-
Inte så länge de blir klappade medhårs som du gör. Varför sympatiserar du inte med den stora gruppen människor som skulle få sina sexuella friheter inskränkta om ts får som han vill? Varför berättar du inte för ts att hans idéer inte hör hemma i ett fritt samhälle? Vilka incitament har ts att förändras om han upplever att hans idéer är något någorlunda vettigt att diskutera?Anonym (Fol) skrev 2023-08-25 20:03:25 följande:Jag kommer att fortsätta att tro på att människor kan förändra sig.
-
Anonym (Fol) skrev 2023-08-25 20:40:21 följande:Då föregår man med gott exempel.
Du kanske inte kan påverka TS i rätt riktning men alltid någon annan.Du verkar inte se ts misogyna åsikter, jag gissar att det är för att du besitter sånt själv. Därför stryker du också ts medhårs. Ts får bekräftelse på att alla män mer eller mindre är misogyna och känner sig berättigad/ uppmuntrad att fortsätta med sina fascistiska, misogyna idéer.
Jag hoppas du vaknar upp också. Såna "neutrala" män som du är orsaken till att såna incels som ts skapas. Du bygger miljön.
-
Det är ju inte jag som skriverAnonym (Fol) skrev 2023-08-25 21:09:17 följande:Så mycket negativitet här inne att man blir mörkrädd.
Nej, nu är min tid i den här tråden över för den här gången. Vi kanske syns nästa fredag. Hoppas du får en trevlig helg!
"näe ts, stackars dig, det finns så många dumma människor här i tråden som sprider dumma saker." (Ja, det är omskrivet)
Det kallar jag negativitet, att uppmuntra misogyna, fascistiska idéer, samt att "tycka synd om" en person som har grav offermentalitet. Ungefär som att hälla bensin på en eld. Du sprider ingen positivitet direkt. Du gör mig bekymrad. -
Anonym (Fol) skrev 2023-08-25 21:06:31 följande:Misogyniteten är bara ett symptom. Det är inte det egentliga problemet.
Fokusera på de och det positiva. Beröm de som gör något bra. Det är ett klassiskt misstag att ge de som missköter sig uppmärksamheten.Nej, misogyniteten är sjukdomen, sexlösheten är ett symptom.
Ja, man ska fokusera på människor som uppriktigt vill göra en förändring. Inte på någon som fortsätter sprida fascistiska, misogyna idéer. Ger du godis till en unge som skriker i affären? Skänker du ett nytt Xbox till en unge som sabbat den med flit? Allt du skriver uppmuntrar ts. Du är en del av problemet.
-
Anonym (....) skrev 2023-08-25 23:15:26 följande:
Exempelvis om någon klagar på dåligt sex och att hon vill ha bra sex så säger få personer att sex är ingen rättighet.
Ni gör skillnad på personer.
Hur många gånger ska folk upprepa att sex är ingen jävla rättighet. Det är ingen rättighet att ha bra sex heller och folk tycker inte det. Folk som har sex med varandra önskar däremot att det blir bra för då vill de göra det fler gånger/ alternativt inte alls.
Kan du lägga av med att skriva det? Har vi rett ut ämnet "rättighet till sex"? Fan
-
Diskrimineringen inträffar när du vill påföra befolkningen sexkvoter. Du vill förhindra folk som är attraktiva att inte det.Anonym (hej) skrev 2023-08-26 00:45:59 följande:Det är ingen diskriminering när personer som redan har mycket får dela med sig av det till mindre bemedlade grupper. Diskriminering är någon har sämre möjligheter pga någon av sina egenskaper.
Man kan därför säga att dejtingappar diskriminerar män. Den diskrimineringen verkar du inte ha några problem med alls.
Mina förslag omfattar dessutom inte hela grupper, utan individer.
Det du vill att folk delar med sig är med andra ord "fittan" Du har fått för dig att de som borde dela med sig av fittan är andra män. Du begriper inte att det är kvinnan själv som begränsar det för inceln eftersom du verkar se kvinnor som någon slags begränsad handelsvara.
Det handlar om att du måste göra dig tillräckligt attraktiv för en kvinna, inte att andra män ska "dela med sig" -
Faile skrev 2023-08-26 02:00:02 följande:Kanske inte helt dumt.
Man kunde ju bara sprida ut det per antal sexpartners en person haft och sedan dela ut typ sexbiljetter. Oavsett kön. Bara dela ut så det blir helt rättvist per person.Jag vet inte om du raljerar, men det är ungefär det ts förespråkar. Folk som inte följer det ska via förhör påläggas böter.
Undrar vad ts föreställer sig händer då det visar sig att kvinnor inte alls vill utnyttja sina sexbiljetter för incels?
-
Anonym (hej) skrev 2023-08-26 17:51:01 följande:Du står inte bakom allas lika värde om du tycker att "det är så det ska vara" att bara vissa män får dejta via appar men alla kvinnor. Hur menar du män och kvinnor behandlas lika av dig när du tänker så?
De som har blivit serverade ett silverfat är den grupp som du tillhör, genom digitaliseringen. Före internet fanns hade du aldrig haft den maktposition som du nu använder till att nedvärdera andra.Du har tidigare också sagt att kvinnor föds med ett inneboende värde, nu skriver du att kvinnor blir serverade på silverfat och har en maktposition. Du värderar kvinnor enbart utifrån deras könstillhörighet. Inte individnivåer. Varför skulle kvinnor känna någon slags tacksamhet för att vissa män (som du antar jag) kan tänka sig att knulla dom? Dom vill ju inte bli knullade av dessa män.
Skulle betrakta det som en stor jävla nackdel att dra till sig någon som både föraktar en, ser en som ett objekt som andra män ska "dela med sig av" och samtidigt vill erövra. Stor jävla nackdel.
-
Det blir ju raka motsatsen till lika villkor om apparna ska tvinga in folk i olika grupper. Hur ska det fungera? Blir du fast i din hierarki, eller ska du kunna levla upp? konkurrensen försvinner inte, och varför skulle den det? Det är inte meningen att misogyna incels ska vara framgångsrika inom dejting om de inte förändrar sig själva först då ingen kvinna är ute efter en sån.Anonym (hej) skrev 2023-08-26 17:57:56 följande:Problemet med det synsättet är att om några förbättrar sina profiler mycket så kommer de med näst sämst profiler att hamna utanför istället. Det blir en intern kannibalism som fortsätter så länge man inte tar bort konkurrenssituationen.
Normalt sett borde en man med en sämre profil kunna matcha med en kvinna med en sämre profil. Det ska vara lika villkor för alla. Varför är det för mycket begärt att apparna ska fungera så? -
Det finns andra sätt att skriva "kvinnor är kossor" på. Det finns andra sätt att uppvisa misogynitet än att säga meningen "jag hatar kvinnor"Anonym (hej) skrev 2023-08-26 18:31:32 följande:Om jag hypotetiskt hade skrivit att kvinnor är kossor. Låter det respektfullt? Vem är det som är mest fördomsfull här?
Du kan omöjligt veta vad en man har får åsikter genom en dejtingprofil, så det är inte därför de väljs bort.