Vågar ni vaccinera er mot covid?
Jag har också påpekat för dig x flera att vaccinet fungerar utmärkt och fungerar som det ska.
Och ändå förstår du inte procentsatsen och vad den innebär.
Känns inte alls som du förstår hur det fungerar och med tanke på att den procentsatsen är så svår och förstå.
Låter som du projicerar dig själv på mig och med tanke på vattkopporna och andra fel du ger och låtsas om att de aldrig skett.
Man tar de som behövs och idag är det bara de med nedsatt immunförsvar som man börjar ge dos tre till och pga de har svårt och skapa antikroppar.
Men så länge pandemin håller på är troligt, och en pandemi ligger på några år, så ett år till är väl troligt.
Du skrev så här (0907 19.46):
"Desinformationen?
Om vi hade blivit immun hade vi inte haft så många fillvsccinerade som fått covid-19 och inte heller så många återfall av covid-19."
Det tolkar jag som att du påstår att vaccinet inte fungerar som det ska när du klagar över att "så många" har fått covid ändå.
Schack matt!!!!
Som med vattkoppor.
procentsiffror om vaccinets effekt: hur många av 100 personer smittas INTE
procentsiffror om hur många som skyddas från lätt sjukdom: Se ovan
procentsiffror om hur många som skyddas från svår sjukdom:
De här personerna är inte immuna, de kan smittas, de kan föra vidare smitta (kanske inte lika mycket som ovaccinerade), men de blir inte svårt sjuka.
Immunitet: Man kan inte smittas. Den kan vara livslång, eller bara en viss tid. Man kan inte heller föra smitta vidare.
Rätta gärna om något inte stämmer!
Exempel: I den här artikeln säger man bland annat att Modernas vaccin skulle till 90 % förhindra smitta och till 95 % förhindra svår sjukdom:
"How well it works: Greater than 90% efficacy against cases of COVID-19 and more than 95% against severe cases, with approximately 6 months median follow-up after the second dose, according to the company."
Comparing the COVID-19 Vaccines: How Are They Different? > News > Yale Medicine
Jadu, det är ju en jävla röra med många vaccin och många mutationer.
Om ett vaccin säger och har stöd för sitt påstående att man är till 90% skyddad ifrån smitta, så är det 10% som kan smittas av det vaccinen och för den mutationen.
Plockar man ut en enskild person, ja, då kan man påstå precis vad man vill, och det funkar ju inte om man vill komma fram till något.
Hur sammankopplade 90% skydd mot smitta, och 95% mot svårt sjukdomsförlopp, så känns det som inte speciellt mycket.
Då den första siffran berättar om hur många som är immuna, och den andra siffran 95% berättar om de 10% som blivit smittade, så är det presenterat som jag förstår det.
Hoppas jag svarade på rätt sak för dig där.
Dock dessa människor som inte vill veta av procentsatsen och bara sen 100% eller 0%, undra vad de vill.
Uppenbarligen är inte det nog för att någon ska förstå.
Men be dig förklara vet vi sedan innan inte sker, så vad är det du vill prata om och om du inte vill svara?
Och de bedömer en vanlig infektion av COVID-19 skydd varar i ett halvår, men även finns det andra funderingar där.
Precis som med vaccinen, där spannet är stort.
Facit kommer dock, då vet vi bättre.
Jo, jag hade också tänkt på det där med tidsfaktorn. Diskuterade det nyss med ... minns inte nicket nu.... Vi kom ju också fram till det då, att man inte vet något om långtidsaspekten. Det bör förresten inte avskräcka någon från vaccinationen. Det värsta som kan hända är ju att det inte är så effektivt som man trodde.
Som jag förstår så har vi både de som helt enkelt inte haft tillfälle att bli smittade, och sedan vet vi inte heller om de som är lätt sjuka hade varit svårt sjuka annars. Vi har ingen riktig bra kontrollgrupp där.
Tidsaspekten är inte utredd än, därav alla olika siffror.
Men när tid har gått, så kommer svaren,för detta är inget man verkligen kan veta och exakt hur länge det håller.
Och nått säger mig att et skiljer sig stort från person och annan och även om vi räknar bort de med nedsatt immunförsvar.