Inlägg från: Anonym (Bfmaj24) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Bfmaj24)

    Gravid med BF MAJ 2024!!

    Vad kul att det gått så bra för er! Grattis!

  • Anonym (Bfmaj24)

    Idag har jag också gjort KUB!

    Allt såg bra ut och nackspalten var ca 1,2-1,4, men eftersom jag är äldre mamma så drog min ålder ner resultatet och siffrorna för DS blev 1:947. Ändå bra resultat, vi känner oss trygga med det! För de andra två kromosomavvikelserna fick vi 1:20:000, maxresultat alltså. Skönt! Det kändes bra och BM var noggrann. Bebisen sprattlade mycket, sparkade och viftade på händerna :)

  • Anonym (Bfmaj24)
    Cornflakes123 skrev 2023-10-27 23:00:56 följande:

    Fint att höra om allas lyckade KUB! Snart dags för mig också, ska bli spännande!

    Kanske en lite konstig fråga, men är det någon mer än jag som haft lite problem med ökad ångest under första 10 veckorna...? Är glad över bebis och graviditeten såklart, men i vecka 5-6 smällde ångesten till, inte bara rädsla över missfall osv, utan ALLT, rimligt och orimligt..  Är orolig över allt från ekonomi, till att mina föräldrar inte ska bli glada över bebisen till att min man oväntat ska dö m.m. Kanske det är "allvaret" i att ta hand om en annan människa, men känns också som att det kan vara hormonerna som spökar? Bara jag? Känns så tråkigt att känna sig låg under en tid som jag hade önskat skulle kännas enbart magisk och förväntansfull. Det känns ju såklart spännande och pirrigt med, men ångest/oron/nedstämdheten fördunklar liksom lyckoruset..


    Vad jobbigt för dig!! Jag har inga bra råd, annat än att försöka ditt bästa att inte tänka på det. Det är svårt att påverka, man får ta livet som det kommer. Jag har inte haft ångest under mina graviditeter, men däremot när bebisen kommit ut har jag varit väldigt orolig för alla möjliga risker. Allt blev överdrivet och jag gick och nojade för minsta lilla, hela tiden.. Det var inte roligt medan det varade, men det har gått över med tiden.
  • Anonym (Bfmaj24)




    Idag gick jag in i vecka 13! Jag tar tacksamt emot alla tips för att följa magen så länge som möjligt. Min mage är normalt sett inte platt, men den putar definitivt inte ut längre än brösten i vanliga fall. Nu är magen rund och putar ut en bra bit utanför brösten. På morgonen är magen lite mindre, så som på bilderna tagna nu på morgonen, men på kvällen svullnar den ännu mer.

    Så hur gör ni för att dölja magen? Stora tröjor? Kan man ha korsett eller sånt här band för att hålla in magen efter en förlossning? Jag vill gärna dölja magen på jobbet ca 7-8 veckor till, och jag ser att folk redan början snegla trots tröjor i storlek XL.
  • Anonym (Bfmaj24)
    Noelani skrev 2023-10-28 14:54:00 följande:
    Jag har inga bra tips men ville säga att jag är lite avundsjuk hur fin du är ❤️

    Jag är rätt överviktig så jag ser bara ut som vanligt. Förutom extremt sliten hahah  Känner dock att de börjar bli lite hårt vid buken och mindre flabbigt som vanligt.  
    Vad härligt! Då är ju bebismagen där alldeles snart :)
    Noelani skrev 2023-10-28 17:09:18 följande:
    Åh vad bra att du tog upp det, jag undrar med hur alla tänker... Jag är inte emot vaccin men känner mig osäker om jag ska ta. Har tagit covid innan men brukar inte ta säsonsinfluensan.

    Kikhostan ska jag ta dock.  Hur tänker ni andra ? 


