• Anonym (TS)

    Hjälp! Bilda bonusfamilj utomlands? (Långt inlägg)

    Som rubriken låter... är vi galna som seriöst överväger att bilda bonusfamilj utomlands?

    Om ni orkar läsa ett längre inlägg ska jag försöka börja från början.

    Jag är snart 38år, jag har tre barn med min exman som är 9, 7 och 4år. Min kärlek, är 46 är har också tre barn med sin exfru. De barnen är 16, 13, 11.

    Vi träffades för drygt två år sedan, Båda var relativt nyskilda, ingen av oss letade efter ny relation men träffades på en jobbkurs han höll i och blixten slog verkligen ner med full kraft.

    Han bor i Sthlm, jag i Göteborg.

    Första tiden levde vi varannan vecka isär (med våra barn) varannan vecka ihop beroende på vem som hade lättast att jobba på distans den veckan. Underbart och jag hade egentligen kunnat fortsätta så länge men längtan efter en vardag tillsammans och med barnen började gro och blev för stark. Vi skiftade lite så att vi inte hade barnen samma veckor och därmed kunde vara med på varandras bstnveckor. Vi började sedan introducera dem för varandra och det gick långt över förväntan. Barnen började själva längta lite smått efter varandra.

    När hans äldsta dotter 16 åringen (på eget bevåg) presenterade mina barn som syskon så hade jag svårt att hålla tårarna borta.

    Vi har båda gått i den utvecklingen att vi numer båda har våra barn betydligt mer än vv vilket är underbart men innebär extremt pusslande för att kunna vara med varandra. Vi har pratat med barnen om att bo tillsammans och de har bara uttryckt positiva saker kring det. De stora var lite bekymrade över att behöva dela rum men det har vi lovat att de slipper.

    Stora frågan som dök upp var;, vem skulle riva upp sina barn från sin uppväxtmiljö? Jag är jurist och min specialistkompetens är en brist i Sverige (viktigt senare). Jag har med andra ord bara att vinna på att flytta till huvudstaden. Mannen är läkare och leder ett forskningsprojekt knutet till KI. Dvs, rent proffesionellt, svårare för honom att röra på sig.

    Vi började under hösten leta hus i Norra Sthlm.

    Pga rådande omständigheter med CV-19 har vi valt att isolera oss tillsammans i Sthlm den här perioden.

    För 3 veckor sedan öppnade sig en möjlighet för honom i form av ett supererbjudande om en tjänst vid ett Nordamerikansk universitet. Erbjudandet är på 2+2år med möjlighet till förlängning. Den potentiella arbetsgivaren är väldigt mån om att knyta honom till sig och erbjuder boende efter önskemål (Anpassat för 8personer), leasingbilar, sjukvårdsplan, samt att stå för barnens utbildningskostmader under tiden.

    Jag, personligen, hade aldrig gått med på att min exman tog barnen och flyttade till en annan världsdel. Därför var min utgångspunkt att det var dödfött redan från början. Men mannen insisterade på att vi skulle föreslå det för våra exmakar. I båda fallen viss förvåning, lite förvirring, men båda har landat i att de tycker det vore spännande för barnen. Dealen är då att de spenderar loven hemma med sina bioföräldrar, samt att våra exmakar kan komma och hälsa på en gång per termin.

    Vi har inte pratat med barnen om det här, vi måste bestämma oss först om det är ngt vi har för avsikt att göra eller inte .

    Mannen är helt inne på att det är en unik möjlighet att bli en sammansvetsad bonusfamilj, på riktigt. Att vi på gott och ont blir lite utlämnade till varandra. Ny miljö för alla, inte bara för hälften. En unik möjlighet för mannens äldsta dotter som ska börja gymnasiet efter sommaren.

    Mina barn är ju lite yngre men nog skulle det vara spännande för dem med.

    Vi hade nästan landat i det och tänkt att vi skulle berätta för barnen nu till helgen.

