• Always choklad

    IVF hösten/vintern 2020

    Hej

    Hade samtal med min läkare idag. Har bestämt oss att ta paus till augusti. Dock ska vi göra en livmoderhåla undersökning på nytt. För att kolla om det är nån skiljevägg eller polyper det gör att slemhinnan är ojämn och i och då kan ej ägg fastna som de ska. Skönt att de försöker hitta nya lösningar hela tiden. De jobbar för oss så känns det verkligen. En liten ljusglimt när det känns motigt i detta annars.

    Man känner att man inte är ensam, mycket fokus på barnönskan nu. Var fan e storken, Alla utom vi, många bloggare och kändisar som berättar. Det är många som tampas med samma längtan och svårigheter som vi.


    Nata1979 skrev 2021-06-05 14:42:36 följande:

    Hej,

    Tänkte bara dela med mig lite vad som hände mig. Hade också problem med att ägget fäste inte

    Efter 15 ivf behandlingar, 13 ägginsättning, blev jag inte gravid en enda gång. Gjorde hystoroskopi i Nacka det visade ingenting ,att jag är normal och allt ser kanon ut. Gick till en privat läkare för undersökning för min sista ivf behandling i Ryssland. Det första han nämnde efter 2 minuter var att jag har endometrios, sammanväxningar I magen el livmoder.

    Åkte till Olga fertility klinik gjorde min IVF, fryste mina ägg. Därefter gjorde jag MRI av hela livmodern och det visade inget. Min läkare bokade tid så jag kunde göra laparoskopi i Ryssland vilket gav mig resultat.

    Jag hade endometrios, jätte mkt sammanväxningar på ena äggstock, livmodern och magen. De lyckades få ut allting, det var orsaken till varför jag aldrig blev gravid. Tycker det är jätte viktigt att bli noga undersökt innan man gör IVF eller efter väldig få gånger utan resultat . I 2 år har jag plågat mig själv fysiskt och psykiskt och under den här tiden har 20 olika läkare och specialister undersökt mig. Varit på så många ställen och ingen har brytt sig vrf jag inte blir gravid.

    Håller tummarna för dig och jag hoppas du blir gravid.


    Hej

    Det är många olika undersökningar du gjort. Vilken är den jag troligtvis skall göra nu efter nästa mens?

    Jag har undersökt livmodern innan vi blev beviljade ivf. Då hittade de en tvillingsysta på ena äggstocken som är kvar men den är så pass liten och är ej ivägen, växer inte heller. Ber dem kolla den varje UL och det är ett par nu gjorda. Jag har blivit gravid 3 ggr nu. Ett innan ivf jag inte visste om trodde det var en cysta då jag hade en som explodera nån månad innan (liknande symptom som graviditet) men på toan en dag kom det ut en kroppsdel..Sedan nu under ivf ett missfall V6 och en kemisk graviditet. Så ägget har fäst ibland men nått har stött ut det. Nästa vecka ska jag få kolla min blodgrupp och hcg nivån, om gravhormonet nu äntligen gått ur...
  • Always choklad
    GlitterLina skrev 2021-06-09 22:59:44 följande:

    I tisdags 8/6 va sista dagen för att börja med sprutbehandlingen för att hinna insättning innan stängning :( :(


    Nej vad tråkigt! Du får satsa på hösten. Jag skall göra livmoderhåla undersökning nu under sommaren för å kolla att allt är bra, kanske nått att kolla på?
  • Always choklad
    Chajsa skrev 2021-06-13 16:49:20 följande:

    RD 13 med 3-dagars, plus!!! Hoppas hoppas hoppas den ska stanna nu :)


    Grattis!!
  • Always choklad
    Chajsa skrev 2021-06-13 16:49:20 följande:

    RD 13 med 3-dagars, plus!!! Hoppas hoppas hoppas den ska stanna nu :)


    Grattis!!
    GlitterLina skrev 2021-06-14 07:20:48 följande:

