• Annabola

    Pergotime

    Pinglann skrev 2017-02-07 13:29:12 följande:
    Ja man googlar juh rätt mkt, snart kan man allt som står på nätet haha. Jag tar letrozol från dag 3 till 7 en om dagen. Sedan går jag till min gyn på dag 12-14 beroendes hur det infaller på VUL, där ser hon hur står blåsan är och får förklarat när jag ska ta ovitrelle som är ägglossnings spruta, det sista som ska hjälpa till så det blir ägglossning. Det hämtar du på apoteket när du har fått recep, kostar 384kr tror jag. När du ska hämta ut letrozol va beredd på att du får springa mellan olika apotek. Vänta inte till sista dagen. Man får 30st på recept och det är inte så vanligt dom har det hemma efterssom 100st är mer vanligare. Letrozol kostar också runt 400kr tror jag.
    Tack Pinglann, alltid bra att få höra av någon som är inne i det hela, kring hur det fungerar.

    Hur många cykler brukar gyn rekommmendera eller säga att man ska försöka med letozol/sprutor? Så man vet när det ev kan vara dags för annan behandling (ivf)
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-09 21:04:06 följande:

    Annabola: hon har inte sagt hur länge vi ska testa tabletterna. Hon är så övertygada att detta kommer funnka, får hoppas på det med. Får vänta på bim nu som är nästa helg.

    Elifant: jag vågar inte säga vad jag hade gjort. Hur många omgångar av pergo har du testat?? Om du har testat några gånger så kör på letrozol. Jag har tagit dom denna gång och hade en blåsa på 17,5mm när jag var på vul.


    Håller tummarna Pinglann!! ????????
  • Annabola
    Annabola skrev 2017-02-12 09:23:07 följande:
    Håller tummarna Pinglann!! ????????
    Skulle inte vas massa frågetecken utan en smiley som gör tummen upp
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-17 21:32:35 följande:
    Vilken dag i cyklen gjorde du spolning?? Jag lär också göra det, mensen är påväg :(!! Snart ger jag upp
    Dag 8 i cykeln.. väntar in ÄL nu.. det går ju åt en hel del stickor här hemma.. efter vul gissade hon på 4-7 dagar så det är väl bara att köra varannan dag nu då..

    Inte ge upp! Man har rätt att ha dippar när mensen kommer, men sen är det bara att köra igen!! Håller tummarna!
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-20 09:48:57 följande:
    Nu har jag bokat tid för spolning, det blir på onsdag hoppas det kommer gå bra. Jag har läst allt möjligt på nätet om spolning. Hur gick det för dej?? Ja lika bra att köra på varannan dag så man inte missar något. Vi får med börja köra på till helgen varannan dag i typ 2 veckor, vill inte missa något längre. Denna menscyklen fick jag mens 13 dagar efter ovitrelle sprutan, trodde dock den skulle komma 16 dagar efter. Undrar om jag inte tog den för sent???
    Oroa dig inte! Det kändes som mensvärk eller ett tryck inifrån mer. Kände inget efter, allt som vanligt! Hade inget som blockade dock, kanske det som påverkade. Säg till om det gör ont så slutar de spola och trycket avtar direkt! Sen kan de säkert göra det pö om pö för att lindra om det är stopp!

    Lycka till! Vad snabbt du fick tid för spolning!!
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-22 18:38:47 följande:

    Jag överlevde spolningen hahaha. Det gjorde inte ont, det var lite obehagligt bara. Efteråt rann det ut rätt mkt vätska. Inget va blockerat hade redan nu på dag 6, 3 blåsor där 2 st va 8mm och den tredje 12mm läkaren började yra om trillingar. Jag ska ringa tillbaka och boka tid till nästa torsdag då jag är på dag 14, kunde inte boka idag då jag inte visste hur jag jobbade. Annars såg allting jätte bra ut, såg på ultraljuds skärmen en bebis från förra patienten som var i v11. Hon blev gravid med pergotime sa läkarn. Jag är bara lite förvirrad då jag hade 3 blåsor, trodde man hade bara en men letrozol


    Vad härligt att allt gick bra!! Men vad härligt att allt ser fint ut.. trillingar, ja den du! Då blir det åka av! Haha du får berätta hur besöket dag 14 går sen! Kul att följas åt och höra hur det fungerar för andra

    Imorgon har jag återkopplingsamtal och får svar på alla prover osv på vår utredning.. intressant! Hoppas gå därifrån med ett e-recept på tex letozol och en "plan" att öka chanser till bebis!! Håll tummarna!
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-22 20:49:59 följande:
    Tycker med det är kul att följas åt och se hur det går:)! Vi får peppa varandra . Tvillingar hade gått bra men trillingar vet jag inte. Lycka till imorgon, håller tummarna att du får letrozol. Leta rätt på den direkt, vänta inte till didta dagen som jag för du lär springa runt och leta efter den
    Åh nej, den brukar vara slut på många apotek då kanske?? Ahh.. finns inget sätt att kolla sådan på nätet..? Att just mitt apotek har x antal förpackningar hemma på lager? Borde ju finnas en sån tjänat tänker jag..Jobbigt att fara runt..men bra att du flaggar för att inte vänta till sista dagen tack för tipset!
  • Annabola
    Nemi76 skrev 2017-02-23 12:58:45 följande:

    Ett tips om medicinen är slut på det apotek du gått till: Be dem kolla runt på de närmsta apoteken om medicinen finns där. De kan kolla alla olika apotek.


    Toppen, bra tips, tack! För visst finns ingen tjänst att kunna göra det själv (än)?
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-22 20:49:59 följande:
    Tycker med det är kul att följas åt och se hur det går:)! Vi får peppa varandra . Tvillingar hade gått bra men trillingar vet jag inte. Lycka till imorgon, håller tummarna att du får letrozol. Leta rätt på den direkt, vänta inte till didta dagen som jag för du lär springa runt och leta efter den
    Jippie, fick letozol utskrivet idag!
    Bara att vänta in mensen och börja köra.. fast vill ju självklart inte ha mensen men.. nu har man ju en plan om mensen kommer iaf!
  • Annabola
    Pinglann skrev 2017-02-23 19:38:33 följande:
    Åhh vad skönt:), det känns bättre när man har fått något som ska hjälpa till. Hoppas du blir gravid på första försöket, då vet vi att det fungerar:)! Jag har fått tid dag 15 för VUL fanns inget dag 14 hoppas det inte är för sent. Läkaren sa att vi skulle kolla med blodprov med ifall jag har haft ägglossning, har inte gjort det innan.
    Ja, skönt att få upp hoppet lite igen!
    För visst för man vul när man tros ha ÄL med letozol? Och man ska helst inte ha sex alls innan dess? Läskigt om man missar med en dag då ju!! Nu utan medicin kan man ju verkligen säkra och mysa iaf varannan dag nån vecka innan.. läbbigt!
Svar på tråden Pergotime