    Men igår så upptäckte jag att jag är gravid. Det är en chock. Vi har skyddat oss noga sen start, jag har känt att jag är 100% färdig med barnafödande. Inte ens i den absolut nyförälskelsen slog mig tanken på gemensamma barn. Vi är lyckliga som har tre fantastiska ungar var, tillsammans har vi 3 killar och 3 tjejer mellan 4-16. Vi har inte direkt diskuterat barnfrågor det har liksom varit en ickefråga men jag vet att en av orsakerna till hans skilsmässa var att han gärna ville ha fler men inte exfrun. Han har därför sett det som extra positivt att jag har tre barn som är yngre än hans så att han får känna på småbarnsåldern igen.

    Mannen blev dock så lycklig över det här så han började gråta. Det hade jag inte väntat mig. Jag ser bara stora problem.

    Jag är kanske lite för gammal (blir 38 i sommar)?, har inte bekräftat graviditetslängden men gissar bg runt årsskiftet. Mannen är som sagt 8år äldre än mig...

    Sex barn låter, och ÄR mycket! Jag vill finnas till för de barn vi har till 120% nu när vi ska ge oss in på det här gemensamma äventyret. Särskilt om vi ska göra det utomlands.

    Jag har en 4-åring och varje dag gläds jag åt att hon blir äldre och äldre samt mer självständig. Har älskat att tidigt slänga alla småbarnsrutiner med henne och sett varje steg (sova hela natten, sluta sova middag, sluta med napp, blöja och vagn) som stora triumfer och inte alls varit sentimental kring att det varit sista gången. Just pga att jag verkligen känning så färdig. Att dyka rakt ner i det igen är helt främmande för mig. Mannen säger ju såklart att det är mitt beslut rakt igenom, han stöttar mig oavsett. Men är dock lyrisk, nästan lite naivt ser han graviditeten som pusselbiten vi inte visste vi saknat.

    Han sa det igår, han sa det idag med att han gärna ställer in och tackar nej till utlandsstjänsten om jag hellre vill satsa på vår familj här hemma.

    Känner att jag hamnar i en damned if I do, Damned If I dont...

    Snälla, dela med er av tankar klokskap och råd.

    Välkomnar även er som vill döma och kalla mig både det ena och andra. Jag är genuint intresserad av vad utomstående tänker och tycker om situationen

    Tack ????????

  • Svar på tråden Hjälp! Bilda bonusfamilj utomlands? (Långt inlägg)
  • Kjell2
    Anonym (TS) skrev 2020-04-23 20:19:01 följande:
    Tror exempelvis Inte att våra ex är sugna på att ha barnen på heltid 7-8 veckor varje sommar även om det praktiskt skulle vara möjligt. Vi har båda bra kontakt och det är inte så svart eller vitt. Har ofta hänt att jag har vabbat även om det varit pappavecka. Den som har haft lättast att komma loss och åka på träningscup osv med barnen har gjort det.
    Var ska du och barnen bo i Sverige? Vidare, barnen kanske inte är så sugna att försvinna till Sverige varje sommar och vinterlov. Rätt snart kommer de ha kompisar, aktiviteter, läger, sommarjobb i USA mm som de vill syssla med på loven. Ni som familj kanske också vill göra någon längre resa, passa på att se USA när ni är där, när barnen har lov vilket kan bli svårt om de ska till Sverige.

    Tänk på att när ni är i var sin världsdel så kommer all möjlighet till flexibilitet försvinna. Den andra föräldern kommer inte kunna åka på träningscup odyl
  • Kjell2
    Anonym (TS) skrev 2020-04-23 20:45:13 följande:
    Jag hör vad du säger, men håller inte riktigt med. Visst, vi har inte varit folkbokförda på samma adress. Men vi är inte självständiga individer med separata liv som ?dejtar? varandra på distans heller. Ingen av oss har i nuläget bostad stor nog för att mer än tillfälligt rymma hela storfamiljen. Men däremot har vi möblerat och fixat båda hemmen så att allt finns. 8 stolar runt borden, 8 fasta sängar och garderober osv.

    Vill inte flytta två ggr, och det här med att hitta hus i rätt storlek i Sthlm är inte helt enkelt. Vi har, förutom strl, en del andra krav.

    Tänker att valet vi gör nu är all in. Inte ute efter temporärt boende
    Men ni bor tillsammans i Stockholm nu?
    " isolera oss tillsammans i Sthlm den här perioden."

    Hur löser ni det med skolgång nu?
  • Anonym (TS)
    Anonym (Sofia) skrev 2020-04-23 17:12:15 följande:

    Kan tillägga att en av mina bästa vänner bodde i Frankrike i två år...

