• Jemp

    Att ha lågstadiekompisar hemma

    Jag är nyfiken på hur andra gör, resonerar och förväntar mig. Känns som att äldsta är i en ålder nu där många regler/rutiner skiljer sig åt i familjer.

    Kan börja med att säga att det inte finns någon konflikt utan jag är mer nyfiken på hur andra resonerar. Svaret "prata med varandra" är kanske förvisso också aktuellt men inte riktigt var jag är ute efter. 

    Gäller 7åringar som börjar ettan till hösten. Vad gäller hos er när barnet har kompisar hemma gällande:
    - middag?
    - vara ensam hemma en kort stund?
    - skärmtid? 
    - vara ute själva i närområdet?
    - hur gör ni med bilåkning? 
    - att under pågående lek byta i vilket hem barnen leker?

  • Svar på tråden Att ha lågstadiekompisar hemma
  • Fliselisan

    Middag: kollar med föräldrarna om det är pk att barnet äter hos oss och erbjuder sen middag.

    Ensamma hemma en kort stund: nej

    Skärmtid: ja om de vill spela Tv-spel på tv:n

    Vara ute själva: ja i närmsta parken om jag vet att den andra föräldern är ok med det

    Bilåkning: kollar  såklart med andra föräldern och har givetvis bilkudde.

     Byta hem under pågående lek: beror helt på vad som avtalats. Antagligen inte. Skulle de vilja gå hem till den andra så ringer jag o kollar först.

  • Studentpappa

    Ang bilåkande, finns det barn som inte får åka bil så det skulle vara ett problem?


    Ride it like you stole it
  • Fliselisan
    Studentpappa skrev 2023-07-30 22:28:56 följande:

    Ang bilåkande, finns det barn som inte får åka bil så det skulle vara ett problem?


    Det är väl en fråga om man känner sig trygg med att barnet åker med den andra familjen.

    Som exempel har min son en kompis i klassen vars mamma röker i bilen och spelar jättehög musik när hon åker runt med sina barn. Har sett pappan köra väldigt fort flertalet gånger. Skulle således inte tillåta sonen att åka bil med dom.
  • Anonym (Eja)

    I den åldern gällde följande för våra barn:

    - middag? Ja, om kompisen bor "långt bort" inte grannen, de fick gå hem alt om man kommit överrens med föräldern till andra barnet. 

    - vara ensam hemma en kort stund? Nja, 5 minuter kanske, våra ville inte vara själva då. 

    - skärmtid?  Sällan med kompisar i den åldern. Tvärtom mot nu. 

    - vara ute själva i närområdet? De ville inte gå till lekplatsen själva så det var aldrig diskussion. 

    - hur gör ni med bilåkning? Ok så länge bilkudde användes. Vår bilkudde var ofta med våra barn då vi hade en extra. 

    - att under pågående lek byta i vilket hem barnen leker? Var bara en kompis det var akutellt med och då ringde vi föräldrar så vi kunde möta dem halvvägs, inga bilvägar att gå. 

  • Studentpappa
    Fliselisan skrev 2023-07-30 22:42:17 följande:
    Det är väl en fråga om man känner sig trygg med att barnet åker med den andra familjen.

    Som exempel har min son en kompis i klassen vars mamma röker i bilen och spelar jättehög musik när hon åker runt med sina barn. Har sett pappan köra väldigt fort flertalet gånger. Skulle således inte tillåta sonen att åka bil med dom.
    Nej det förstås, vi ser normalt till att undvika stolpskott men det finns ju såklart...Tyst
    Ride it like you stole it
  • Anonym (Höskullen)

    middag? Ja! 



    - vara ensam hemma en kort stund? Nej.

    - skärmtid? Kan vara okej. 



    - vara ute själva i närområdet? Nej

    - hur gör ni med bilåkning? vet inte om jag förstår frågan? 



    - att under pågående lek byta i vilket hem barnen leker? Nej. 

  • Jemp
    Studentpappa skrev 2023-07-30 22:28:56 följande:

    Ang bilåkande, finns det barn som inte får åka bil så det skulle vara ett problem?


