Anonym (il) skrev 2021-11-20 12:31:25 följande:
Måste alla vara likadana då?
Godman finns det många normalfungerande shopaholics som skulle behöva också, även de som handlar på kredit eller får betalningsanmärkningar.
Jag har ett barn i min bekantskapskrets med DS. Världens mysigaste och finaste unge:) Alltid glad!
Tror aldrig att detta barn kommer att hamna i negativa saker som spelmissbruk, drogmissbruk, kriminalitet osv.
Sen kommer ju detta barn under hela livet att behöva någon form av hjälp förstås.
Hon är 7 år nu och både pratar (inte som jämnåriga, fast finns ju många barn som tar tid på sig att tala rent, inte kan säga r tex), räknar och kan alfabetet. Klär på sig själv om man lägger fram kläder och hjälper sina föräldrar glatt och inlevelsefullt med små saker i köket.
Ett barn med DS är ganska likt ett barn utan DS. En vuxen med DS skiljer sig betydligt mer från en vuxen utan DS.
Barn och vuxna med DS kan självfallet vara superglada och mysiga men deras syndrom kommer påverka dem på sätt som vissa föräldrar inte tycker är rättvist. När min mamma fick mig så bröt hennes syster (min moster med DS) ihop totalt för att hon insåg att hon aldrig skulle få några egna barn. Det finns många fler sådana tillfällen där hon insåg att hon inte var som "alla andra" och inte kunde leva samma liv, samtidig som hennes hennes förmåga att hantera detta låg på en 6-årings nivå. Det är inte kul för någon.