    Angående graviditeten är det svårare kan jag tänka mig. Jag skulle faktiskt behållt, men jag är också lite färgad av att jag är gravid just nu, hehe. Tänker att livet inte är perfekt och konstant, och tänk vad häftigt med ett litet barn som binder samman era familjer ännu starkare. Men förstår förstås att du ser det ur två perspektiv. Om du tror att din sambo skulle bli en bra engagerad pappa skulle jag nog satsa. Önskar dig lycka till med ditt beslut!


    Tack! Och stort grattis till graviditeten! Hur långt gången? Första barnet?

    Jag ser vilket föredöme till pappa han är åt sina barn och bonus till mina. Det är 200% kärlek och engagemang för alla 6. Och även om jag inte räknat med det eller tagit det för givet älskar jag hans barn från djupet av mitt hjärta. Att bli dubbelt så många har bara berikat och kan inte tänka mig en annan tillvaro.

    Hans äldsta dotter som har två yngre bröder har önskat sig småsystrar, (med mina barn fick hon två). Hans yngsta som har önskat sig att inte vara yngst. Han fick tre som var yngre. Min äldsta dotter har önskat sig en storasyster, och fick den bästa tänkabara. Min son har önskat sig bröder och fick två idoler att se upp till.

    Min lillplutta är 4år och allas charmtroll.

    Känns farligt att rubba dynamiken som nu är så fin...
  • Anonym (TS)
    Kjell2 skrev 2020-04-23 20:53:11 följande:

    Men ni bor tillsammans i Stockholm nu?

    " isolera oss tillsammans i Sthlm den här perioden."

    Hur löser ni det med skolgång nu?


    Ja, senaste månaden har vi varit Sthlm. Mannen jobbar, i sjukhusmiljö. .

    Jag jobbar hemifrån.

    Barnen har haft flexibelt sportlov en vecka, påsklov en vecka, sedan tidigare beviljad ledighet en vecka (vi skulle ha rest drygt 3v över påsk).

    Nu har vi valt att behålla den sedan tidigare beviljade ledigheten Men självklart skött skolarbetet digitalt Som vi redan planerat att göra på resande fot, och den här veckan har barnen erbjudits uppgifter på distans.
  • Anonym (TS)
    Kjell2 skrev 2020-04-23 20:51:17 följande:

    Var ska du och barnen bo i Sverige? Vidare, barnen kanske inte är så sugna att försvinna till Sverige varje sommar och vinterlov. Rätt snart kommer de ha kompisar, aktiviteter, läger, sommarjobb i USA mm som de vill syssla med på loven. Ni som familj kanske också vill göra någon längre resa, passa på att se USA när ni är där, när barnen har lov vilket kan bli svårt om de ska till Sverige.

    Tänk på att när ni är i var sin världsdel så kommer all möjlighet till flexibilitet försvinna. Den andra föräldern kommer inte kunna åka på träningscup odyl


    Många bra tankar, det är såklart så att barnen har starka egna viljor. Det här är väl främst ngt som kommer märkas på de äldre barnen. Vi får prata lite mer om det och om vi bestämmer oss för att gå vidare med det här så kommer vi se vad barnen tycker och tänker när vi pratar med dem om det. De får reflektera själva, och skulle alla barnen högljutt protestera mot flytt så får Vi kanske tänka om? En förutsättning för att det här ska fungera är att åtminstone de stors är med på tåget.

    Jag äger ett semesterboende på västkusten. Det är ingen sommarstuga utan en åretruntbostad som används som sommarstuga. Jag kommer hyra ut nuvarande boende och ha semesterboendet som bas.

    Mannen har inte bestämt sig för hur det blir med hans bostad, uthyrd eller försäljning.
  • Anonym (Anna)
    Anonym (TS) skrev 2020-04-23 20:45:13 följande:

    Jag hör vad du säger, men håller inte riktigt med. Visst, vi har inte varit folkbokförda på samma adress. Men vi är inte självständiga individer med separata liv som ?dejtar? varandra på distans heller. Ingen av oss har i nuläget bostad stor nog för att mer än tillfälligt rymma hela storfamiljen. Men däremot har vi möblerat och fixat båda hemmen så att allt finns. 8 stolar runt borden, 8 fasta sängar och garderober osv.

