• Lars E

    Hur många flyktingar bör/klarar vi av att ta emot?

    EU upplever sin värsta flyktingkris sedan krigen i Balkan och till Sverige och Tyskland har nästan alla kompasen inställd på. Men finns det en gräns och var går den isf? Att övriga EU inte ställer upp solidariskt hur mycket Melker och Löfven så önskar gör inte situationen lättare heller precis. Så hur solidarisk känner du dig när kostnaderna skenar och vår välfärd hotas?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Hur många flyktingar bör/klarar vi av att ta emot?
  • K Markatta

    Vi slänger väl in senaste statistiken från Migrationsverket:



    Den kortsiktiga trenden man ser i det här diagrammet tillsammans med de senaste veckornas statistik är att antalet asylsökande per dag ökar men att andelen som säger sig komma från Syrien minskar. Igår var det endast 28% av de 1735 nyregistrerade asylsökande som uppgav att de var från Syrien.
  • K Markatta
    Micke skrev 2015-10-13 23:43:55 följande:
    Måste ju älska ett parti som sitter i regeringsställning och driver igenom minskat RUT, trots att majoritet av riksdagen var emot det, och nu går ut och säger att de vill ha ett utökat RUT. Trots att budgeten inte ens är klubbad. 
    Ja, det var värst vad många dräng- och pigjobb miljöpartiet vill se nu helt plötsligt. Regeringspartierna är även i otakt när det gäller synen på de nya asylsökandenas kompetens. Medan Löfven anser att de generellt är högutbildade anser nu alltså miljöpartiet att många av dem är så dåligt utbildade att de endast kan arbeta som dräng.

    Fast MP sätter väl snart in den där stabschefen igen som får dementera alltihop och beklaga att folk har missuppfattat.
  • Flash Gordon
    Fjonken skrev 2015-10-13 10:26:37 följande:
    Haha. Lycka till med det. Det blir nog inte mycket av med det. Lär bli en hel del protester. 

    Det är sossarna och miljöpartiet som vill införa dessa låglönejobb.

    Vad ska facket göra då?

    Vem ska protestera?

    AFA och Jonas Sjöstedt?
  • Flash Gordon
    Rataxes skrev 2015-10-13 16:29:14 följande:
    Det visar sig kanske att det var Såssar och salladskommunister som införde nyliberala idéer. Jag småler litegrann.

    Upp och ned är världen.

    På riktigt.

    Å andra sidan är det en oundviklig konsekvens av ett stadigt och kraftig inflöde i decennier av lågutbildade människor till vårt land.

    Ska de överhuvudtaget kunna få ett jobb så måste vi återinföra låglönearbeten.
  • Nerfherder
    Gert skrev 2015-10-13 20:23:08 följande:

    Sverige kommer att gå under i ett inbördeskrig och det är väl lika bra det. Likt Fågel Fenix kommer Sverige resa sig ur askan efter kriget och förhoppningsvis ha lärt sig av misstagen med att blanda så många människor från olika religiösa kulturer som bokstavligen hatar varandra.


    Jajustja. Inbördeskriget som man hört om från högerextremt håll sedan mitten på 90talet.
  • Fjonken
    Flash Gordon skrev 2015-10-14 09:08:55 följande:

    Det är sossarna och miljöpartiet som vill införa dessa låglönejobb.

    Vad ska facket göra då?

    Vem ska protestera?

    AFA och Jonas Sjöstedt?
    Tror du flyktingarna ställer upp på de jobben? När de kan sitta hemma och lyfta bidrag istället? Aldrig!
  • Flash Gordon
    Gert skrev 2015-10-13 20:02:19 följande:
    Herregud! Vad är det där för något?

    Sverige som välkomnar flyktingar.
  • Moderno
    Fjonken skrev 2015-10-14 09:22:54 följande:

    Tror du flyktingarna ställer upp på de jobben? När de kan sitta hemma och lyfta bidrag istället? Aldrig!


    Det är nog inte lätt att välja om man bor i tält. Men är det humant?
  • Flash Gordon
    Fjonken skrev 2015-10-14 09:22:54 följande:
    Tror du flyktingarna ställer upp på de jobben? När de kan sitta hemma och lyfta bidrag istället? Aldrig!

    Jag har vi både ett och två tillfällen skrivit om att Sverige, trots ryktet, inte är ett mellanmjölksland av mitten-kompromisser.

    Vi må vara försiktiga och det må dra ut i diskussioner men när vi väl gör någonting så gör vi det till det extrema.

    Vi var extrema socialister på 70- och 80-talet.

    Vi var extrema nyliberaler som sålde ut allt, långt med än vad Thatcher Storbritannien gjorde, på 90-talet.

    Vi har värdens mest extrema invandringspolitik (vad gäller tillåtelse) från 90-talet till nu.

    Osv.

    Det finns ingenting som tyder på att vi inte kommer att vara lika extrema vad gäller invandringen - när det väl vänder åt andra hållet.

    Det kan gå fort och det kan gå långt.

    För bara en månad sedan var allt OK, man var rasist om man talade volymer och här skulle inte ske någon lönedumpning pga invandringen.

    Idag står en socialdemokratisk statsminister och talar om volymer och lågbetalda beredskapsjobb för att hantera invandringens konsekvenser.

    Räkna med att invandrarna inte kommer att ha så mycket val framöver.
  • Världsmedborgare
    Micke skrev 2015-10-13 21:59:11 följande:
    oj vad du pendlar.
    I skolan ville du ha uppdelade klasser. Nu helt plötsligt är det så viktigt att man integreras med svenskar på arbetsmarknaden så att man lär sig svenska. Varför skulle inte detsamma gälla barn och ungdomar? 
    Delad klasser, vad får du det ifrån?
    Det är ju du som tycker att de som inte kan svenska ska lära sig språket utan lärare i sitt modersmål, hur hade du tänk att eleverna ska kunna lära sig nåt, om dom inte kan få det förklarat på ett språk dom förstår?

    Jag förstår inte heller hur du missat att det efterfrågas många lärare med dessa kunskaper, jag tycker det näms mest varje dag...
Svar på tråden Hur många flyktingar bör/klarar vi av att ta emot?