• Hedblomster

    IVF hösten 2019

    Fifen skrev 2020-01-29 06:42:13 följande:

    Gick inte denna gång heller :'( testade minus igen på testdagen (RD14) idag med Blastocyst :'( känns så tungt! När ska den bli min tur att få se det där extra strecket på teststickorna?! :'(


    Beklagar verkligen!!! :(
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster

    Grattis Ölandstoka!!!


    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster

    Idag började jag med progynon inför vår åttonde återföring! Ska testa stimulerad denna gång. Helst vill jag bara åka utomlands och köpa några donerade ägg att befrukta och sätta in två och hoppas på tvillingar...


    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster

    Kanske inte är någon kvar i den här 2019-tråden men jag har inte börjat skriva i någon ny så... Hade vår åttonde återföring idag. Känns ju verkligen inte som att denna skulle bli något när det inte blivit hittills men man vet ju aldrig. Den såg rund och fin ut iaf.


    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster
    nypan78 skrev 2020-02-20 17:00:43 följande:

    Hade glömt hur jobbigt det äratt ruva och hålla bort negativa tankar...


    Det är verkligen psykiskt påfrestande! Man tänker innan att man inte ska tänka för mycket på det osv meeen....
    Aryzza skrev 2020-02-20 17:01:06 följande:

    Håller tummarna. Tycker du är så stark som orkar så många gånger! Förstår det känns hopplöst men någon gång måste det ju vara eran tur.


    Tack! Ja jag hoppas verkligen det, känner mig mer än redo nu, haha!
    LLW skrev 2020-02-20 17:43:03 följande:

    Jag läser!! Och har tänkt så mycket på dig och att det var dags igen nu! Var det i stimulerad cykel? Tar du något nu efteråt? Du förstår inte hur mycket jag hoppas för din skull, snacka om att du om någon förtjänar att lyckas <3


    Tack, vad gulligt av dig!!! Ja det är i stimulerad cykel för första gången :) Tar progynon och lutinus, progynon sen mensdag 2 och lutinus sen i lördags. Tar trombyl utan att de vet, fick det av min privata gyn haha. Läkaren idag sa nåt så konstigt om lutinus under återföringen dock... Allt av morgonens tablett hade runnit ut på vägen dit och sen tänkte jag ta en direkt efter. Men hon verkade tro att jag missat och började prata om att jag måste se till att stoppa in dom tillräckligt långt?! Alltså jag använder ju pinnen vad mer ska jag göra... Och annars säger de ju alltid att man inte ska vara orolig av att det rinner för kroppen tar upp det den behöver osv. Man blir ju nojjig!

    Jag följer förresten din blogg såklart, vill så gärna veta att allt går bra för dig <3
    Fifen skrev 2020-02-20 18:23:09 följande:

    Jag är fortfarande kvar här! Vi kämpar vidare o vår kamp!

    Vi gjorde också FET idag, vår sjätte, men enligt vår läkare är det vårt tredje riktiga försök (de tre första tror de hamnade på fel ställe i livmodern). Så jag säger "tredje gången gillt" en andra gång!

    Hejja oss! :)


    Ååh då är vi ju på samma dag!! Spännande ju! Jag minns att jag läst det du skrev om fel plats i livmodern. Var har de lagt förut och var lägger de nu? Ändå skönt att veta att de ändrat något och att det kan hjälpa ju :) Annars blir man lätt väldigt uppgiven efter så många försök! Hoppas ni lyckas nu! :) Vi har bestämt oss för äggdonation efter våra landstingsförsök eller när vi inte orkar mer. Eftersom vi betalade vår första ivf så har vi rätt mycket landstingsförsök kvar haha... Så får se om vi orkar.
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster
    Jooosen skrev 2020-02-20 20:11:03 följande:

    Är oxå kvar och läser. Nu jävlar ska det hända. Jag hoppas sååååå mycket för er!


    Tack!!! Ena stunden tänker jag att någon gång måste det ju gå och i andra ser jag nån som gjort sjutton insättningar utan att lyckas och DET orkar jag bara inte! Hoppas allt är bra med dig <3
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster
    Fifen skrev 2020-02-21 08:28:25 följande:

    De tre första gångerna satte de blastocysten för långt ner i livmodern. Min livmoder är tydligen större än normalt och man ska tydligen sätta tillbaka det lilla fröet längre upp än hälften (om jag förstått rätt) för att det ska komma lagom långt in i slemhinnan. Tydligen satte man det för långt ner de första gångerna. Vid vår fjärde FET upptäckte även läkaren som en ficka i livmodern där de även tror att embryot kan ha hamnat någon gång. 

    Jo, det är skönt att göra något nytt vid varje försök tycker jag, jag är för mycket akademiker för att göra samma sak varje gång också, i mitt yrke kommer man aldrig framåt om man inte gör någon liiiten förändring och skruvar lite extra åt något håll. Så för mig är det nästan ett underlag att göra samma sak igen, även om jag vet att det i IVF-världen helt plötsligt bara kan gå utan någon förändring alls. Denna gång har jag gjort i naturlig cykel, de två senaste var i stimulerad med både Progynon och Lutinus. Så skönt att slippa alla hormoner denna gång! Jag mådde riktigt dåligt av dem! Dock tar jag pga av min transplantation redan Trombyl, men jag har även börjat med Prednisolon inför förra försöket som jag fortsatt med till detta försök.

    Skönt att veta att ni har försök kvar i alla fall! Nej, vi blir helt nedbrutna efter varje misslyckat försök. Men samtidigt vet jag att vi inte kommer ge upp fören våra läkare säger åt oss att det inte är någon idé att fortsätta. Om den dagen (den får inte komma!!) kommer det nog inte finnas något kvar av mig.