    Vill inte flytta två ggr, och det här med att hitta hus i rätt storlek i Sthlm är inte helt enkelt. Vi har, förutom strl, en del andra krav.

    Tänker att valet vi gör nu är all in. Inte ute efter temporärt boende


    Jag tror nog bara att en flytt nu och en om fyra år är en ganska otacksam lösning för barnen. Jag känner inte många som är glada att ha flyttat under uppväxtåren
  • AmericanMommy

    Oj, låter som mycket på en gång. Men det kan ju funka om alla vill flytta. Men har ni kollat så att dina barn verkligen får följa med? Eftersom dom inte är hans barn och han är den med uppehållstillståndet är det inte säkert dom kan flytta med.

    Vet inte om ni kommer kunna flytta tills september, det är USA det handlar om utgår jag ifrån eftersom du sa Nordamerika och har nämnt sjukförsäkring? De flesta (kanske alla) universitet är stängda här och dom pratar om att öppna upp i september men pratar också om att kanske vänta tills januari 2021.Det är ganska oroliga tider just nu. Är det NYC eller Boston vi pratar om så är det väldigt osäkert när dom kommer öppna upp. Men vi får hoppas allt blir bra snart.

    Är alla med på att flytta så kan det bli jättebra, om allt runtomkring fungerar. Lycka till!

  • Anonym (TS)
    AmericanMommy skrev 2020-04-24 04:42:43 följande:

    Oj, låter som mycket på en gång. Men det kan ju funka om alla vill flytta. Men har ni kollat så att dina barn verkligen får följa med? Eftersom dom inte är hans barn och han är den med uppehållstillståndet är det inte säkert dom kan flytta med.

    Vet inte om ni kommer kunna flytta tills september, det är USA det handlar om utgår jag ifrån eftersom du sa Nordamerika och har nämnt sjukförsäkring? De flesta (kanske alla) universitet är stängda här och dom pratar om att öppna upp i september men pratar också om att kanske vänta tills januari 2021.Det är ganska oroliga tider just nu. Är det NYC eller Boston vi pratar om så är det väldigt osäkert när dom kommer öppna upp. Men vi får hoppas allt blir bra snart.

    Är alla med på att flytta så kan det bli jättebra, om allt runtomkring fungerar. Lycka till!


    Börjar väl snart avslöja för mkt här, men det är Kanada det gäller. Men precis som de flesta Kanadensiskta städer är det precis vid amerikanska gränsen. 

    Visumreglerna var de första vi kollade upp och har fått bekräftat från både arbetsgivare och immigration lawyer att mina barn omfattas bara vi gifter oss. Giftemål är på gång, det är mkt juridiskt att tänka på och ordna med i (våra föräldrar har uppdaterat testamenten och vi skriver äktenskapsförord för att skydda våra resp barn och minimera otydlighet) innan man gifter om sig när det redan finns barn. Det blir klart inom två veckor, så det blir (stillsam) vigsel i maj med bara barnen närvarande. 


     

  • Anonym (A)

    Finns det ekonomi och möjlighet att ha inhyrd hjälp som kan hjälpa till med att passa nytillskottet medan du tar hand om de andra barnen och kan hjälpa till med logistik för de andra barnen? Går det att leja ut en del städning och andra praktiska göromål?

    Det skulle ju avlasta dig, göra att du får tid för de andra barnen (och dig själv) och på sikt även kan jobba åtminstone deltid. 

    Kommer din partner ha tid att vara en närvarande pappa till ett litet barn till? Det är ju en viktig del av ekvationen tycker jag.

  • Anonym (TS)

    Vi har inte diskuterat utlandsflytt med barnen än. Men det är dags, vi hade gjort det nu till helgen om inte jag upptäckt graviditeten.  Barnen är HELT inställda på att det blir en flytt inom det närmsta och det har bara varit positiva rekationer på det. De stora var som sagt måna om att få egna rum,  vilket ja kan förstå och vilket vi har lovat att se till.  Det är dock en jätteprocess att hitta boende i lämplig storlek. 


