är att skaffa skyddat när jag flyttar nästa gång.... och det dröjer då vi nyss flyttat hit.

    Nu ska vi gå och lägga oss... har varit på restaurang och bio... lyckades få till en trevlig sjuårsdag iallafall
    kram på er alla vänliga själar

  • FancyFace

    Men herre gud , blir så jävla irriterad.
    Absolut inte ditt fel att han gjorde som han gjorde.

    Behagligt , verkligen.
    Du har ju bevis, lådan och burkarna och bara lämna det till snuten så tar han fingeravtyck. Med tanke på att han finns med i briottsregistret så kommer han vet avem det är.

    Hoppas det löser sig till det bästa..

    Helt sjukt värld alltså

    10000000000000000000 Kramaaaa

  • FancyFace

    Obehagligt ska det ju stå

  • Andrietta

    Jag blev själv slagen när jag var gravid (ska till rätten idag tisdag). När de skickade hem papper till mig om att det gått vidare stod ju hela hans personnummer med 4 sista siffror med. Säger detsamma ju. Tänk om mitt stod på hans.
    *rädd*

Svar på tråden Livrädd!!!! Rånaren vet var jag bor och är iskall och beräknande....