jemo2014 skrev 2014-12-29 09:49:40 följande:
Gud vad det är dyrt med barnprylar! Jag vet att lite smartare människor köper begagnat och tar emot av bekanta men vi har i princip köpt allt nytt och vi har nog dessutom köpt lite väl mycket. Men jag vill liksom vara helt förberedd! Jag vet inte hur mycket pengar vi lagt ner so far, men det handlar säkert om 30.000 kronor. Jaja, andrahandsvärdet på barnprylar är ju sjukt högt. Det är ju anledningen till att jag inte handlat något begagnat, det kostar ju nästan lika mycket som nytt!
Spjälsängen Babybay till exempel kostar 1200-1500 kronor på Blocket, jag köpte min för 1599 kronor NY på Internet. Det finns såklart miljöaspekter också, men jag kommer ju att sälja det mesta vidare sen :)
Samma här.. Har säkert också lagt 30 tusen på nya grejer. Sökte begagnat först och hittade mycket nya grejer på extrapriser för bara nån hundring extra.. Så det var värt det med nytt enl mig och min man:)