Fettfördelning och hormonbalans
Jag har inga stora förhoppningar om en lösning men undrar om någon har samma problem och även kanske har hittat något som hjälper.
Mitt problem är att allt fett samlar sig nedanför midjan. Jag är på gränsen till underviktig och skulle gärna vilja gå upp några kilo för utseendets skull men allt hamnar på rumpan och benen. Vid viktuppgång upplever jag även svullnad och tyngdkänsla i benen. Det känns inte bra alls. Jag har därför hållit mig till samma vikt genom hela livet förutom ett par försök till viktuppgång. Är i övrigt hälsosam, äter bra mat och rör på mig. Är sällan sjuk, har bra energi och sover gott.
Misstänker att mitt problem är hormonrelatetat då det har varit bättre under mina graviditeter. Fettet sätter sig helt naturligt mer på överkroppen och benen såg finare ut.
Finns det något man kan göra? Vill absolut innehåller gå på några dieter eller utesluta olika saker ur kosten. Det är det inte värt. Det kanske finns något tillskott som balanserar hormonerna eller preventivmedel med sådan effekt? Något som har erfarenhet av det? Kan det bli bättre efter klimakteriet? Vissa kvinnor tenderar ju att lägga på sig över midjan då.