Anonym (Morr) skrev 2024-11-26 09:42:35 följande:
Arg på förskolan!!
Förskolan mitt barn går på har börjat med att servera ketchup till allt! Ketchup är för mig ett jävla otyg och inget man ska äta öht. Jag skällde ut personalen igår när jag hämtade barnet angående det och deras motivering var så slapp så jag finner inga ord. Nu har vi problem hemma att barnet vill ha ketchup på allt för ?det får man på dagis?. Här hemma har vi aldrig serverat ketchup till annat än hamburgare de få gånger vi äter det. Ketchup är som sagt ett jävla otyg och jag förstår inte hur vuxna kan tycka det är ok att äta det.
Någon annan som har problem ang maten på sin förskola/skola?
Problemet är inte förskolan. Problemet är inte heller ketchupen. Problemet är att du tror att världen ska anpassa sig utifrån hur du väljer att fostra ditt barn och att du tycker att omvärlden ska ta dina strider istället för att du själv gör det.
Om det är viktigt för dig att ditt barn inte äter ketchup så är det du som får driva det med ditt barn. Inte nån annan, och du behöver inte driva det för andra barn heller. För oftast är det en ickefråga.
Ditt barn kommer i alla möjliga sammanhang stöta på saker som du tycker är olämpliga, du behöver lära både dig och ditt barn att hantera livet såsom det är.