    Jag har tagit 2 dos mot covid-19 förut, så fullvaccinerade mig egentligen aldrig. Har aldrig tagit influensavaccin förut. Jag tänker ändå att läkarna vet troligen bättre än vad jag gör, så om de rekommenderar det till mig är det troligtvis för att forskning visar att det är det säkraste alternativet. 


    Jag tänkte att jag kan ta influensa och covid-19 samtidigt, en j varsin arm. Det borde gå? Sen lite senare om typ 2 månader så kan jag ta kikhosta.

  • Anonym (Bfmaj24)
    Anonym (GravidEfterIVF) skrev 2023-10-30 19:30:13 följande:
    Jag tänkte nog börja med covid i november (har också två doser sen tidigare). Är dock lite rädd för den sprutan då jag blev väldigt sjuk av dos 2, sjukare än jag blivit av att ha covid.
    Sen tar jag nog säsongsinfluensan i december och kikhosta nästa år!
    Det låter som en ganska bra idé, jag kanske också ska dela upp vaccinen som du säger.. Jag blev också sååå sjuk av dos 2! Fick 40 grader först och hade sedan över 38 graders feber i två veckor, totalt knäckt av det vaccinet. Men jag tänkte ändå vaccinera mig som dom rekommenderar.

    Varför tänker du att det är bättre att börja med covid och sen influensan? Eller alltså finns det en bättre/sämre ordning att ta dom ifall man delar upp dom? :) Hur ska man tänka?
  • Anonym (Bfmaj24)

    Är ni andra törstiga? Jag har varit jättetörstig, men det börjar jämna ut sig lite. Jag har ju läst att man inte ska dricka för mycket vatten heller, så för att ha lite koll åkte jag till Rusta och köpte deras 2 liter vattenflaska de har nu. Den är jättebra tycker jag! Och nu de senaste dagarna har jag sett att jag dricker ungefär 2 liter om dagen, så det känns ändå som en okej mängd.

  • Anonym (Bfmaj24)
    Bruno97 skrev 2023-11-01 21:32:58 följande:
    Min barnmorska sa 1,5 liter/dag om de så är vatten eller något annat bra. Men jag känner mig uttorkad och vill också ha vatten att dricka nu, hatar vatten annars.
    1,5 liter låter som lite, speciellt om du känner dig uttorka! Är du törstig så drick mer. I normalfallet ska man dricka ca 1,5-2 liter vatten per dag, men som gravid ska man gärna dricka 0,3 eller 0,4 liter extra. Och ännu mer om man ammar såklart.

    Så känner du dig uttorka borde du dricka mer. Din kropp ska öka sin blodvolym och du ska göra fostervatten och allt möjligt, då behöver man vätska :)
  • Anonym (Bfmaj24)
    Janbo skrev 2023-11-14 22:13:55 följande:

    KUB och NIPT såg jättebra ut och vi väntar en tjej 💕 Rul den 8/12.  Hur går det för er andra som är kvar i tråden?


    Vad roligt, grattis!!!
    Vi har RUL 14/12 :)
  • Anonym (Bfmaj24)
    Anonym (Förväntansfull) skrev 2023-11-15 10:01:52 följande:

    Hej! 


    Hoppas det är okej att komma in såhär ?sent?. Jag har följt den här gruppen sedan jag plussade men har inte riktigt vågat ge mig in i den. Nu har jag dock gjort NIPT och fått svar om att allt ser bra ut och har även sett min lilla pojke på ultraljud så nu börjar det sjunka in att jag faktiskt ska bli mamma! 


    Det är mitt första barn jag är beräknad till 19 maj (vecka 14 nu) 🥰

    Finns det fortfarande plats i facebook gruppen?


    Vad roligt, grattis! Klart att du är välkommen till tråden!

    Idag har jag varit och vaccinerat mig mot covid-19. Jag tar influensan sen i december och kikhostan någon gång efter årsskiftet :)
Svar på tråden Gravid med BF MAJ 2024!!