    Jag ÄLSKAR Sthlm, har alltid gjort och har inget emot att flytta dit.  Jag älskar dock inte trafiksituationen och pendlingen som det innebär. Därför övervägde vi Göteborg.  Mannen skulle dock tvingas spendera kanske 2, ibland 3 dagar i veckan på plats i Sthlm, därför la vi de tankarna på is. 
    I Sthlm söker vi boende anpassat för 8 personer,  och på rimligt cykelavstånd (kanske 45min) till Karolinska.  Inte en helt enkel uppgift att ro i hamn.  Tillsammans har vi (av olika anledningar) en enorm köpkraft,  men det utesluter inte att husmarknaden i Sthlm är helt galen. {#emotions_dlg.djavulsk}


     

  • Anonym (TS)
    Anonym (A) skrev 2020-04-24 09:28:44 följande:

    Finns det ekonomi och möjlighet att ha inhyrd hjälp som kan hjälpa till med att passa nytillskottet medan du tar hand om de andra barnen och kan hjälpa till med logistik för de andra barnen? Går det att leja ut en del städning och andra praktiska göromål?

    Det skulle ju avlasta dig, göra att du får tid för de andra barnen (och dig själv) och på sikt även kan jobba åtminstone deltid. 

    Kommer din partner ha tid att vara en närvarande pappa till ett litet barn till? Det är ju en viktig del av ekvationen tycker jag.


    Ja, ekonomin finns.  Men vi är båda emot det.  Vill inte leja bort ansvar för hus, hem eller barn till någon annan.  Det har varit min fristad, både fysiskt och mentalt.  Min egentid har varit veckohandling och schemaplanering.  Min fysiska aktivitet att storstäda mitt hus 2-3ggr i veckan. 


    Mentalt har jag mått bra av att veta att jag är stark och klarar det.  Heltidsjobb, tre barn och jag löser det själv.  Där fungerar vi likadant. 

  • Anonym (TS)
    Anonym (A) skrev 2020-04-24 09:28:44 följande:

    Finns det ekonomi och möjlighet att ha inhyrd hjälp som kan hjälpa till med att passa nytillskottet medan du tar hand om de andra barnen och kan hjälpa till med logistik för de andra barnen? Går det att leja ut en del städning och andra praktiska göromål?

    Det skulle ju avlasta dig, göra att du får tid för de andra barnen (och dig själv) och på sikt även kan jobba åtminstone deltid. 

    Kommer din partner ha tid att vara en närvarande pappa till ett litet barn till? Det är ju en viktig del av ekvationen tycker jag.


    Ja, ekonomin finns.  Men vi är båda emot det.  Vill inte leja bort ansvar för hus, hem eller barn till någon annan.  Det har varit min fristad, både fysiskt och mentalt.  Min egentid har varit veckohandling och schemaplanering.  Min fysiska aktivitet att storstäda mitt hus 2-3ggr i veckan. 


    Mentalt har jag mått bra av att veta att jag är stark och klarar det.  Heltidsjobb, tre barn och jag löser det själv.  Där fungerar vi likadant. 

  • Pope Joan II

    Jag ids inte ta ställning i sakfrågan och orkade heller inte läsa igenom tråden, men undrar trots det om juristen ts och jag kan komma överens om att det inte finns några alternativa stavningar av ordet "professionellt"?

    Lycka till med giftermålet.

  • Anonym (TS)

    Idag har jag ringt runt för att försöka få tid för ett tidigt vul.

    Det var inte lätt eftersom jag helt enkelt inte vet hur långt jag är gången eller om jag vill behålla verkar ingen vilja ta emot...

  • Anonym (XXX)

    Ni har ju massor som talar för er - du är inte random WT-kvinna som blir med barn hit och dit. Jag tycker att det låter som ett underbart äventyr att flytta till USA, bo i ett stort hus med alla barnen (förutsatt att alla i den nybildade familjen kommer överens, och så verkar det ju vara), och dessutom vara hemma med en bebis.

    Jag skulle själv ha tyckt att det var jättekul att leva i en annan kultur med mina barn ett tag - tänk Thanksgiving, Halloween, alla de amerikanska skoltraditionerna och sådant som ni kommer att få uppleva genom alla barnen! 