    Jag tänkte också på hur barnet åker osv. Här hämtar de flesta med bil trots hyfsat korta avstånd.
  • Fliselisan
    Studentpappa skrev 2023-07-30 23:24:41 följande:
    Nej det förstås, vi ser normalt till att undvika stolpskott men det finns ju såklart... // Tyst
    Ja, tyvärr. Och det är svårt när ens egna barn vill leka med den kompisen och man själv inte är trygg med föräldrarna. Tack och lov leker de inte så ofta och då alltid hos oss, på kompisens initiativ faktiskt. (Att vara här). 
  • Studentpappa
    Jemp skrev 2023-07-30 23:32:51 följande:
    Jag tänkte också på hur barnet åker osv. Här hämtar de flesta med bil trots hyfsat korta avstånd.
    Alla vi känner med barn i åldrarna där man sitter i bilstol/kudde har alltid haft extra så jag har nog aldrig tänkt på det som ett problem.
    Ride it like you stole it
  • LFF
    Jemp skrev 2023-07-29 17:32:57 följande:
    Att ha lågstadiekompisar hemma

    Jag är nyfiken på hur andra gör, resonerar och förväntar mig. Känns som att äldsta är i en ålder nu där många regler/rutiner skiljer sig åt i familjer.

    Kan börja med att säga att det inte finns någon konflikt utan jag är mer nyfiken på hur andra resonerar. Svaret "prata med varandra" är kanske förvisso också aktuellt men inte riktigt var jag är ute efter. 

    Gäller 7åringar som börjar ettan till hösten. Vad gäller hos er när barnet har kompisar hemma gällande:
    - middag?
    - vara ensam hemma en kort stund?
    - skärmtid? 
    - vara ute själva i närområdet?
    - hur gör ni med bilåkning? 
    - att under pågående lek byta i vilket hem barnen leker?


    Nu har mina hunnit bli lite äldre (snart 10) men i den åldern:

    Middag: stämmer av med förälder innan (gäller även lunch om det är lek över lunchtid på helgen)

    Vara ensam hemma: Nope, inte i den åldern mer än att jag gick och slängde lite skräp i sophuset.

    Skärmtid: De hade inte tid att kolla på tv. Padda har de aldrig haft.

    Vara ute själv i närområdet: Japp, på gården eller på lekplatsen på andra sidan gatan som regel. 

    Bilåkning: Ja, det har hänt. Då har våra egna fått sitta utan kudde så har kompisen fått den istället.

    Byta hem under pågående lek: Hänt någon enstaka gång att de fladdrat mellan hem men det har varit sällsynt. 
  • Anonym (Molly)

    Angående bilkudde så kan man inte räkna med att andra förser ens barn med det. Det måste man kolla upp. Överlag så lär man sig ju efter ett tag hurdant säkerhetstänk de andra föräldrarna har. En fin grej med den familj vi känner som har minst/sämst säkerhetstänk är att de har noterat att vi är noga, så de kollar alltid med oss om vårt barn får göra det ena eller det andra. På så vis känner vi oss trygga med att låta barnet vara där, även om familjerna tänker väldigt olika. 

  • Anonym (Pia)

    Middag - Det stäms i så fall av på förhand från vår sida, eftersom vi äter ganska sent. Mellis däremot stämmer vi inte av. 


    Vara ensamma/ute själva - Nej, vi bor så till att vårt eget barn inte får gå till parken själv. Hon är ensam hemma upp emot en timme, men inte när kompisar är här. Däremot har vårt barn fått vara ensam ute när hon lekt med kompisar. De har dock bott med balkongen mot parken.

    Bilåkning - Vi har två fasta stolar, varav en bakvänd, så det blir inte aktuellt då det inte går att sitta mellan. Vi har dock en extra kudde om vårt barn ska åka med kompis som saknar stol/kudde.

    Skärm - Vi har bara tv utan streamingtjänst så de får titta om de vill, men det brukar bli rätt tråkigt snabbt för kompisar som är vana att välja och vraka. Spel finn inte.


     

  • Elin P

    Min son är 6 år men svarar ändå. 

    Middag - kommer överens innan med de andra föräldrarna alternativt ringer och frågar. Brukar alltid bjuda på mat om vi ska äta. Skickar annars hem kompisen om den bor nära. 