    Den här gången måste det vara både er och vår tur. Det är konstigt att skriva det, och jag kommer säkert att få ångra det någon gång, men jag längtar efter att få må lite illa!


    Ja just ja, nu minns jag! Det är väl lite speciellt kanske att återföra till en transplanterad livmoder? Skönt att de verkligen verkar tänka på detaljer med placering osv nu!

    Jag vill också gärna förändra något mellan försöken men min klinik är mer att fortsätta som vanligt bara. Men denna gång prövar jag stimulerad cykel för jag har bara gjort naturliga innan, så vi gör tvärtom där då :) Jag mår som tur är inte dåligt av hormonerna heller, tycker tex att jag är mycket mindre hungrig sen jag började med östrogen haha. Trombyl tar jag också men skulle gärna testa prednisolon men min klinik skriver inte ut det.

    Vi kommer heller inte ge upp att få barn, det finns inte på kartan! Däremot kanske vi ger upp mina ägg eller så, jag har inga besvär alls med att gå till äggdonation. Om detta inte funkar eller vårt sista embryo blir det väl dock ett till försök med sprutor här hemma och då vill jag byta protokoll på något vis. Har kört exakt samma två gånger.

    Igår på ruvardag 1 tänkte jag att denna gången borde det väl gå! Men idag på ruvardag 2 tvivlar jag igen, haha. Så lång väntan kvar. Hoppas så mycket för oss båda och jag vill också må illa!!!
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster
    Fifen skrev 2020-02-25 07:48:55 följande:

    Hur går det för dig? 

    Rd5 idag. Ena sekunden tänker jag också att denna gång är då det blir plus på stickan. Tycker allt liiite annorlunda denhär gången. Har molvärk som kommer och går, men inga känningar i brösten, vitaktiga flytningar, men igår em var de inte längre vitaktiga för att sedan vara det nu på morgonen igen. I morse när jag vaknade tyckte jag att det kändes tomt och att alla symptom var borta. Men när jag kom upp och började röra lite på mig kom de tillbaka. Men allt är nog bara inbillning alltihopa, känns som att hjärnspökena verkligen kan projicera det mesta i kroppen. Vet inte om vi ska tjuvtesta något eller inte, kan inte bestämma mig.


    Känner mig faktiskt rätt uppgiven idag på rd5:/ Har ju plussat två ggr vid ivf men fått kemisk, och då tycker jag att jag har känt typ nån svag molvärk på rd4-5 så därför känns det dåligt att inte ha känt det nu. Jag brukar alltid ha ömma bröst efter ägglossning eller av lutinus och har haft det nu med. Men sen igår är det typ borta och så har jag haft både när jag plussat och när jag inte gjort det... Ibland tror jag att jag känner något i magen men sen inser jag att det typ är tarmarna haha. Men men man kan aldrig veta. Tycker det låter positivt att du känner lite!!! Väldigt spännande :) Jag tror jag vill testa på söndag som är rd10. Har testdag rd18 och jag bara orkar inte vänta så länge. Hade gärna testat redan nu men sambon vill inte och jag måste fokusera på jobbet ändå....
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster

    Så, idag är det rd9 och vi tänkte nog testa imorgon. Jag inbillar mig att jag har några väldigt svaga symtom men det kan ju lika gärna vara hormonerna. Jag har ju tagit lutinus varje gång men då har det varit i naturlig cykel och jag har liksom haft egen hormonproduktion också. Nu vet jag inte vad som bara beror på östrogen och progynon från tabletterna. Kan egentligen inte föreställa mig annat än ett negativt test men... Två ggr har jag ju fått positivt och då trodde jag väl inte heller det?


    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
  • Hedblomster
    Fifen skrev 2020-02-29 15:37:14 följande:

    Ja, rd9 är lite läskigt, en gång har jag kommit hit, men då kom mensen på rd10. Min cykel är oftast 27-28 dagar (dag 1 denna cykel är 1/2) Så nervöst nu, men samtidigt tycke jag inte att det känns i kroppen som att mensen är på gång. Tycker kroppen känns lite annorlunda än normalt. Brösten började inte ömma fören den dag de brukar sluta ömma och nu är de så ömma att jag måste gå omkring med bh, jag sover riktigt dåligt på nätterna och har varit uppe och kissat vid kl 03.30 varje natt de senaste fem dagarna. Men halva dagarna tvivlar jag på mina symptom. Jag testade rd7 och då var det negativt, så tänker att det nog inte blev något denna gång heller. Men så länge mensen håller sig borta lever hoppet.

    Vi har bestämt att inte testa igen fören td på torsdag, antingen har mensen redan kommit då så vi vet, annars inte...

    Håller så tummarna för er imorgon!


    Håller tummarna för er också! Låter ju ändå spännande med symtom! Vilket sorts test använde du? Kanske inte var tillräckligt känsligt bara! :)

    Mina "symtom" är väl bara att brösten slutade ömma ungefär när de brukar, men sen började de igen och ungefär så var det när jag plussade sist. Men samtidigt är jag ju i en stimulerad cykel så jag kanske inte kan lita alls på sånt. Sen tycker jag att jag känner som väldigt väldigt svag mensvärk ibland men vet inte om jag inbillar mig eller typ är bajsnödig bara. Jag kommer inte få mens denna gång pga östrogentabletterna, annars brukar jag få mens typ mellan rd9 och 11 med bara lutinus... Och vi har testdag rd18 och så länge väntar jag bara inte haha! Och vill helst testa en helg för att inte paja en jobbdag.
    Instagram: ttcsomewhereinsweden. 1 utomkvedshavandeskap. 2 ivf. 7 återföringar. 2 kemiska graviditeter.
Svar på tråden IVF hösten 2019