    Det låter som att ni har bra ekonomi, och i USA är skatterna låga och likaså lönerna till olika typer av tjänstefolk. Jag tänker att du skulle kunna ha minst en au pair-flicka i alla fall i USA, eller rentav en nanny och en städhjälp? Då blir de praktiska problemen med att "börja om med bebis" försumbara. 

    Och självklart är ni inte för gamla. Många som har en så hög utbildning som ni, får sitt FÖRSTA barn i eran ålder! Det är likadant bland välutbildade i USA för den delen. 

  • Anonym (XXX)
    Anonym (TS) skrev 2020-04-23 07:09:06 följande:

    Tack! Många bra synpunkter.

    Jag är övertygad om att upplägget skulle fungera för barnen. Deras pappa är inte en främling och blir det inte mer av att vi också spenderar tid utomlands.

    Att han jobbade på sjön visste jag när vi träffades och när vi skaffade 3 barn. Att vara borta långa perioder från sin pappa eller snarare att han varit borta 8v i stöten från dem har varit vår vardag. Det var han som valde att lämna vårt äktenskap, det var han som gick vidare. Han skulle i princip kunna hälsa på var 4;e veckanlm han vill.

    När vi separerade hade barnens farmor och farfar barnen på hans vecka den första tiden när han inte var hemma. De finns tyvärr inte i livet längre. Det är anledningen att jag har barnen så mkt mer dvs han är inte intresserad av att jobba annorlunda eller med ngt annat för att kunna ha sina barn mer. Det är hans beslut. Alltid varit


    Ja, och detta ser jag inte heller som något konstigt. Män har alltid arbetat borta - på sjön men även med annat. Hur skulle världen ha sett ut, om alla sjömän och alla andra män som har arbeten "borta", skulle ha slutat dessa jobb och blivit hemma när de fick första barnet?

    En tanke: han kanske kan byta till något rederi som går på USA, någon hamn nära din nya bostadsort? (Går inrikesflyg också.) Så kan han träffa barnen oftare. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (XXX) skrev 2020-05-06 18:51:42 följande:

    Ni har ju massor som talar för er - du är inte random WT-kvinna som blir med barn hit och dit. Jag tycker att det låter som ett underbart äventyr att flytta till USA, bo i ett stort hus med alla barnen (förutsatt att alla i den nybildade familjen kommer överens, och så verkar det ju vara), och dessutom vara hemma med en bebis.

    Jag skulle själv ha tyckt att det var jättekul att leva i en annan kultur med mina barn ett tag - tänk Thanksgiving, Halloween, alla de amerikanska skoltraditionerna och sådant som ni kommer att få uppleva genom alla barnen! 

    Det låter som att ni har bra ekonomi, och i USA är skatterna låga och likaså lönerna till olika typer av tjänstefolk. Jag tänker att du skulle kunna ha minst en au pair-flicka i alla fall i USA, eller rentav en nanny och en städhjälp? Då blir de praktiska problemen med att "börja om med bebis" försumbara. 

    Och självklart är ni inte för gamla. Många som har en så hög utbildning som ni, får sitt FÖRSTA barn i eran ålder! Det är likadant bland välutbildade i USA för den delen. 


    Det är lite galet och det kommer bli mkt jobb. Men det vore verkligen ett äventyr! Jag omvärderar hela tiden mina egna förutfattade meningar om vad jag borde tycka och tänka Indien här situationen. Har hittills varit så emot att ha sk ?tjänstefolk?, men inser efter att ha pratat med andra utlandsfamiljer vilken pusselbit det ändå är.

    Ser häromkring runt oss så har de flesta faktiskt städservice, och många även barnvaktsservice på daglig basis.
    Anonym (XXX) skrev 2020-05-06 18:59:07 följande:

    Ja, och detta ser jag inte heller som något konstigt. Män har alltid arbetat borta - på sjön men även med annat. Hur skulle världen ha sett ut, om alla sjömän och alla andra män som har arbeten "borta", skulle ha slutat dessa jobb och blivit hemma när de fick första barnet?

    En tanke: han kanske kan byta till något rederi som går på USA, någon hamn nära din nya bostadsort? (Går inrikesflyg också.) Så kan han träffa barnen oftare. 


    Tack, tack.... TACK! Behövde verkligen läsa det där. Så skönt. <3
Svar på tråden Hjälp! Bilda bonusfamilj utomlands? (Långt inlägg)