    Vara ensamma - nej inte om kompisar är här.

    Bil - har extra bilkudde ifall det behövs 

    Skärm - beror på vilken kompis. En kompis vill bara spela och där brukar vi säga totalt nej eftersom det annars inte blir något annat. Kompisar som också vill leka eller göra annat, där är det ok med lite skärm också om de vill.

  • Elin P

    Vara ute själva - ja på gården (bor i villa).

    Byta hem för lek - till grannar går de fritt men annars kontaktas föräldrar 

  • Anonym (Boel)

    Mina pojkar är 9 år nu 


    Jag brukar skicka ett sms där är jag skriver typ, vi bjuder Pelle på pannkakor till lunch, hoppas det är ok. Är det första gången frågar jag om allergier först och om det är ok att bjuda på mat eller mellis. Det var samma i den åldern  


    I den åldern fick de inte vara ensamma med kompisar mer än kanske en minut när jag gick ut med soporna. 

    Då fick de vara ute runt huset men bara om jag visste att det var ok med föräldern 

    Bilåkning frågar jag såklart föräldrarna först, jag hade själv blivit skitsur om någon skjutsat mina barn utan att fråga först. Det är ju i samma kategori som att ta med barn i den åldern att bada utan att prata med föräldrarna innan. Det gör man bara inte enligt mig 


    Byta hem gör och gjorde de titt som tätt med kompisarna som bor i samma trappuppgång eller huset bredvid men inte med vänner som bor längre bort. 


    Skärmtid var jag restriktiv med i den åldern om jag inte visste vad föräldrarna tyckte. Med vissa kompisar spelade de redan då och nu är det mer eller mindre fritt. De brukar inte fastna framför skärmen när kompisar är här så det är inget problem. 


     

  • Erica94

    Middag - kompisar från skolan får alltid mat utan att jag frågar (bara om allergi). Kompisar i närheten blir alltid erbjudna mat men de får fråga först. Mina barn också, de äter ibland hos grannarna de leker med men frågar alltid oss innan. 


    Ensam hemma - ja, om de är jämngamla kompisar kan jag lämna dom i 10 min för en snabb runda med hunden. Alltid telefonen med mig och barnen har klockor att ringa med. 


    Skärmtid - hemma hos oss får de leka utan skärmar men har inget emot att de använder den hos andra under begränsade former.

    Ute i närområdet - ja, vi bor i en mindre by utan större vägar omkring. Dottern har gps klocka som varnar om de lämnar ?safe zon?. Dottern är ute varje dag och är van vid det och har koll på vad som gäller. Nya vänner brukar jag fråga första gången men de brukar vara ok. 


    Bilåkning - ja men alltid lånar vi ut en bilstol till kompisen. Förväntar mig även att mitt barn har bilstol om bilåkning förekommer.

    Byta hem - med grannarnas barn springer de hejvilt och leker både här och där ett par gånger varje dag. Inga konstigheter! Med barn som kräver insatser av oss föräldrar är jag mindre pigg på att byta ställe att leka på. Tycker det är bättre att leka en gång här och nästa gång där isåfall. Blir hattigt att byta då vi har flera barn/hund osv att anpassa oss till

  • Jemp

    Intressant med svar, tack!

    Låter som att sådan klocka kan vara något att titta närmre på inför att barnet börjar röra sig mer fritt.

  • Anonym (Hop)

    - middag?
    Tycker det är artigt att kolla först så kompisens föräldrar inte har stått å lagat mat i onödan.


    - vara ensam hemma en kort stund?
    Ja 
    - skärmtid? 
    Både och.  Får inte spela osv, men ibland kan dom vilja ha m myskväll med film etc vilket är ok. 
    - vara ute själva i närområdet?
    Ja, cykla, gå eller springa runt i närområdet (villaområde)
    - hur gör ni med bilåkning? 
    Ja, räcker inte bilstolarna får vårt barn sitta utan.
    - att under pågående lek byta i vilket hem barnen leker?
    Ok om kompisen bor nära då får dom gå fram och tillbaks hur dom vill, blir det körande så får man kolla av först. 
Svar på tråden Att ha lågstadiekompisar hemma