Anonym (poo) skrev 2017-12-17 12:45:27 följande:
De ska vara sjukskrivna av en anledning. Om man inte har ork/kraft/fysik till att arbeta, så anses det vara bidragsfusk om det framkommer att man istället är ute och tävlar med sin hund. FK finns för att de som är verkligt sjuka ska kunna ha en inkomst medan de kurerar sig, sängliggande behöver man inte vara, men faktiskt förhindrad att kunna utföra fysiskt arbete. FK är inte för att man ska ligga hemma och chilla och kanske dra ut en sväng när lusten faller på.
Din ton indikerar att du är typ 21 och inte haft mycket med arbetsliv att göra. Du kanske förstår när du blir äldre.
Nu gäller denna tråd inte sjukskrivning där man förväntas bli återställd utan om sjukersättning där tillståndet eller funktionshindret är kroniskt och aldrig kommer att gå över.
Sjukersättning är för all framtid och kan vara antingen för fysiskt eller psykiskt funktionshinder där all rehabilitering och anpassning är prövad. Du kan inte få sjukersättning om det finns möjlighet att med medicinering, operation eller terapi bli arbetsför.