Tiina87 skrev 2019-02-17 20:27:52 följande:
Jag vet att du säger tio veckor. Har inte sagt något annat. Men det stämmer inte. På 13 veckor (vilket är ett av de veckoantal man kan välja) så får man 7917kr i bidrag + lån deltidsstudier.
För heltidsstudier får man 10517 för 100%.
Du kan väl bevisa att du får 9000kr i bidrag på 10 veckor istället för att tjafsa.
Mina tidigare bilder på 4 veckor är för att du ska förstå att du INTE får 9000kr i bidrag för 10 veckor. Du kanske ska läsa vad som står innan du kommenterar?!
Herregud lär dig skriva allt du vill i ett inlägg istället för att spamma sönder en tråd. Jag har inget behov av att bevisa något, jag vet ju redan vad jag får. Du tror seriöst att du ska lyckas övertyga mig om att verkligheten jag har svart och vitt på papper från CSN inte stämmer. Du är rolig du. Som Trump som försöker övertyga sina följare om att väggen redan är byggd. Du vet om att man får dokument där CSN visar exakta summan för bidrag och exakta summan för lån man får utbetalt va? 9000 är inte vad jag tror jag ska få, uppskattat att jag har fått eller liknande. 9000 är vad som står klart och tydligt för bidragsdelen på ett officiellt dokument från CSN. Jag vet inte vad som är så svårt att förstå. Varför försöker du sabotera för ts?
Du räknar med CSNs snabba och ungefärliga uträkning som enbart kommer visa dig en standard. Vilket inte är pålitligt alls. Eftersom CSN räknar exakt med specifika faktorer inte allmänt. Loggar du in på CSNs hemsida och räknar ut exakt istället på deras "räkna ut hur mycket du kan få" med 70 000 i inkomst, det högre bidraget men inga tillägg, enbart bidrag, 10 veckor på deltid får du själv fram 9000.