CarinaL26 skrev 2018-01-17 16:48:24 följande:
Låter som en ogenomtänkt idé. Blir det upplopp kommer de knappast att avta bara för att militär sätta in.
Problemet är inte bara att det finns för få poliser och att straffen är för låga. Problemet är att så få kriminella döms. Polisen måste få tillämpa alla de medel som krävs för att sätta dit brottslingar utan att vara beroende på att vittnen vågar träda fram. Brottsprovokation, mångdubblad övervakning, allmänt dna register och fingeravtrycks register är bara några saker som måste till. Samt snabbdomstolar, bär man automatvapen på allmän plats ska man dömas på en gång.
Och minimistraffet för olaga innehav av militära vapen måste vara flerårigt.
TheeWasp skrev 2018-01-17 16:49:29 följande:
Nej tack.
Låt de som är utbildade för polisiärt arbete utföra polisiära uppgifter och ge de resurser nog att klara av att utföra sina uppdrag på ett bra och effektivt sätt.
Låt de som är militärt utbildade utföra militära uppgifter och inte polisen.
Jag vill inte ha kirurger som jobbar som psykiatriker eller psykiatriker som utför operationer he?ler men det är bara min åsikt.
Ja jag förstår båda era åsikter. Och om det vore så att förslaget skulle gå ut på att direkt ta militärer som är i tjänst vore jag inte för förslaget. Men jag tänker mig att man kan inrätta någon form av militärpolis där resurser tas från militären och där man snabbutbildar dessa människor. det kan vara alltifrån utredare för att bistå i utredningar till att patrullera vid oroligheter.
Det finns ju mängder med länder där man har det just såhär. Dvs en styrka som lyder under försvarsdepartementet men som man kan sätta in vid behov även i fredstid och som självfallet har adekvat kunskap för att kunna hantera situationer som kan uppstå bland civilbefolkningen och inte agerar som de är lärda rent militärt.