    IDAG kom mensen.. alldeles fööör sent


    Hej är typ i samma läge väntar på mensen så jag kan beräkna återföring i höst..Fick tillbaka provsvar på hcg tagna i fredags. Inte gravid längre så kemiska graviditeten har gått ur nu äntligen! Tacksam i alla fall att ingen rest blivit kvar. Siktar på mens typ slutet denna vecka eller början nästa..vore så skönt så man kan börja uppskatta och känna att allt kickar igång normalt. Fortfarande som en michelingubbe. Allt är bubbligt å löst. Räknar nästan 10kg pluss på drygt ett år..jaja har sina randiga skäl. Dock har vi förlovat oss å pga husbygge ska vi göra snabbvigsel så kommer inte direkt vara i min prime. Skall dock satsa på klyftan, brösten har som svällt. Lite positivt I alla fall.
  • Always choklad
    Jill92 skrev 2021-06-16 06:41:31 följande:

    Hej tjejer! Undrar två grejer... har gått över ?BIM? nu, eller iallafall när min mens i normal cykel brukar komma. Är det ett bra tecken eller kan Lutinus-tablettenra ställa till det? Låter ju logiskt att så länge man tar progesteron så hålls tempen uppe( jag tempar och den är hög) och det kommer ingen mens. Förvirrande då tempenhöjningar och utebliven mens brukar va ?säkra? tecken på grav. Har testat minus flera dagar, nu RD 12(äp+14). Håller tummarna för oss alla i våra processer????


    Hej ja tyvärr kan lutinus skjuta upp mensen ibland varit med om det själv flera ggr. När har du testdag?
  • Always choklad
    Jill92 skrev 2021-06-16 11:30:32 följande:

    Tack för svar. Har testdag på lördag, så om 3 dagar. Försöker hålla hoppet uppe ändå, att de väl måste finnas de som också plussar sent inpå testdag?!


    Hej nä så är det its not over until its over. Känner man ftf att man är gravid om det är neg efter ett par dar och man avslutat lutinus och ftf ingen blödning kommit kan man disskutera med sin klinik om att få göra ett hcg prov.
  • Always choklad
    Jill92 skrev 2021-06-19 15:35:43 följande:

    Hej, tyvärr fick jag minus idag stickan nu på testdag. Så försöker samla mig och sikta på nästa omgång i augusti. Kram


    Hej vad tråkigt, hoppas på en fin sommar ändå även om det just nu känns skit, du är inte ensam kram!
  • Always choklad

    Suck väntar på min mens.. Undrar om den hoppat tillbaka nu till runt löning, var så arg när jag var ung och skulle på fest under studietiden. Ilsken och lite snarstucken är jag nu så förhoppningsvis pms, så sjukt att man går å vill ha mens ibland är ju det man inte vill ha egentligen. Vill bara att allt skall vara normalt igen och jag ska få mens så att jag kan göra min livmoderhålsundersökning för att se att allt är som det ska!

  • Always choklad

    Hej

    Konstigt har symptom som ägglossning men ej haft mens emellan, efter kemisk graviditet. Nu borde jag haft mens ej ägglossning. Slemmigt och plaskblött i trosan..

  • Always choklad
    Dhalia skrev 2021-06-24 07:58:49 följande:

    Ja har fått ägglossning båda gånger direkt efter missfall, fick iaf positivt på ÄL stickor. Kan ju börja gå direkt också.


    Vet varken ut eller in, kanske va mens mina blödningar efter missfall 21 maj var jag i 7v då konstaterade de kemisk graviditet. Hade nå blödningar från samma vecka som testdagen och sträckte sig nån vecka därefter, men se sa man kan blöda. Sen började det igen dan innan ultraljudet 21 maj och höll i sig 2v drygt, men var inte som normal mens. Hjälp mig räkna har mens var 24-28 dag brukar diffa däremellan...
Svar på tråden IVF hösten/vintern 2020