Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-10 19:05:14 följande:
För den som följer tråden är det fullkomligt uppenbart.
Jag har blivit personligt påhoppad på allvarligt sätt såtillvida att jag har anklagats för att vara rasist och för att jag har uttryckt mig rasistiskt.
En medlem i tråden (kanske fler...) tillåter sig själv tycka och känna så.
Detta trots att jag ha lagt mig vinning om att uttrycka mig sakligt och på sådant sätt så att det inte på saklig grund är att betrakta som rasistiskt.
Ingen moderator har på saklig grund tyckt att något jag skrivit kan uppfattas som rasistiskt.
Anmälningarna skulle annars självfallet och riktigt ha resulterat i att mina inlägg skulle ha plockats bort. Och om jag upprepat hade bedömts på saklig grund uttrycka mig rasistiskt, så om en viss medlem känner och tycker, så hade jag sannolikt blivit avstängd. Vilket självfallet hade varit rätt och riktigt, om jag hade uttryckt mig så.
Med hänsyn till trådstarten och ämnet är det alltså här mycket tydligt hur olika individer kan känna och tycka olika avseende var gränserna går gällande vad som faktiskt är att på saklig grund uttrycka sig rasistiskt och gällande vem som ska betraktas vara rasist.
Jag tar avstånd från all rasism.
Men någon borde också ta ställning mot sådana personliga påhopp där någon medlem får utstå att bli personligt påhoppad och falskeligen anklagas för att vara rasist!
Du har fel.
Sen så kan man ha en rasistiska tankegångar utan att få sina inlägg bortplockade.
Tror du överskattar sin förmåga till saklighet förresten.